Červnové novinky na VKV – devět nových kmitočtů

radio21V dnešním souhrnu se podíváme na necelou desítku nových kmitočtů, které získalo celkem sedm rádií. Po dvou si připíše Rádio Petrov a Country rádio. Jeden kmitočet navíc využije Haná Sky Rock, Evropa 2, Bonton, Krokodýl a Rádio Beat.

Rádio Petrov nově v Hodoníne a Svitavách

Velikou radost projevuje jistě osazenstvo na Radiu Petrov. Po nedávném udělení vysílací licence na kmitočet 92.8 FM ve Znojmě, dostává radio nyní do vínku další dva kousky – Hodonín 92.8 a Svitavy 92.9 FM. Petrov má zjevně tento rok zaděláno na zásadní rozšíření stávajícího pokrytí, a i když prosazení v nových lokalitách není věcí samozřejmou, své nové posluchače si radio blaníkovského typu určitě najde.

Hezky na stupnici seřazené technické prostředky zvou: Hodonín/ul. Koupelní 164+31m, frekvence 92.8 MHz, vyzářený výkon 100W vertical s omezením na Slovensko. Svitavy/ul. Vítězná 438+55m s ERP 200W všesměrově, polarizace opět vertikální.

Není od věci připomenout, že v obou případech bude Petrov využívat zázemí radia Kiss Hády, sdruženě vysílat do shodné vysílací antény. V případě Hodonína do jediného dipólu na výškové budově, ve Svitavách pak do chystané soustavy v lambdě (po 120°) na komínu firmy TOS Svitavy posazených antén firmy FPG.

mp_petrov10-2

Haná Sky Rock v Šumperku

Radio Haná vysílací okruh Olomucko, alias Haná Sky Rock, dále doplňuje pokrytí v domovském kraji. Po únorovém přídělu kmitočtu v „Moravské bráně“, Hranice/Slavíč 103.1 MHz/300W, nyní dochází na kompletaci pokrytí na severozápadě území s 200W s olomoucí vázanou frekvencí pro Šumperk/město 320+55m o nádherné nominální frekvenci 100.0 MHz. Polarizace vysílače je samozřejmě vertikální. Rocková mutace Hané bude logicky sdruženě vysílat do stejné vysílací antény a využívat již vytvořeného zázemí „klasického“ Radia Haná na průmyslové budově bývalého Kovextechu na ulici Dolnostudénská.

mp_skyrock10

Rádio Beat zavítá do Klatov

Osvětový šiřitel classic rocku v české kotlině, Radio Beat, získává od RRTV do vínku další nemalou vysílací frekvenci pro doplnění pokrytí na západě Čech. Je jí kmitočet 103.3 MHz/400W pro město Klatovy a okolí, zkoordinovaný na vrch Pokrývadlo 495+45m a místně hostící vysoký příhradový stožár O2/T-Mobile u obce Štěpánovice, severně od města Klatovy.

Signál Beatu odtud šířený dle simulací výpočetního systému RadioMobile krásně doplní jižní partie plzeňského kmitočtu 97.5 FM, který svým dosahem není právě ideální, když čistě pokrývá pouze město, přičemž jih a především dálnice D5 prozatím zůstávaly signálu Beatu téměř prosté. I když má 103.3 MHz direktivní omezení v azimutu 20-160° (vůči silnému ženevskému kmitočtu Votice-Mezivrata 103.2 MHz/100kW), zásah dle generované mapky vidno stojí za to.

beat-klatovy-stepanovice

Evropa 2 konečně v Třebíči, Bonton v Sezimově Ústí

Dlouhé roky v Česku téměř celoplošná Evropa 2 nanalezla sílu a především relevantní kmitočet pro vstup do téměř čtyřicetitisícového města Vysočiny, Třebíče. Drahně dávné dva koordinační pokusy byly dávno smeteny, v Třebíči se pak v RadioProjektu dařilo především starším formátům – Blaníku, Vysočině, F1 a Impulsu. Jediný svižnější vstup na trh pak zaznamenalo formátově mladé Kiss Hády, které zde bude pro Evropu 2 zásadním konkurentem. Aby se Evropě vůbec zadařilo, musela se domluvit s ČTÚ na užití vázaného kmitočtu se znojemským Deblínkem 106.7 MHz/1kW, a nechat si zkoordinovat shodný kmitočet na Třebíč-Kostelíček – 106.7 MHz/200W ERP vertical. Dle slov ČTÚ lze tak praktikovat ve vyjimečných případech, kde vzájemné ovlivnění obou je pak čistě na provázání kmitočtů a umu technika, broadcastera.

Prakticky totéž v bleděmodrém provedlo další z rádio ze stejné skupiny radií, pop-rockové Radio Bonton. To si nechalo pro své účely zkoordinovat malý 200W vázaný kmitočet v úvaze dokrýt území od partií České Sibiře, přes Táborsko za Veselí n.L., čili měst a městeček středního toku řeky Lužnice. Kmitočet 91.7 MHz s umístěním v centru Sezimova Ústí 423+45m je „navázán“ na starší „bontoňácký“ Benešov-Mariánovice 409+12m.

Rádio Krokodýl bude v Jihlavě konkurovat tamní sestře

Brněnský drak, Radio Krokodýl, zavítá po těžko uvěřitelném sedmiletém snažení do centra kraje Vysočina, dvaapadesátitisícové Jihlavy. Krokodýlu se to po řadě neúspěchů podařilo až s kmitočtem 102.3 MHz/200W z vysílače Jihlava-Hosov 590+20m, a především s novou politikou rady RRTV interpretovanou stylem „Požádáš – splníš podmínky – dostaneš„. Od roku 2003 se však v Jihlavě změnilo mnohé, úspěšný vstup na vysílací půdu tu k praktickému provedení zvládlo šest radií – Beat 92.5, Fajn 99.0, Jihlava 101.1, Kiss Hády 107.7, Petrov 98.0 a Dálnice 99.4 FM.

Krokodýl to v prosazení mezi místní konkurencí nebude mít vůbec lehké, celkem i pominutelné nízkovýkonové kmitočty nováčků zde jasně válcují silné ženevské kmitočty multiregionálních sítí, Hitradia Vysočina či Blaníku. Bude také velice zajímavé sledovat, jak si povede sesterský vztah Jihlava-Krokodýl, zdali si budou radia spíše vypomáhat, či konkurovat. Rádio Jihlava se bude muset asi změnit protože v současnosti využívá některé programové prvky a jingly Krokodýla.

mp_krokodyl10-2

Dva nové kmitočty pro Country

Veliká radost je jistě projevována všemi fanoušky hudby folk & country, stejně ta i na Říčanské ulici v sídle Country Radia. Provozovatel tohoto rádia totiž na 12. zasedání RRTV obdržel do vínku rovnou dvě velice slušné vysílací frekvence ve středních, respektive východních Čechách.

První se zásahem přes 125 tisíc posluchačů zve Hradec Králové-ul. Sušilova 235+35m o frekvenci 104.1 MHz a vyzářeném výkonu (23dBW) 200W vertical. Druhá pak je charakterizována jako Mladá Boleslav-Kosmonosy 285+30m, frekvence 106.2 MHz/200W s vertikální polarizací. Zasahuje o něco nižších 60 tisíc posluchačů. Pro Country je to další navýšení potenciálu výtečně profilovaného radia.

Koneckonců, sluší se zde připomenout i pondělní rozvysílání kmitočtu Kutná Hora-Kaňk o frekvenci 87.7 MHz/200W, která propojuje obě výše zmíněné s primárním vysílačem Praha-Stimmbuilding 89.5 MHz/5kW. A čtrnáctidenní, zatím ještě kódované vysílání na satelitní Astře!

mp_country10-2

Pro úplnost uvádíme kompletní seznam udělených kmitočtů:

Radio Petrov – Hodonín/ul. Koupelní – 92.8 MHz/100W

Radio Petrov – Svitavy/komín TOS – 92.9 MHz/200W

Radio Haná OL (Sky Rock) – Šumperk/město – 100.0 MHz/200W

Radio Beat – Klatovy/Štěpánovice – 103.3 MHz/400W

Evropa 2 – Třebíč/Kostelíček – 106.7 MHz/200W

Radio Bonton – Sezimovo Ústí/město – 91.7 MHz/200W

Radio Krokodýl – Jihlava/Hosov – 102.3 MHz/200W

Country Radio – Hradec Králové/ul. Sušilova – 104.1 MHz/200W

Country Radio – Mladá Boleslav/Kosmonosy – 106.2 MHz/200W

Informace o dalších kmitočtech, které jsou v koordinaci, přineseme v příštích analýzách.

Autor článku:

Komentáře (10)

 1. Barka

  Vůbec nechápu proč dostal Krokodýl Jihlavu. Přece Krokodýl když se stal hitrádiem,
  tak přestal být Krokodýlem. Před lety to smysl mělo , ale teď , když je tam Jihlava, tak je to naprosto zbytečné.

  1. Petr Kružík

   A kdo Ti řekl, že Krokodýl se kdy stal Hitrádiem? Od toho je na Brněnsku přeci Magič! Jihlava se stále více posouvá do role „českého“ radia, Krokodýl bude přímým konkurentem Vysočině. Toť celá odpoveď.

  2. Barka

   Oprava , samozřejmě Vysočina.

  3. Barka

   Ještě ke Krokodýlu. Měl jsem ho roky zmapovaný, protože ho dobře chytím. Před rokem
   nebo kdy se Krokodýl úplně změnil , pár týdnů šlo RT , potom ne a pak něco hlásily,
   že Krokodýl jede jinou cestou. Jestli hitrádiovskou nevím, ale není to podstatné.
   Změnil se playlist. Přibylo hnoje a celé vysílání je jiné. I když bylo popové, tak
   hráli svoje a měli i dobré moderování. A pak změna a navíc zmizel RT. Od té doby je
   na úrovni Vysočiny, Orionu a dalšího bordelu, takže je dost zavádějící aby v článku
   bylo psáno, že tam jde Krokodýl , který tam chtěl jít už před roky. Jestli někdo znal starého Krokodýla a upadnul do kómatu a probudí se a pustí mu nového, tak se zase do
   kómatu vrátí. Je to přesně to , co udělali s Apollem. Takže žádná konkurence, další
   zbytečná frekvence.

 2. Barka

  Na tom jak se to teď jmenuje nezáleží. Krokodýl není Krokodýlem. Klidně ho můžou
  přejmenovat, protože není Krokodýlem co měl na Vysočinu jít. Je to zcela jasné
  manipulování , protože tam nejde nic, co by mělo dělat konkurenci. Akorát místo
  jednoho budou dvě. Krokodýl hrál jinak než Kiss,Hitrádia, Hity. Pravděpodobně tyto
  rádia musely nastoupit stejnou cestu, aby konkurence nebyla.

  1. Jose

   No, je sice možné, že Krokodýl hraje stejně jako Hitrádia, buď úmyslně, jako jejich cílená konkurence nebo neúmyslně anebo jednoduše proto, že to podobní amatéři na vesnicích jinak nesvedou…

   ALE MĚL BY BÝT ČLENEM NÁRODNÍ ROZHLASOVÉ ASOCIACE

   http://www.nra.cz/index.php?script=read&id_kategorie=6

   kteří se tedy odtrhli od původní

   http://www.apsv.cz/clenove.php

   A snad tam patří tyto stanice:
   / I když možná už to není aktuální a je ten seznam trochu jiný./

   Rádio Černá Hora
   Rádio Ethno
   Rádio Haná
   Rádio Jih
   Rádio Krokodýl
   Free Radio
   Rádio Jihlava
   Rádio Orlík
   Rock Max
   Rádio Rubi
   Rádio Valašsko
   Rádio Zlín

   Takže z toho plyne, že KROKODÝL by měl být mezi nimi.
   A nepůjde tedy o domluvu s MEDIA BOHEMIA potažmo HITRADII potažmo
   APSV. Spíše to co oni, dělá úmyslně aby se s nimi rval o jejich posluchače.

  2. Jose

   Takže ono víceméně, on takový majitel rádia, je tak ten poslední, kdo může do nějakého vysílání kecat.

   Za prvé, mu musí frekvenci vůbec někdo přidělit. A tam vládne tato mafie

   http://www.ctu.cz/main.php?pageid=2

   ruku v ruce s touto

   http://www.rrtv.cz/cz/

   No pak jsou tam ty dvě združení, viz výše v minulém příspěvku, které to také ovlivńují, tedy domluvy a nedomluvy a závazky atd.

   No a největší slovo v řízení toho bordelu mají ti, kdo dřepí na penězích, čili tihle

   http://www.rrm.cz/

   a tihle

   http://www.mms.cz/index.php?webid=2

   to jsou ti, co to ovládají…

   Takže ta rádia nejsou a nežijou ve vzduchprázdnu a toho, co ovlivňuje jejich chod nebo těch zastřešujících kecalů a příživníků a loutkařů, tady máme až příliš…

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .