Suma sumárum – rok 2010 v českých rádiích (díl první)

suma_sumarum_2010_01Čas se nám nachýlil do poloviny ledna a nastává tak čas ohlédnout se za uplynulým rokem z pohledu dění českém rozhlasovém éteru. Ani rok 2010 nebyl skoupý na události, hned v lednu došlo k několika moderátorským rošádám a především přeformátování pražského Radia DJ. Dnešní díl se zaměří na prvních šest měsíců, tedy od ledna do června. Za druhým pololetím se podíváme na RadioTV již brzy.

Od 1. ledna 2010 se na pozici šéfredaktora odborného serveru RadioTV vrací Juraj Koiš, jeden ze zakládajících členů redakce v České republice i na Slovensku, na tomto projektu participuje od roku 2001. Vydejme se nyní za rozhlasovým éterem.

Leden 2010 – Radio DJ končí, transformuje se na Dance Radio

Nejdiskutovanější záležitostí se zajisté stává transformace Radia DJ na Dance Radio. Pražský éter získává zcela nový projekt, který dosud funguje výhradně na internetu. Radio DJ se s posluchači loučí  v pondělí 11. ledna speciálem Ranního škrábání. Pražské Radio DJ skupiny Lagardere Active ČR má za sebou skutečně pestrou minulost, píšeme o ní v článku Rádio DJ se loučí… podruhé a naposled?.

DOPORUČUJEME: Přichází Dance rádio – z internetu přímo do pražského éteru

Radio DJ se orientovalo na menšinové posluchače, odlišné taneční Dance Radio spolupracuje s Lagardere, licence patří původním společnosti Max Loyd. Myšlenka propojit internetové Dance rádio s terestrickými frekvencemi společnosti Max Loyd se zrodila ještě na jaře roku 2009, kdy mediazastupitelství Regie Radio Music přibralo Dance rádio do svého portfolia.

EXKLUZIVNĚ: Poslechněte si, jak vypadal konec Rádia DJ

Podívejme se na další události ledna. Do moderátorského týmu Rádia Blaník přibývá od ledna zpěvák a imitátor Vladimír Hron. Každé ráno představuje okolo 8:40 původ jména, které ten den slaví svátek a přidá i něco navíc. Rádio Bonton zásadně obměňuje moderátorský tým, ranní show a hlavně mění hlavní motto. Místo „omezujícího“ sloganu „Pop-rock nezastavíš“ se nově charakterizuje „V našem městě“. Bonton navíc kompletně mění zvukový obal. Na Rádiu Haná začíná Pecka po páté, hudební rubrika představuje nové hity, „které se megahity teprve stanou„.

danceradio-odpocet2Dominantní tématem se v lednu stává přeměna Radia DJ na Dance Radio. Odpočet předznamenával „novou éru“.

Moderátorské rošády se dějí také ve vysílání ČRo 1 – Radiožurnálu, ranním moderátorem se přesně na jeden rok stává Petr Král, dopoledne si bere pod taktovku Hanka Shánělová. Nezahálí ani druhý program ČRo 2 – Praha, v programovém schématu se objevuje několik nových titulů, zmiňme Radioautomat či Pestrou Sobotu. Tým posiluje Stanislav Motl. ČRo 7 – Radio Praha ukončuje DRM vysílání, zůstává jen na krátkých vlnách. Vedení Českého rozhlasu koncem ledna podá trestní oznámení kvůli rekonstrukci budovy ČRo.

Překvapivým směrem se vydává v lednu 2010 Expresradio, to totiž ruší všechny klasické zprávy. Filip Žemlička, programový ředitel Expresradia, ke změnám pro RadioTV uvedl: „Přece jen vysíláme pro gramotné posluchače, kteří si aktuální informace dokáží najít na zpravodajských serverech. Nejaktuálnější informace stejně v rádiu sděluje moderátor a ne zprávař. To nejdůležitější, co se děje, uslyší posluchač Expresradia hned, když se to stane a nebude muset čekat na zprávy, které jsou jednou do hodiny. Zrušení klasických zpráv i zpravodajské hodiny má opět podtrhnout hudební stránku Expresradia.“ Koncem ledna mění Expresradio internetovou prezentaci. Program v lednu obměňuje moravské Rádio Zlín.

Rádio Dálnice připravuje spuštění vlastního webu a díky RadioTV se podíváte na mapku pokrytí. Navíc si můžete přečíst poznámku na téma: Čím nás překvapí Rádio Dálnice?.

Co by vám nemělo ujít z lednového archivu RadioTV:
Kroky rozhlasové digitalizace – posloucháte rádio přes televizi?
Lednové novinky regionálních stanic Českého rozhlasu
Kolik stanic mluveného slova potřebuje Český rozhlas?
Rádio Hey! zahuje kampaň v Prostějově

Fajn rádia chystají párty pro nové posluchače, Rock Radia hvězdné dny
Blýská se rádiím přes satelit na lepší časy?
Evropa 2 slaví 20. narozeniny novinkami na webu

rok_2010_banner_001
Zrekapitulujte si s námi zásadní události, které se v českém éteru odehrály v první polovině roku 2010.

Únor 2010 – Tendr na digirozhlas bez vítěze, odstoupivší Medek

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) oznamuje 9. února, že nevybral žádného operátora, který by získal kmitočty pro digitální rozhlasové vysílání. V poslední fázi tendru je přitom ve hře už jen společnost České Radiokomunikace. V probíhajícím tendru nabízí úřad operátorům celoplošný multiplex. Pro III. televizní pásmo nevypisuje ČTÚ žádné řízení, jedním z důvodů je možnost kolize s analogem.

PŘEČTĚTE SI VÍCE: Tendr na digitální rozhlas skončil bez vítěze

Významný tématem se stává rezignace Richarda Medka na post generálního Českého rozhlasu. Na svém postu zůstává pouhých pět měsíců, důvodem jsou zdravotní komplikace. Potíží se ovšem stává fakt, že Rada ČRo nového ředitele nezvolí, chybí jí jeden člen. A tak ani téměř po roce od události nemá Český rozhlas generálního ředitele. Vedením je pověřen Peter Duhan, programový ředitel České rozhlasu.

Rádio Blaník spouští novinku v podobě rubriky Abeceda jmen s Vladimírem Hronem, ve vysílání nechybí tradiční soutěže, off-air akce. Chystá se i na novou soutěž Šťastné narozeniny. Bohaté akce se konají v regionech, kam promo team vyjíždí přímo za posluchači. Český rozhlas 2 – Praha rozšiřuje Rádio na přání (dnes iRadio) o rozhlasové hry a pohádky skřítka Hajaji.

Rádio Zlín se chystá na oslavu plnoletosti, do dalšího roku existence vstupuje s novými pořady a inovovaným zvukovým obalem. Změny ovšem před létem berou za své a jsou stáhnuty. Hitrádia uvádí Valentýnský víkend, ten předznamenává nový hudební speciál Zóna lásky, již vysílání ve všední dny v čase 21:00 – 24:00. Novinku startuje RockZone 105,9 FM, od února 2010 hraje každé poledne výhradně tvorbu devadesátých let v rámci bloku Polední devadesátky.

V únoru se odehrálo:
Impuls představil novou webovou prezentaci

Na Impulsu se bude hrát o střechu nad hlavou
Radio 1 slaví oficiální 19. narozeniny
Oslavte tři roky s urban Rádiem SPIN
Rádio Jih věnuje večer česko-slovenské tvorbě
ČRo Pardubice přichází s první billboardovou kampaní

kmitocty

RRTV uděluje kmitočty každých 14 dní na svých pravidelných zasedáních. My je pro vás samozřejmě sledujeme. Které kmitočty byly uděleny a zprovozněny v únoru 2010?

RRTV opět štědrá na kmitočty (08. 02. 2010)
Rádia Čas a Beat od RRTV nové kmitočty nezískala
(18. 02. 2010)
Slušnej rock míří do Krumlova (01. 03. 2010)

radioprojekt_pruh

RadioProjekt III.-IV.Q 2009 znamená pro mnoho provozovatelů rozhlasových stanic pokles, silně oslabuje Rádio Impuls, Evropa 2, Frekvence 1 i ČRo 1 – Radiožurnál. Podívejte se na kompletní výsledky v exkluzivních analýzách RadioTV.

Týdenní poslechovost ve znamení silných pádů (týdenní poslechovost)
Impulsu se tradičně lépe daří na Moravě
(denní poslechovost)
Struktura posluchačů podle věku a pohlaví (analýza struktury posluchačů)
RadioProjekt III.-IV.Q 2009: Ohlasy z celoplošných rádií
RadioProjekt III.-IV.Q 2009: Ohlasy z regionálních rádií

Březen 2010 – měsíc nejistoty pro Radio Wave

Wave, vlna s nejistou budoucností – právě takto zní titulek jeden z březnových článků zabývající se situací okolo Radia Wave. Veřejnoprávní instituce pro mladé se podle vedení Českého rozhlasu profiluje příliš úzce a je třeba uvažovat o změně. Zatím se tak nestalo. S vámi jsme pak prožijeme Jeden den s Radiem Wave. S Českým rozhlasem souvisí informace o tom, že členové rozhlasové odborové organizace vyzívají Radu Českého rozhlasu k rezignaci a to „v důsledku rozhodnutí, která jsou výsměchem a očividnou arogancí jak ve vztahu ke koncesionářům, tak k těm, kteří program Českého rozhlasu vytvářejí„.

Mostecké rockové Gama Radio otevírá vůbec poprvé vlastní Gama hospodu. Návštěvníci kromě vlastního originálního piva uslyší tu nejlepší regionální hudbu. Rádio Zlín nasazuje další novinky, v programu se dostává místo na hudební speciály zaměřující se na českou a slovenskou, ale také retro, pohled do zahraničních hitparád a jiné.

DOPORUČUJEME: Pro která rádia ještě platí zákony? Je možné vysílat bez regulace?

Rock Radia v březnu propagují webové stránky www.rockovyradio.cz a to zcela originálním způsobem, netradiční strategie se s nadsázkou inspirovala teleshoppingemŘady moderátorů Rock Radií rozšířuje muzikant Marotha z elektro-punkové formace Love Gangsters. Pražská stanice RockZone 105,9 FM nasazuje lahůdku pro milovníky živých vystoupení, ve všední dny v 19:00 se odehraje jeden živý koncert.

NENECHTE SI UJÍT: Nejmenší rádio v Česku měří poslechovost v hospodě

Frekvence 1 obměňuje svůj program, Těžkej Pokondr se stěhuje na devátou hodinu a stanice se nově prezentuje sloganem „Rádio na jedničku„. Rádio Čas a Rádio Dyje obohacují program o rubriku Chalupáři, jak už název napovídá, poradí o všem, co se týká zahrady a chalupy. Rádio Rubi osvěžuje zvukovou grafiku, nejedná se ovšem o zásadní změnu, spíše inovaci. Evropa 2 pak slaví 20 let své existence, více v dubnovém článku 20 let v českém éteru – poprvé s Evropou 2. No a v březnu nabíhají Rádia Hey! na centrální program, více informací v květnovém rozhovoru s výkonným ředitelem Rádia Hey! panem Karlem Hromádkou.

Psalo se na RadioTV v březnu:
Na Relaxu odstartuje nová ranní show
Veřejnoprávní média znovu v titulcích, vede Český rozhlas
ČRo nemusí citovat komunistické noviny
Na Hitrádiu Orion zasedá Rada starších
Rádio Blaník spustilo Šťastné narozeniny
Rádio Blaník vyjede za posluchači
Podívejte se na dubnovou kampaň Evropy 2
Na Hané poběží velká jarní soutěž
Pokračuje akce Březen – měsíc Country Radia
Na Rádiu Jih se zabydlelo Muzicírování

kmitocty

Na 5. zasedání RRTV nebyly uděleny žádné kmitočty (05. 03. 2010)
Start Rádia Dálnice se možná zpozdí (19. 03. 2010)

nejudalost_2010_02Podělte se s námi o vaše dojmy. Která událost byla podle vás tou nejdůležitější v uplynulém roce?

Duben 2010 – Start Dálnice, Radio R vs. R Radio a 20 let E2

Velkou mediální pozornost na sebe v dubnu strhne projekt Radima Pařízka s názvem Rádio Dálnice. Od soboty 3. dubna se Rádio Dálnice stává skutečností. Specializované dopravní rádio nemá ovšem snadnou cestu a dosud kvůli soudním sporům vysílá na jediném kmitočtu. Připomeňte si, jak vypadaly první dny Rádia Dálnice.

PÍŠE SE V DUBNU 2010: Radio 1 měnilo program, byl to apríl?

V dubnu se na webu RadioTV objevuje skutečně exkluzivní článek mapující 20 let vysílání české komerční stanice Evropa 2, která začala vysílat v noci z 20. na 21. března 1990. Poslechnout si na našem webu můžete nahrávky prvních dnů rádia a podívat se na zajímavé materiály, jež nám poskytla mediální skupina Lagardere Active ČR.

POUZE NA RADIOTV: 20 let v českém éteru – poprvé s Evropou 2

Tento měsíc probíhá spor mezi dvěma brněnskými regionálními rádii vysílajícími s prakticky shodným názvem. Studentské internetové Radio R protestuje proti terestrickému stejnojmennému subjektu Radiu R. FM stanice jako reakci spouští jednostránkovou webovou prezentaci.

DOPORUČUJEME: Co je jádrem sporu dvou brněnských rozhlasových stanic?

Duben přináší smutnou událost v podobě havárie polského leteckého speciálu, kde umírají čelní představitelé státu. Všechna česká rádia si tuto událost připomínají buď minutou ticha, pochmurnými písněmi či zrušením zábavných relací. Více si můžete přečíst v článku: Týden státního smutku v Polsku: většina rádií vsadila na publicistiku

GLOSA RADIOTV: Jakou cestou se má Český rozhlas dát? Cestou revoluce nebo evoluce?

Děje se toho ovšem mnohem více.  Ethno rádio dokryje Prahu Brnem, co to znamená? RRTV na svém zasedání uděluje Ethno Radiu dokrývač pro pražský kmitočet, konkrétně v Brně. Moravští posluchači si tak ovšem mohou naladit výraznější alternativu. Rádio Bonton nasazuje hudební nemoderovaný proud Československá sobota. A Rádio CityRádiem Krokodýl slibují, že během dne nezahrají „ani jeden hit dvakrát„, pokud ano a posluchači je odhalí, získají peněžní odměnu.

Hitrádia dobývají Facebook a nabízí hity na přání, ve větší míře tak s posluchači komunikují na sociální síti. Rádio Blaník se připravuje na oslavu narozenin, chystá i další akce jako pálení čarodějnic a mnoho dalšího.

kmitocty

RRTV bude zkoumat vysílání Rádia Hey (06. 04. 2010)
Rádio Ethno míří do Brna
(16. 04. 2010)

Duben nabitý událostmi očima RadioTV:
Na Rádio Dyje připlouvají další novinky
Punkový Robík – velká hvězda RockRádií

Rock Radio představilo nové zvukové anonce
Impulsovic krabička vyšla na CD

Ranní proud na Spinu ve znamení songů na přání
Na Gama Rádiu více regionální hudby a druhá hospoda
Poslední song v hodině Hitrádií na přání
Líbání, pivo, gril a prase na Expresradiu
Fajn Radio: Za nejlepší kopii originál

rok_2010_banner_003Čtyřikrát ročně přinášíme nejpodrobnější informace o poslechovosti – výsledky průzkumu RadioProjekt.

Květen 2010 – Dálnice bez dokrývačů, rozhovor se šéfem Hey!

Od 8. března vysílají stanice sítě Rádií Hey! na centrální program s odpojovanými zprávami a reklamou. Karel Hromádka, výkonný ředitel Rádií Hey!, nám v květnu poskytuje rozhovor. Posluchači Rádia Hey! Morava nově dostávají program produkovaný z Prahy, mnohdy si stěžují na to, že Rádio Hey nehraje rock, nýbrž pop. To však výkonný ředitel Karel Hromádka odmítá: „Pouštět se do debat co je ještě rock a co již rockem není, mi přijde dětinské a v určitých případech až šovinistické. Kdo má patent na to určovat, jak má správná rocková hudba vypadat? Dobu, kdy to někdo nařizoval, už máme snad za sebou.“ Cílem změn je jasněji definovat cílovou skupinu stanice, místo žen chtějí Rádia Hey! přilákat muže ve věku 30 – 40 let. Rádia Hey! nyní jasněji konkurují například Rádiu Beat.

EXKLUZIVNĚ: Šéf Rádií HEY!: Programové změny jsme pečlivě zvažovali a konzultovali

20. května utrpí Rádio Dálnice velkou ránu, soudní rozhodnutí zamítlo přidělení všech dokrývačů, na nichž byl projekt postaven. Rádio Dálnice přišlo o dokrývače možná jen dočasně, situace není stále uzavřena.

JEN NA RADIOTV: Odbavovací systém RadioSpirit modernizován nejen pro lokální odpojení

Ve velkém stylu oslavuje Rádio Haná svou plnoletost, pro posluchače připravuje Abecedu lásky, Procházku pamětí speciál a mnoha soutěžemi. Druhé narozeniny slaví Rádio Orlík. Rádio Jihlava upravuje programové schéma, úpravy jsou spíše kosmetické. A všechna rádia skupiny Lagardere vysílají nový vlastní program s názvem Haló, tady Evropa informující o novinkách v Evropské unii.

NENECHTE SI UJÍT: Jak funguje rádio jednoho člověka?

V Českém rozhlasu se odehrávají personální změny. Rada Českého rozhlasu volí nové vedení a v čele ČRo 2 – Praha nastupuje Jaromír Ostrý. Do konkurzu o post generálního ředitele Českého rozhlasu se hlásí šest vyvolených. Členové Rady Českého rozhlasu nominovali těchto šest kandidátů bez jakýchkoliv výběrových kritérií. Z těchto šesti budou následně vybírat ředitele rozhlasu, byť zatím nemají k dispozici potřebný počet hlasů, protože Rada nyní disponuje jen pěti členy a ke zvolení nebo odvolání ředitele je jich potřeba nejméně šest.

DOPORUČUJEME: Jaké to je, když jedno rádio končí a druhé začíná?

Rádio Rubi posiluje taneční hudbu v programu, od května vysílá LeMix de PMC, přidává nové kontextové jingly a v týmu se usazuje Chuck Norris. Druhé narozeniny slaví Rádio Valašsko, k této příležitosti chystá několik venkovních akcí.

V květnu se rovněž odehrálo:
Slovácké divadlo se zabydlelo v Rádiu Zlín
Rádio Jizera nabízí v soutěži „práci snů“
Rozhlas chystá veřejnou prohlídku historické budovy
Rozhlasový spot Republikánů v nemilosti
Jak se česká rádia loučí s Petrem Mukem?
Impuls hledá poklad, nabídne i volební servis
Hrubé investice do rádií dosáhly téměř 2 miliardy

kmitocty

Čtyři nové kmitočty pro stanice Country a Kiss (03. 05. 2010 – ANALÝZA)
Jaro 2010 na VKV vysílačích – přehled novinek v rozhlasovém éteru (19. 05. 2010 – ANALÝZA)
RRTV udělila hned 7 nových kmitočtů (21. 05. 2010 – zpráva)

radioprojekt_pruh

Rádio Impuls pod magickou milionovou hranicí (rekapitulace)
Trh celkově klesal, Gama Rádio nastoupilo s významným výsledkem (týdenní poslechovost)
Rádio Impuls si zachovalo silnou moravskou základnu (denní poslechovost)

rok_2010_banner_002Ročenka RadioTV – Suma sumárum 2010 mapuje zásadní události roku 2010.

Červen 2010 – Samson mimo FM, RCL na netu a z OK je Blaník

Plzeňské Rádio Samson, které reprezentuje hudebník Jaroslav Lenk, přeruší 9. června vysílání. Důvodem je zrušení rozhodnutí o udělení licence. Stanice získala v loňském licenčním řízení překvapivě až čtyři frekvence najednou, proti tomu se odvolali další účastníci. Více si můžete přečíst v článku Rádio Samson přerušilo vysílání, soud mu zrušil licenci. Na další platformu se chystá Country Radio, článek Jakou funkci má mluvené slovo v komerčních rádiích? vyvolal značné ohlasy. Posluchači se dočkají příchodu na satelitu až v lednu 2011, důvodem byly legislativní průtahy.

PÍŠE SE: Kauza zrušených licencí – rádia musí hledat společné řešení

V červnu přinášíme rozhovor s Kateřinou Kalistovou, předsedkyní Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV). Dočtete se, jaký je systém přidělování dokrývačů, s předsedkyní Kalistovou jsme se bavili o odlišnostech regulace a přidělování licencí na české a slovenském trhu. Druhý díl informuje o komunitních rádiích.

EXKLUZIVNĚ NA RADIOTV:
Dokrývač získá každý provozovatel, pokud se vám to nelíbí, změňte zákon
Kateřina Kalistová: Je nejvyšší čas na diskusi o komunitních rádiích

Nesmíme rozhodně opomenout transformaci Rádia OK na Rádio Blaník, přičemž východočeské rádio spolupracuje s Blaníkem dlouhodobě: „Fakt, že Rádio BLANÍK a Rádio OK završují tímto způsobem svoji mnohaletou úspěšnou a oboustrannou spolupráci, je bezpochyby dobrou zprávou pro všechny milovníky a posluchače obou těchto pohodových českých rádií. Vytváří se tak rozsáhlá síť, která pokryje skoro celé Čechy! Obě stanice mají vlastní bohatou historii a nyní se jejich dosavadní úspěch slévá do jedné velké pomyslné řeky plné pohodových českých písniček, příjemných moderátorů a redaktorů,“ prohlásil Daniel Rumpík, programový ředitel Rádia BLANÍK, který předtím vedl právě tým Rádia OK.

PŘEČTĚTE SI VÍCE: Východočeské Rádio OK se transformuje na Blaník

Bez nadsázky lze ovšem označit příchod Radia Contact Liberec na internet jako událost roku. Od pondělí 28. června si mohou poprvé v historii pustit i posluchači žijící mimo dosah frekvence 101,4 MHz. Liberecké Radio Contact po 19 letech plnohodnotně vstoupilo na internet s vlastním webem i streamem. Tento krok se pro dotyčného broadcastra rovná malé revoluci. Posluchači z celé republiky tak budou moci zaznamenat, kam se vysílání tohoto rádia za celou dobu posunulo, a zda se oproti počátkům vůbec nějak změnilo.

GLOSA RADIOTV: Co znamená Rádio Contact na internetu? Zajímavé poznání

To ovšem rozhodně není vše, v červnu se toho odehrálo mnohem více.

Červen v českých rádiích na RadioTV:
Jakou funkci má mluvené slovo v komerčních rádiích?
Stanice skupiny Media Bohemia posilují pokrytí, plánují další akce
Tým Ligy mistrů Evropy 2 se rozroste
Expresradio otevírá „Gate do světa gayů a leseb
Evropa 2 vydala časopis ke svým 20. narozeninám
Změny na ČRo 2 budou postupné
Rádio Jemné melódie s prodlouženou licencí
Rádia si připomínají výroční úmrtí Jacksona
Posluchači Impulsu zítra najdou cihlu zlata
Rádio Haná připravuje na léto řadu novinek

kmitocty

Rádio Blaník vstupuje do Karlových Varů (11. 06. 2010 – zpráva)
Květnové a červnové novinky na VKV – Rock se rozrůstá (17. 06. 2010 – ANALÝZA)
Červnové novinky na VKV – devět nových kmitočtů (24. 06. 2010 – ANALÝZA)
Informace z 13. zasedání RRTV (25. 06. 2010 – zpráva)

rekap_2009-011Podívejte se také na to, co se událo v roce 2009. Z archivu RadioTV: Suma sumárům 2009 první i druhý díl.

Druhý díl o nejvýznamnějších událostech uplynulého roku vám přineseme v nejbližších dnech. Zmapujeme v něm události od července až do prosince roku 2010.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .