Kroky rozhlasové digitalizace – posloucháte rádio přes televizi?

settopboxvelkyDigitální terestrické vysílání rozhlasových stanic je v České republice pořád hudbou budoucnosti. Už dnes ale můžete udělat první krok, pokud si zvyknete poslouchat rádio přes televizní platformy. Zvuk můžete vnímat přímo z reproduktoru televizního přijímače nebo můžete k set top boxu připojit reprosoustavu. Počet posluchačů ale zatím není natolik výrazný, aby se soukromým rádiím vyplatilo investovat do DVB-T nebo satelitní distribuce.

PSALI JSME: Český rozhlas lídrem digitalizace nejspíš nebude

Digitalizace českých rádií je dlouhodobý proces pokud jde o terestrické rozhlasové vysílání. Jenže v televizních platformách je možné bez výraznějších omezení vysílat už dnes, čehož využívá zejména veřejnoprávní Český rozhlas. Ten společně s Českou televizí chce být lídrem digitalizace ve svém oboru, byť po nástupu nového ředitele Richarda Medka se v této oblasti bude muset investičně uskromnit. ČRo i přesto nabízí několik stanic čistě v digitálním terestrickém a satelitním vysílání. Zatím je ale šíří pouze prostřednictvím platforem DVB-T a DVB-S, které jsou určeny primárně pro televizní vysílání.

Český rozhlas dostupný terestricky i přes satelit

V terestrickém multiplexu České televize má rozhlas prostor 1,5 Mbit pro své programy. Tento prostor využívá pro celoplošné terestrické stanice ČRo 1 Radiožurnál, ČRo 2 Praha, ČRo 3 Vltava, ČRo 6 a doplňkové stanice ČRo Rádio Wave, ČRo Rádio Česko, ČRo D-Dur a ČRo Leonardo, z nichž některé vysílají nebo vysílaly i v analogovém FM pásmu. Původně byly ale tyto stanice zřízeny pouze pro účely nastupujícího digitálního vysílání a Český rozhlas je umístil nejen do DVB-T multiplexu České televize, ale i do satelitní platformy na pozici 23,5 st. východně. Rozhlas tak může těmito programy pokrýt přes 93% populace terestricky, a zbytek posluchačů má možnost využívat satelitní příjem nebo poslouchat vysílání přes internet.

cro-vinohradska01Český rozhlas má pro digitální programy připraveny i nové prostory ve zrekostruované budově na Vinohradské ulici.

Soukromé stanice nemají o DVB-T zájem

V jiné pozici jsou soukromé rozhlasové stanice, které nemají zatím o vysílání v terestrické televizní platformě zájem. Několik rádií – zejména Expresrádio a Classic FM – využilo možnost testovacího vysílání v přechodných DVB-T multiplexech v Praze. Tyto testy ale trvaly jen několik měsíců a provozovatelé je využívaly jen v dobách, kdy byly k dispozici bezplatně. Poté co operátoři začali účtovat komerční ceny za šíření rozhlasu v DVB-T, soukromá rádia se z procesu stáhla. Bylo to logické vyústění jelikož terestrické vysílání v televizních platformách jim nepřinášelo nové měřitelné posluchače a tudíž ani žádný potenciální zisk. Jediné rádio, které se v DVB-T udrželo i nadále je křesťanské nekomerční Rádio Proglas, pro které je tato platforma efektivním způsobem jak pokrýt významnou část populace. Cílová skupina Rádia Proglas má zase motivaci poslouchat rádio i v televizní platformě protože jej cíleně vyhledává.

Kromě Proglasu ale žádná jiná soukromá stanice do DVB-T nevstoupila, přičemž prostor by byl i pro rádia. Licence na terestrické vysílání sice není nárokovatelná, nicméně potenciální vysílatel má možnost požádat o kabelovou a satelitní licenci a pak se zařadit do DVB-T jako převzatý program. Prostor je zejména v multiplexech 3 a 4, které mají nouzi o dlouhodobé klienty. Žádný zájemce o vstup do éteru ale zatím zřejmě nevyhodnotil přínos DVB-T platformy pro svůj byznys kladně, protože kromě poměrně vysokých nákladů negarantuje tato platforma momentálně žádnou návratnost. I když se DVB-T postupně rozšiřuje do stále většího počtu domácností, zvyk posluchače je i nadále nastaven na FM pásmo a poslech rádia klasickou cestou, nanejvýš přes internet. Ladění stanic přes terestrický set top box zatím není, a zřejmě ještě dlouho nebude rozšířeným standardem.

Česká rádia satelit „nemusí“ – najdou se však výjimky

Podobná situace je i na satelitu, který nabízí podstatně více možností pro rozhlasové stanice ale má nižší penetraci. Satelitní diváci jsou ale zručnější v ovládání svého přijímače a uvědomují si možnosti, které jim tento způsob příjmu přináší i v otázce rádií. Satelit je pro rádia zajímavou platformou i z hlediska distribuce signálu na pozemní vysílače. Pro tento účel využívá satelitní vysílání většina slovenských rádií. Čeští vysílatelé jsou vůči tomu zatím skeptičtí. Ekonomický přínos satelitního vysílání je totiž podobně jako u terestrické televizní platformy minimální, a tak český satelitní posluchač nemá mnoho možností jak se dostat ke svým stanicím.

TIP: Rádio Beat na satelitu nekódovaně

Český rozhlas šíří přes satelit stejný obsah jako přes DVB-T vysílání. Bonusem je pražský ČRo Region a vysílání do zahraničí v podobě ČRo 7 Rádio Praha. Ze soukromých stanic využívá satelitní distribuci již zmíněně Rádio Proglas nebo rockové Rádio Beat. Právě Beat je prvním čistě komerčním vysílatelem, který si zvolil i satelitní distribuci. Na satelitu lze ještě najít i společný česko-slovenský nekomerční projekt Rádio 7, který šíří svůj program výhradně touto cestou, a přes internet. Nabídka srozumitelných stanic na satelitu je i tak poměrně bohatá, zejména díky slovenským vysílatelům, kteří využívají satelit jako primární distribuci signálu pro zemské vysílače.

stb-sencor-sdb1010tu-dvbtK poslechu rádií postačí i běžný set top box. Na satelitu je však nabídka bohatší.

Slovensko nabízí širokou paletu digitálních stanic

Slovenský trh tak nabízí skutečně širokou paletu rozhlasových stanic na satelitu v digitálním standardu DVB-S. Vysílají zde jak celoplošné tak soukromé stanice. Nejsou však na jediné orbitální pozici. Primární pozice pro celoplošná rádia je 23,5 st. východně na satelitu Astra. Rozhlasové stanice ze Slovenska před několika lety využívaly pouze tuto pozici. Pak si ale několik regionálních stanic zvolilo pozici 0,8 st. západně u operátora Telenor, který nabízí výrazně levnější šíření.

Bonus pro satelitní platformu přináší i veřejnoprávní Slovenský rozhlas, který v červenci 2009 spustil vysílání dvou programů určených pouze pro digitální platformy. Jde o SRo 7 Rádio Klasika orientované na vážnou hudbu a SRo 8 Rádio Litera, které nabízí žánry mluveného slova – rozhlasové hry a původní tvorbu. Tyto okruhy jsou primárně určené pro digitální terestrické vysílaní v rámci veřejnoprávního DVB-T multiplexu, ale Slovenský rozhlas se rozhodl je zpřístupnit s předstihem na satelitu.

Poslech přes televizi je nepohodlný, pomůže reprosoustava

Důvodem pro tak slabé zastoupení českých stanic v televizních platformách je i fakt, že posluchači nedokáží poslouchat „rádio přes televizi“. Mnoho lidí si ani neuvědomuje, že set top box má k dispozici i funkci pro poslech rádií – a pokud ano, tento poslech se jim nezdá příliš pohodlný. Výrazná část potenciálních posluchačů na druhé straně netuší, že k set top boxu lze připojit reprodukční soustavu, díky které se poslech stává plnohodnotnějším a není nutné mít zapnutou televizi. Tyto argumenty jsou dostatečné pro to, aby soukromá rádia byla ve svých postupech opatrná. Televizní platformy můžou být vhodnou alternativou pro rozhlasové stanice, ale masový posluchačský zásah od nich nelze očekávat. Pokud se tedy na přínos podíváme optikou čísel, není divu, že se rádia těmto platformám zatím vyhýbají.

Autor článku:

Komentáře (34)

  1. valve

    Proč považuji poslech rozhlasového vysílání přes TV přijímač za nesmysl:

    I když si někteří uživatelé STB (STB = set top box) uvědomují možnost poslechu rozhlasového vysílání, neužívají ji zřejmě jednak z důvodu vyšší spotřeby el. energie, jednak z důvodu malé atraktivity programů, vysílaných na televizní platformě.
    Značná část televizních diváků poslouchá rozhlas minimálně a pro ně je toto vysílání nezajímavé, nehledě na komplikovanou obsluhu STB při přepíníní „rádio – televize“.
    Uvážíme-li, že obvyklý TVP starý 5 – 10 let (tedy ještě „v dobré kondici“) má spotřebu cca 70 W, je použití TVP jako „zesilovače“ doslova plýtváním energií. V mnoha domácnostech bývá televizní přijímač i starší.
    V domácnosti už nějaké rádio bývá má a výběr programů v pásmu FM (vkv) je ve srovnání s nabídkou na televizní platformě neskonale širší a atraktivnější.
    Už vůbec se nezmiňuji o možnostech, které poskytuje satelitní příjem.
    S rozšířením internetu se při práci s počítačem nabízí možnost poslouchat nespočet internetových rádií – i zahraničních.
    Při současném stavu programové nabídky rozhlasu na televizní platformě považuji toto vysílání za plýtvání prostředky a energií, snahou doplnit digitální multiplex alespoň něčím dalším, když „je tam ještě místo“ a když už „jsme museli televizi digitalizovat, jak nám Němci poručili“ – viz odůvodnění, že analogové vysílání ČT ruší německá digitální rádia.
    Nebudu spekulovat s myšlenkou, že by se při ohleduplnosti dalo nalézt řešení, které vzájemné rušení vyloučilo – vždyť to platilo při provozu „analogu“ i v minulosti, zejména v pohraničních oblastech.
    S přechodem na digitální vysílání a při současném přechodném provozu analogového vysílání na stávajících kanálech v Německu vznikla potřeba obsadit další kanály pro digitální vysílání, jejichž kmitočty zákonitě nekorespondovaly se stávajícím kmitočtovým plánem a tím došlo k vzájemnému rušení v okrajových oblastech.
    To německou stranu zřejmě vůbec nezajímalo a díky jejímu (nejen ekonomickému) vlivu byla česká strana přinucena ustoupit a přejít k násilné digitalizaci svého vysílání na nových kanálech. Jako důvod byly uváděny technické a jiné výhody, zvýšení počtu programů apod. V televizních propagačních spotech byl přechod na nový typ vysílání zlehčován způsobem „zapojím podle nákresu a hraju“. Vůbec se neuvažovalo technické vybavení stávajícího parku tuzemských televizních přijímačů, z nichž mnohé neměly pro připojení vhodný konektor, k mnohým STB si musel uživatel dodatečně přikoupit SCART kabel, vzájemné propojení STB, videa, případně DVD k přijímačům s jedním AV vstupem si museli uživatelé vyřešit sami nebo s pomocí věci znalého amatéra ze sousedství. Prodejci obvykle tyto věci neřešili.
    I proto je mnohý divák rád, „že televize hraje“ a dále raději neexperimentuje.

    1. Jose

      Proč považuji článek za nesmysl a první příspěvek za navazovaní na tento nesmysl. Za prvé při poslechu z DVB a je celkem jedno, zda jde o DVB-S nebo DVB-S2 nebo DVB-T nebo DVB-C se nejedná v žádném případě o poslech přes jakýsi televizní zobrazovač nebo monitor nebo co, stejně jako se v žádném případě nejedná o nějaké připojení nějakých reprosoustav, či kýho výra. Jedná se vždy a pouze o propojení přijímače s centrálním zesilovačem, stejně jako je k takovému zesilovači připojen jakýkoli magnetofon, jakýkoli gramofon, jakýkoli CD přehrávač, jakýkoli tuner na FM či SV, či DVD přehrávač nebo přehrávač mp3 nebo samotné PC nebo cokoli jiného. Nemá s tím tedy společného nic ani zobrazovač ani nějaké reprosoustavy. Atraktivita FM pak není nic jiného nežli drzá a velice sprostá lež. Je tomu zcela a přesně naopak. Tedy zatím co na FM není pomalu nic atraktivního a těch několik atraktivních stanic, co tam je, je pro mnoho lidí nedostupných. Takže samozřejmě pokud například někdo má tu smůlu, že se v jeho blízkosti nenalézají žádné vysílače s rockovým rádiem. V DVB-S je bez problémů, najde, je tam český Beat a i jiné atraktivní stanice, zahraniční, např. britská Caroline atd. Stejně tak je to zcela a absolutně, s jakýmkoli stylem, kdy nabídka v DVB-S několika násobně převyšuje nabídku a atraktivitu FM, s vyjímkou jediného stylu. Country se hledá obtížně i v DVB-S, stejně, jako se hledá obtížně i na českém FM. Ovšem jsou i jiné případy a to dosti známé. Například v nějaké oblasti není dostupné české Country rádio. Tedy není tam dostupné na FM, přesto např. kabelový operátor ho v DVB-C nabízí. Dokonce i to poslední DVB, tedy to DVB, kam snad rádia ani nepatří, tak i ono, díky pofidérní politice ČRo, zvláště pak současného, nového ředitele, p.Medka, který nehodlá rozvíjet možnosti, které dnes dává DRM a DAB+ a velmi zpátečnicky, se orientuje na DVB-T. Tak díky této situaci i v DVB-T je vyšší atraktivita, nežli na FM, tedy zejména je tam WAVE, které bylo z FM vyhnáno. A je tam LEONARDO, které též svojí atraktivitou, předčí minimálně tři čtvrtiny ostatních stanic ČRo, které jsou na FM. A podotýkám tedy, ža ani jedna z obou zmíněných stanic, se nenalézá na FM. V podstatě české FM, až na několik málo vyjímek, je zcela nepoužitelné a nic převratného nenabízí. Ono dokonce nenabízí ani to zásadní minimum, co je v jiných, civilizovaných státech běžné. Např. Oldies radio Olympic disponuje pouze 2 FM frekvencemi. V Praze a Táboře. Taková stanice, tohoto typu, by měla být celoplošná. Obdobné je to s čímkoli jiným. Jazzové rádoio na FM neexistuje ani jedno. V DVB-D jsou jich desítky, pravda budou německé, francouzské atd. Takže nemlžme a řekněme si pravdu o tom, co je české FM. Ovšem jiný případ je NET. To je něco jiného. Tam už je gro reality. Ano na netu je samozřejmě zase stonásobná nabídka toho, co může být kde v nějakém DVB. Ano netem si mohu pustit rádia třeba i z Austrálie. Na netu si mohu dokonce i pustit ta česká rádia, která jsou někde na FM, ale nejsou mi na FM dostupná. Na netu dokonce najdu i taková česká rádia, která na FM vůbec nejsou. Ano netem toho lze slyšet stonásobně více a lepších věcí, nežli pomocí DVB. Ano net má smysl. Ovšem má to jeden háček, čím je to lepší a je tam toho více, tím je to hůře dostupné. Tedy FM je nějaké, sice většinou k ničemu a neposlouchatelné, ale všude, tedy hraje i v autě. Což DVB v autě nefunguje. Ani net v autě nefunguje. Na nějaké koleji bude mít student zase spíše net a noťas, nežli DVB. Na chatě v přírodě, zase chatař spíše DVB-S/T nežli připojení k netu. Správce sítě u té či oné firmy nemusí a často nepovoluje poslech rádií na pracovním PC, mnohdy nejsou taková pracovní PC ani vybavena žádnou zvukovou kartou. Ale FM je všude. To je jediná výhoda FM. Ve chvíli, kdy dojde k tomu, že všude bude mobilní NET, který snese bez problémově rychlost 130km/hod a jízdu tunelem a pod trolejimi a ve všech velkoměstských uličkách a po kopcích a údolí mimo města a jeho cena, bude příznivá. Tak v té chvíli mohou začít ty vysílače FM bourat a prodávat je do starého železa, protože potom už zcela na nic nebudou i s celým FM.

  2. pevy

    No je to Váš názor. Jiný divák je naopak rád, že zařízení, které má doma, může využít i k něčemu jinému, než jen ke sledování TV. Je škoda, že se nezmiňujete o satelitním příjmu, kde je nabídka rozhlasových programů (krom těch našich, samozřejmě) nesrovnatelně větší. To, že někomu vadí digitalizace (potažmo technický pokrok všeobecně), je sice možné, ale nedělejte z toho, prosím, všeobecné tvrzení, které (podle Vás) sdílí většina.
    Mně osobně je celkem jedno, jakým způsobem se ke mně (jako k posluchači) program mé oblíbené stanice dostává, musí to však být finančně únosné a hlavně technicky možné. Takže je mi líto, že dnes mohu sledovat desítky TV programů v češtině (či slovenštině) – vč. placených, specializovaných – kdekoliv v ČR (SR), ale v případě rozhl. stanic to neplatí ani zdaleka, neboť bez nutného internetového připojení si v mnoha případech ani neškrtnu. I proto velmi chválím a oceňuji krok Rádia Beat (jeho sat. vysílání), které jsem instaloval (jenom kvůli Beatu !!) několika kamarádům (a také jejich dalším kamarádům) a většina z nich je přímo nadšena kvalitou a jednoduchostí tohoto příjmu. Bohužel, je to jenom jedna z prvních vlaštovek a podobných zájemců v jiných hudebních žánrech bych ve svém okolí našel několik (nejčastěji jde o country a folk).

    1. Jose

      Přesně tak to je. Když to nejde přes FM, je to prostě mizérie a nic jiného, musí to jít alespoň přes DVB-S/C apod.(Mimochodem asi v 2/3 příspěvku jsem se blbě překlepl a napsal tam DVB-D, trefil jsem se o písmenko vedle, samozřejmě jsem myslel DVD-S.) A když samozřejmě takové stanice jako Country rádio nebo Radio 1 nechtějí jít do DVB-S. Zbývá nám v ČR bohužel pouze NET. FM je víceméně k ničemu.

    2. Jose

      DVB-S, sakra já to v poklidu nenapíšu, no hlavně, že to denně hraje.

  3. Ivo Rottenberg

    Nechápu proč tolik povyku pro nic. Poslouchat rozhlas přes televizor je ptákovina, ale výstup audio STB je na linkové úrovni, tak se zapojí na stávající zesilovač jako linka nebo AUX jako FM tuner, a poslouchá se přes reprosoustavy. Nebo hudební odborníci poslouchají přes nějaký křapík? Na to postačí STB za cca 7 stovek. Repro přímo na STB je zvrhlost a předpokládám, že ani zvuk televizních programů nesledujete přes televizor. To pak nemá smysl přijímat DVB. A pro úplnost přepínání na STB TV a radio je jen jedno tlačítko na dálkovém ovládání. A máte tam ČRo 1, 2, 3. D-dur, Leonardo, Wave, Česko (po 18. hodině ČRo 6) a Proglas.

  4. pevy

    Vše už tady bylo v podstatě napsáno. STB je potom ve své podstatě (funkčně) totéž, jako klasický FM tuner (myšleno klasický HIFI komponent). Není problém (pokud by se někdo chtěl poslechem pomocí DVB-T zabývat vážněji) pořídit si takový STB, který zobrazuje názvy stanic přímo na displeji přístroje (kvůli orientaci – při dnešní chabé nabídce stanic to ale ani není potřeba). A jen tak mezi námi: Porovnejte dnešní ceny VKV tunerů s kmitočtovou syntézou a solidních setopboxů – a můžete porovnat i se sat. FTA přijímači. Co vychází levněji? Myslím, že VKV to nebude :-)).

    1. Jose

      Tak to se asi takto zase brát nedá. FM přijímač dneska je v mobilu nebo kapesní svítilně nebo budíku… Takže oni taková chrastítka jakési, dávají do všeho… A relativně z toho nějaká ta stanice šumí taky. To zase až takto u DVB není. Ale převedl jste mne na jinou úvahu a to je nikoli cena pro posluchače a co za ni dostane, ale cena pro provozovatele té stanice. V ČR je velmi zajímavé to, že televizní stanice se nijak nehrnou do pozemního vysílání a nedaří se zaplnit 4 obyčejné multiplexy a české televizní stanice říkají, že je pro ně vysílání na pozemních vysílačích příliš drahé a nevýhodné a všechny používají DVB-S, kde je jich asi 70. U rádií je tomu, ale přesně opačně. Ta tvrdí, že je pro ně DVB-S drahé a FM levné. To mě vede k této otázce, není u nás FM podhodnocené, tedy neplatí se za něj málo ? Když by je vyšlo dráže. Třeba by se potom chovala česká rádia, stejně jako české televize a byla by v DVB-S, tak jako jsou tam české televize a tak jako jsou tam zahraniční rádia.

  5. Barka

    Mám pár připomínek. satelit řeší nabídku rádií pro každého nenáročného posluchače. Je tam od všeho kousek.
    I když , proti netu toho není tolik. Při práci na vzduchu je mě úplně jedno , co
    hraje , jenom aby to hrálo. Třeba nějaké Kiss. Ale v domě už musí přijít kvalita.
    Beat , jazz , folk. FM je srdeční záležitost a klidně do tuneru zainvestuji, protože
    jsem fanda a jaksi by mě bez FM bylo smutno. Proto také lapám stanice a přelaďuji
    a je mě fajn. Ovšem ten, kdo si pustí na chrastítku Prahu a večer to vypne , ten
    žádný okruh nepotřebuje . Kamarádka z Trenčína má naladěnou jenom jednu stanici a
    stačí jí věžička za 2 K. Mladí si pouštějí hudbu přes telefony atd. Takže zůstává
    skupina lidí , a to jsme třeba my na diskuzi , pro které je rádio ne li vším,
    tak ho aspoń nějak milujeme. A je zbytečné to rozpitvávat do hloubky,FM, protože
    my se k těm kvalitním stanicím dostaneme. Máme to v krvi. Kolik jsem jenom strávil
    času než jsem vychytal místa pro kvalitní příjem FM. Lézt na střechu a zase dolů.
    A se Supersoniky se těžko přemís´tuje.Stovky hodin , ale nemám místo kde bych nevěděl,
    co tam chytnu. Jose , i když u mě nechytnu Beat na FM, přesto mám FM nejraději a
    doufám že DAB vůbec nepřijde.

    1. Jose

      Ale dostaneme, dostaneme, taky třeba nedostaneme. Na FM vždy šla VLTAVA a tu má cenu z něj poslouchat, to byla vždy kvalita a vždy byla dostupná. Když jsem bydlel v Praze, měl jsem na motoru 4,5m Yaginu. Chytal jsem v pohodě Bavorsko 3, Rakousko 3, Bavorsko 2. To mi vyhovovalo. Tři perfektní stanice. Jenže v Liberci už dneska na FM Rakousko ani Bavorsko nechytím na víc změnili program k horšímu. A to velice podstatně. Už v Liberci jsem chytal E+M na FM. Taky kvalita. Jenže pak rozdělili český rozhlas a E+M neobnovili, Slováci dostali Rock FM místo toho. A my jsme nedostali nic. Z Rock FM se potom stalo Radio FM a my potom dostali Wave a pak ho zase zlikvidovali, tedy vyhnali z FM. Takže chytneme, nechytneme, těžko můžeš něco chytat, když ti to válcují politici typu Mečiara a Klause. No a tak musel doma v bytě nastoupit satelitní příjem, protože ty jejich Contacty apod co to vlastněj komunisti a podle toho to vypadá, tak to tedy nemůžu já osobně poslouchat ani k práci. Na chatě tu Yaginu ještě mám. Když jsou příznivé podmínky chytím pražské Country rádio. Ale normálně běžně, ne. Chytneme, nechytneme, jsem teď v ďolíku a za Ještědským hřebenem. Country rádio chodí v pohodě vysoko v Jizerkách, za Libercem a taky někde po Liberci, když má někdo štěstí a bydlí tak, že to k němu proleze. Část stanic z Prahy chytím, část nechytím, tak asi na půl. Ale programově, zrovna ty, co by mne zajímaly nechytím a ty, co mě nezajímají chytím. Stanice z Německa jdou, v pohodě, ale z toho Saska, nic moc. Nejlepší je tam asi RTL. Polsko v téhle části taky nic moc. Nejvýznamější je nyní BEAT, co k nám přišel, jenže to se stalo před 3 lety, do té doby byl satelit nutností a jistotou na FM jen ta VLTAVA, nic jiného nemělo z FM smysl poslouchat.

  6. luho

    Pánové, pánové pánové. Čtu si diskusi a nestačím se divit. Většina vašich výtek vychází ze skutečnosti, že jste rozhlasoví nadšenci. To ale znamená, že rozhodně nepatříte mezi průměrné a běžné posluchače. Jste ochotni hledat stanice, které vám vyhovují, jste ochotni investovat do techniky která vám jejich příjem umožní. To ale běžný posluchač nedělá. Základem rozhlasové branže jsou posluchači, kteří chtějí pasivní zábavu, kteří chtějí otočit knoflíkem aby to hrálo a nechtějí řešit jak tu či onu stanici naladit.
    Promiňte mi mou troufalost, ale opravdu si myslíte že někdy internetová rádia převáží nad terestrickými? Ani náhodou. Internet totiž od posluchače vyžaduje aktivitu, vyžaduje ono hledání stanic. Pokud se někdy příjem stanic prostřednictvím internetu opravdu rozšíří, potom to bude formou nějaké platformy s přednastavenými stanicemi, tedy jakási internetová rozhlasová kabelovka.

    A rozhlas přes STB? Ten má stejnou šanci jako prase v pilotní kabině. DVB-T je věc drahá a hlavně, pokud je v rodině jeden televizor jen těžko v souboji o program vyhraje rozhlas. Krom toho, domácí poslech rádia tvoří z celkového koláče menšinu a STB má v autě jen málokdo.

    No a rozhlas a satelit? To je záležitost zvyku. Jsou země, kde to zkrátka funguje a jsou země kde se provozovateli do takového šíření signálu investovat nevyplatí. ČR patří do druhé skupiny. U nás je zkrátka satelit konzumenty vnímán jako prostředek televizního příjmu a poslouchat přes něj rádio většinu z nich nikdy ani nenapadlo. Ano, sice lze jeho prostřednictvím naladit řadu dobrých zahraničních stanic, jenže ty český posluchač nechce. Pokud se podíváme na tabulku poslechovosti, potom jediné co většina posluchačů opravdu vyžaduje jsou stanice hrající „hezky čeky“.

    1. Jose

      Tak, jistě Váš příspěvek své opodstatnění má. Jistě, říkám od začátku, že česká privátní rádia jsou vyráběna a vysílají v zásadě pro NEPOSLUCHAČE, tedy vysílají tak aby toho tam museli udělat, co nejméně a nejsou určeny pro POSLUCHAČE. Jsou určeny pro NEPOSLUCHAČE, těm řeknou, kolik je hodin, co je nového, k tomu pustí pár notoricky známých a dostatečně odpudivých nudností a všichni jsou spokojeni, tedy mimo POSLUCHAČŮ. Ti jsou zatlačeni do druhé kategorie a musí používat jiné prostředky tedy DVB-S a NET atd. Tak jistě ano jsou země, kde je satelitní příjem všeobecně rozšířenější nežli u nás. Ale to se mění, zvláště pomalým způsobem zavádění DVB-T, takže i sat příjem u nás ve státě začíná domácnět i když nelze zatím hovořit o běžnosti a tradici jako v Německu. Radia v DVB-T pak jsou zcestnost. Nejzajímavější je ten váš závěr. Hezky, česky… Ono to tak není. Oni jsou to komerční rádia, ony udělají cokoli pro prachy. Ony jsou bez svědomí a bez vkusu. Když dostanou zaplaceno budou hrát klidně i internacionálu. Jenže módní vlny se mění. Tak jako se nosily roury, potom zase zvony, pak zase mrkváče, pak zase zvony a potom bůh ví, co. Tak i s tímto je to stejné. Po revoluci přišla obrovská vlna zahraničního popu, to působilo až nezdravě. Velice rychle do asi 5 let odezněla a nastoupilo ono hezky česky a nacionalismus na desátou až bych to nazval socialistickým normalizačním terorem, jenže ten už začal pomalu ustupovat, už se přejedl… I Blaník začal hrát zahraniční věci, dříve zcela nemyslitelné…Hey v Čechách změnilo formát úplně… Impuls také začal hrát zahraniční věci… V této chvíli je hezky česky pomalu na ústupu…To není z mé hlavy, ale dokonce z hlavy programového ředitele Impulsu, který to uveřejnil na těhle stránkách a prohlásil, že si je vědom toho, že ta doba přijde, protože dostal v tom duchu od místního redaktora na to otázku. Na víc toto není jen ,,,pouze česká záležitost“. Povšimněte si, co bylo minulý rock licencí přiřknuto rockovým stanicím. Ono totiž něco podobného se děje v celé Evropě, tedy především v Německu. Začíná být odklon od nacionalismu a začíná být odklon od popu. Tedy rockovět začíná i veřejnoprávní Bavorsko atd. Čili hezky česky ustupuje. Samozřejmě každý reaguje na něco jinak. Takže třeba F1, když vidí, že to jinde ustupuje, tak ona přidává, protože samozřejmě někdo, kdo to bude dělat, zůstane. Ale myslím si, že celkový, hezky česky teror, co tu vládl asi v posledních deseti letech, už v podstatě nehrozí a to patrně už nikdy.

    2. luho

      Já bych se raději vyhnul tomu označení „posluchač a „neposluchač“. Sice chápu co tím myslíte, ale není to úplně fér. „Neposluchač“ je totiž označení se silně pejorativním nádechem a odsuzovat někoho jen proto že vnímá poslech rádia jinak než jak ho vnímám já, nebo že od rozhlasové stanice očekává něco jiného, je zbytečné ideologizování.
      I když jinak chápu vaše roztrpčení, tak nemůžu úplně souhlasit. Rádio to je především věc obchodu. Záležitost do které investujete peníze proto abyste vydělával. Je proto logické, že vlastníky stanic nezajímá posluchačská menšina, která jim zisk nepřinese, ale většina. Proč bychom měli posuzovat rozhlasový trh jinak, než jakýkoli jiný? Vždyť funguje na stejných principech.
      Co se týče onoho „hezky česky“ tak máte pravdu. Nicméně po těch letech už to můžeme pomalu používat jako terminus technikus. Nemyslím si ale, že by se tento trend už nikdy neměl vrátit. Sám jste užil jako přirovnání oděvní průmysl a stejně jako v něm, i v hudbě se retro návraty pravidelně opakují.

    3. Jose

      Ano v tomto momentě se dostáváme k jádru věci. Tedy k rozhlasovému trhu. O tom by zde šlo opravdu popsat obrovské množství stran a chtělo by to pořádnou analýzu. Mně se jednou líbil strašně jeden komentář, kdy to zde někdo už před lety přirovnal k výrobě aut a zdůvodňoval, že prostě když někde nebudou taková a taková auta, tak že se výrobce a dovozce a všichni postarají o to aby tam byla. Ovšem, že toto u rádiového soukromého vysílání nefunguje. Na druhou stranu se dá odpovědět také v v tom duchu, že zemi válcují hypermátkety a soukromníček zelinář nebo řezník nebo pekař prakticky neexistuje. Taky by se dalo odpovědět tak, že jde o oligopolní uzavřený trh rozdělený mezi několik vyvolených a stát je na tolik slabý, že není schopný se těmto oligopolům bránit. Ale snad i tyto tři věci na úvod i pominu. Ale je tu i otázka puritanismu a důsledků výchovy z uzavřeného tábora. Projevují se tu zajímavé věci, které ten trh deformují ještě více. Jádrem jsou všelijaké statistiky, které se zdají neuvěřitelné, tedy modifikované, jak zrovna, kdo potřebuje a dají se vždy přepočítat úplně jinak. Na tomto serveru proběhlo velmi mnoho takových zajímavých momentů. Například v době, kdy všude vládlo techno a elektronika u nás se paradoxně rozháněl Czech Tek a rádia to nehrála, přitom jinde na tom vydělali majlant, u nás si to nikdo netroufl. Velice zajímavým momentem bylo, když se toto a to i dosti tvrdě a nevybíravě vyžadovalo po Wave tedy veřejnoprávní stanici, tak ti raději šli na Hip Hop a britský rock pop, kde viděli začátek a lepší perspektivu, přitom do dnes je asi tato stanice mimo x kultovních posluchačů, protože asi lze hovořit o kultovní stanici, většinou zatracována, ovšem u většiny z nich je to z naprosté neznalosti, tedy jak jsem několikrát zdůraznil oni tam hrají třeba i skvělý folk. Dalším velice zajímavým momentem bylo dlouholeté a absolutně nenormální zatracování rocku. Které opravdu asi prolomil až Beat. Takže jde o to, co trh opravdu chce. Stále se mi zdá, že zde jsou podceňovány menšiny. Ale pokud přece podchytím na třeba 5 kanálech různé menšiny, tak jejich součtem dostávám více posluchačů nežli na jednom všeobecném kanále nebo 5 stejných kanálech. Toto si uvědomují především Radio Investmenst, kteří tedy mají Beat, Country Rádio, Spin, Radio 1. Ovšem začínají si to uvědomovat i jiní. Tedy Media Bohemia mají již také Rock Radia a pustili a POZOR to je také obrovská změna, místo BLANÍKU v Táboře OLDIES RADIO. Přitom ale Hitrádia a Fajn rádia jsou si příliš podobná a konkurují zbytečně sama sobě. Zde je otázkou a nezodpovězenou, do jaké míry ovlivňuje samotné programy zdroj peněz nazvaný MMS. Dále je otázkou na kolik ho ovlivňují kdysi mocní socialističtí umělci samotní a jejich propagační agentury. Různí analyzátoři a pseudo analyzátoři z té doby, ovšem s patřičnými styky. Je tu příliš mnoho věcí o kterých by se šlo zmínit. Též ti novodobí řekněme i minulým režimem nezatížení čistě studení výrobci počítačové analýz mohou být zavádějící. Někdy to chce trochu srdce a trochu citu. Posluchači bývají citliví a vycítí a poznají, co a jak je udělané. Zda je tam stroj nebo dril nebo člověk s možností volného rozhodnutí. Ono je to vše dosti ošementné. Pravda, té paní, co si pustí každé ráno jednu a tu samou stanici je to jedno. Ale třeba jednou za ní přijde sousedka a řekne jí proč si nepustíš tu vedle, tam hrajou lépe. Důchodci ? Podceněná skupina ? To je další věc. Někdy jsem měl pocit, že se tu hraje snad jenom pro děti a pro nikoho jiného. Jistě má to své marketingové opodstatnění. Děti si umí na rodičích vyžebrat cokoli nebo skoro cokoli. Ale i tak. Důchodci mají čas, určitě nejsou zanedbatelní…Roky jsem tu psal, že rockový posluchači, tedy ty generace vyrostlé na rocku, jsou pomalu ekonomicky nejsilnější…Až nyní si toho začali všímat…Minimálně s desetiletým zpožděním…Směju se jim, co peněz jim zbytečně uteklo… Nebo to byl český puritanismus, který máme údajně nejvyšší po Angličanech…A musela si společnost teprve zvyknout ? Vyzrát ? Je to možné. Taky jsem použil výraz, že napřed se muselo dát nažrat davům a potom mohli přijít na řadu ostatní…A zase tu jde, ještě stále o postavení trhu v Česku a okolí. Víme, že jsou státy, kde se komerčně živí v rozhlasovém vysílání i JAZZ. Víme, že jsme malým trhem. Ale neuživil by se u nás ? Já se domnívám, že když by byl dobře udělaný, tak, že ano. Pokus byl. Dělala to Kobra příliš složitě a s malým důrazem na komerci a dav ? Patrně ano. Atd. Atd. O tomto trhu by se dalo kecat hodiny.

    4. luho

      O trhu by se dalo kecat hodiny. To je pravda :-)
      Vy ovšem kombinujete nekombinovatelné. Pokud hodnotíte trh tak si musíte odmyslet věci jako je vlastní názor a celkově názory čtenářů mediálních serverů. Pokud tohle uděláte vyjde vám místy zajímavý výsledek.
      Uvedu jen příklad. Důchodci. Ano, také se často divím jak malý je o ně mediální zájem, jenže pokud se nad tím zamyslím je to vlastně víc než logické. Staří lidé mají logicky pevně zakořeněné zvyky, které jen obtížně mění. Zatím co děti, případně dospívající jsou velmi flexibilní. Krom toho, z hlediska kupní síly je dítě, oproti řadě důchodců, velmi mocným nástrojem k ovládnutí peněženek rodičů. To jste nakonec tuším zmínil sám. Tedy, na koho byste jako provozovatel cílil raději?
      Neříkám že mi tento stav jako posluchači musí nutně vyhovovat, ale chápu ho.

      Btw: pokuste se dělat odstavce. V jednolitém textu se velmi špatně orientuje a kdyby byl na jeho kraji příkop mám několikanásobně rozbitou hubu :)

    5. Jose

      Ano, ale to jsou právě ty záhadné protiklady v české společnosti. Dobře zaměřit se na děti je výhodné. Ale proč tedy potom nejsou techno stanice nebo proč není Wave na FM ? Tedy někdo s Hip Hopem, britským pop rockem atd ? To je právě ten protiklad…To se u nás asi nesmí, tedy obchod neobchod, pobuřovalo by to asi starší občany, jiné vysvětlení nemám…

    6. Jose

      Ještě jedna věc, začnu trochu od lesa, neboli nevím, zda jde o lidový vtip nebo to má nějaké opodstatnění, ale tvrdívalo se, že Japonsko je asi 10 let ve vývoji pozadu za USA. Že západní Evropa je asi 20 let vy vývoji za Japonskem. A že východní Evropa je ve vývoji asi 10 let za západní Evropou. Tak a jakou to má souvislost. Zdá se jako by se to desetileté zpoždění projevovalo i v rádiovém trhu. Tedy já jsem uvedl, že ekonomicky nejsilnější skupina, tedy ta vyrostlá na rocku si zaslouží být oslovena. Jenže ona v podstatě odchází, tedy rockeři překročují hojně padesátku a přestávají být ekonomicky výhodní, to byli do teď. paradoxně 20 posledních let, kdy se pro ně nehrálo prakticky nic a nikde, byli nejvýhodnější. Teď se pro ně začalo hrát a dá se opravdu napočítat na českém FM 9 stanic, co lze chápat jako zaměřené na rock. Ale děje se tak ve chvíli, většina jich vznikla loni nebo předloni, kdy rockeři stárnou, budou z nich důchodci a vlastně se mluví o tom, že nastupují tzv. husákovi děti, čili lidi mladší vyrostli na normalizaci a discu. Takže paradoxně, to vlastně proběhlo, úplně opačně, nežli to proběhnout mělo. Tedy měl zde 20 let od revoluce ze všech stanic dunět poctivý rock a nyní měl začít mizet. Ale ono se to stalo opačně. No a to souvisí s tím úvodem . Jestli my tak nějak nemusíme do všeho započítávat desetileté zpoždění. Tedy něco někde frčí a u nás to začne frčet deset let po, kdy to jinde mizí. To také nehovoří o pružnosti rozhlasového trhu. Ono konec konců, kde by se ta pružnost vzala, když o kde jakou kravinu např. poměr zahraniční versus česká atd. se musí žádat milostivé svolení RRTV.

  7. Ivo Rottenberg

    Ještě si dovolím jednu připomínku. Pamatuji se na schémátka přijímačů televizního zvuku. Tehdy byl TV zvuk ještě podceňován, ale od doby, kdy byly stereofonní a hudební pořady se točily jako pro gramofonové desky, došlo ke skokovému zlepšení. Tak tedy STB nemusí sloužit „v našem“ případě je pro rádia. FM přece nikdo neodepsal, je to jako s vinylovou deskou, ale není tam třeba ČRo D- dur, Leonardo a Česko. A FM v mobilu? Jó, to obstará jeden šváb, ale je to na hraní pro děti.

  8. Barka

    Na FM chybí stanice Leonardo. Myslím celoplošně. FM je pro normálního konzumenta
    dostačující. Vltava ,Žurnál i Praha jde chytit takřka všude. Pro poslech Proglasu,
    který je pro věřící se dá zvolit třeba i ta televize. Já osobně si myslím , že trh
    je všeobecně dostačující. Navíc jsou všude přítomné MP 3 , a přehrávače , takže
    rádio nehraje první housle. Jenom pro fandy by se mohlo udělat více. V některých
    krajích je výběr na FM výborný , jinde se nedá poslouchat kromě celoplošek nic.
    Já osobně jsem si musel pořídit internetový přijímač , abych vyplnil mezery na FM.
    Věda chrlí stále nové serepetičky , tak nevíme, kam se poslech rádia dostane třeba
    v roce 2015. Ale FM není v žádném případě na odstřel.
    Ad : luho , napsal jsi to správně , matka otočí knoflíkem , má tam Brno a 3 předvolby , prostě je to primitivní ovládání , ale kdyby to bylo složitější , tak
    by takový přístroj nechtěla. Internet rádia terestricky šířená už dávno strčil do
    kapsy. O tom žádná. A v budoucnu by mu mohl konkurovat pouze DAB. Rodící se generace
    je úplně jinde, než my dědci nad hrobem. Zapne PC , hodí muziku jakou chce a kašle na FM.

    1. Ivo Rottenberg

      FM bylo dosud kvalitativně nejlepší, ale proč se vzdávat DVB, a později DAB, když ta možnost tu je. Ostatně každý má svůj rozum a vybere si sám. Je to jako s hudebními rádii. Ty už dávno neposlouchám, protože mám dostatek záznamů hudby, kterou mám rád.

    2. Jose

      Tak to zase používám jinak, právě proto, že mám takřka šílené sběratelské zásoby toho, co mám rád a prakticky po celou dobu totality jsem musel používat pouze desky a pásky a kazety, tak nyní si lovím rádia, protože už mě to nebaví stále dokola pouštět a jsem zvědavý zda to také někdo zahraje. Zatím stále plní takové mé představy Vltava a také Beat. Tedy z toho, co chytnu na FM. Uvidíme jestli se zde objeví ještě někdy něco. Jinak na netu a na satu je to relativně v pohodě. Tam je toho dostatek. DAB se stejně asi nedožijem, tak o tom přestávám pomalu hovořit, ostatně dle nějakých diskusích začíná i v Německu údajně ustupovat, takže je jedna dost závažná otázka, jestli DRM a DAB, bylo nebo nebylo slepou cestou. Mobilní NET by to totiž řešil a předběhl. Má to ovšem jeden velice zásadní a vůbec ne zanedbatelný háček. DAB i DRM jde z vysílače, tedy řekněme neplaceně, tedy živené reklamou a bez kontroly. Zatím co NET je za prachy, tedy minimálně za připojení. Také je ta větší možnost kontroly, zjištěni IP, zjištění toho, zcela přesně, co kdo poslouchá. Větší možnost monitoringu, větší možnost platby a podmíněných přístupů. A na to budou slyšet. Ono by šlo DAB a DRM asi cryptovat taky, ale kdo by si to koupil…Net potřebuje tak jako tak. U DABU mají strach, že se to nechytne vůbec. Odložili to do roku 2025. A kde bude v roce 2025 NET, to se neví… Takže ono může být všechno úplně jinak. Uvidíme.

  9. Barka

    Souhlasím s Josem . To , co je ve skříni , mě už dávno nijak netáhne. Rockové
    stanice jsou schopné plně sbírku nahradit. Takže jenom někdy. A nové věci si
    stáhnu , poslechnu u PC a většinou odstraním.

  10. apeiron

    Já také rádia na DVB-T vůbec neposlouchám,protože nabídka prostě není atraktivní.Pouze stanice ČRo + Proglas ,to je opravdu málo.Pokud si chci doma pustit ČRo, volím raději net,nebo pouštím rádia z IPTV Telefonica(mimochodem je to hybridní tuner pro IPTV + DVB-T který mám připojený na zesilovač+ reprosoustavy),kde je nabídka velmi slušná.Mimo stanice ČRo(+ Wawe)a celoplošek F1 a Impuls které mě nezajímají je výběr rádií co do kvality opravdu dobrý(žádné Blaníky,Kissy,Fajn Rádia a Hitrádia tam nenajdete)ale:Country radio,Radio Beat,Radio 1,Expres,Classic FM,Radio DJ,Bonton,Dance radio,Evropa 2.Je vidět že výběr dělal asi osvícený člověk a vybral, dá se říci, to nejlepší z našeho éteru.A takto nějak bych si představoval i obaszení DVB-T.
    Jak ale bylo popsáno výše,většině lidí bohužel stačí nějaké chrchlající přenosné rádio s cd a na něm naladěnou F1,Impuls nebo Blaník.O tom, že lze rádia přijímat i přes set top box téměř nevědí a nevyužívají to,stejně tak jako ho má málokdo připojen na reprosoustavy.Většina lidí si vystačí se zvukem z televize.Vidím kolem sebe ,že zejména starší lidé s touto technikou neumějí zacházet.Jsou rádi že jim set top box někdo při instalaci naladí a že se ho pak naučí alespoň pouštět a přepínat programy.Další funkce raději nepoužívají ze strachu aby si přijímač náhodou nerozladili.
    Mladou generaci nějaké DVB-T také nezajímá,ti si rádia pouštěji raději přes net.Takže kdo vlastně rádia na DVB-T využije je otázkou…

    1. Jose

      Ano, to máte pravdu v IPTV O2 jsou opravdu vybrány dobré stanice. Opravdu vybíral někdo, kdo měl o tom ponětí a věděl o co jde. Ale, co to je STB od IPTV, má se to chápat spíše jako STB tedy spíše blíže k DVB-C k DVB-S anebo je to spíše blíže k NETu ? Mezi STB IPTV a STB DVB-C není zase takový rozdíl, v některé kabelovce také umí zařadit pěknou nabídku, daleko lepší nabídky FM. Do DVB-T opravdu rádia nepatří. Na co ? Ale patří opravdu do DVB-S a patří do DVB-C, která může fungovat stejně jako IPTV, tedy nabídnout to, co nenabízí FM. A stejně tak funguje NET sám o sobě, kdy lze si na předvolbách jakéhokoli přehrávače ponastavit opět nabídku, dle vkusu svého a potřeb svých. DVB-T to je současná zcela zcestná politika p.Medka, šéfa ČRo. Kdyby raději dohlédl aby v alespoň v DVB-S byly stanice ČRo kompletní a nikoli polovina, jako tomu je.

  11. pevy

    Nemá cenu rozlišovat posluchače, neposluchače, fandy apod. Problém je v tom, že taková speciální rádia mají zkrátka horší dostupnost a TUDÍŽ: 1)Běžný posluchač o jejich existenci často ani neví a proto se všeobecně tvrdí, že takovým posluchačům stačí běžné VKV. 2) Pokud se některá rádia ohání poslechovostí, nedá se to ani v podstatě relevantně poměřovat, neboť KAŽDÁ česká FM stanice má jiné pokrytí.
    Totéž bylo donedávna na našem TV trhu. Až se vypne analogové TV vysílání, potom bude mít měření opravdu solidní podklady, neboť všechny televize, vysílající v muxech 1 a 2 budou mít zcela rovné podmínky = stejná dostupnost pro každého. Až bude mít taky KAŽDÝ posluchač v ČR zcela rovnocenný přístup ke každé stanici (musely by jich dnes být desítky), potom můžeme porovnávat na opravdu slušném základu, zda je oblíbenější Beat, Country nebo Blaník. Vím, že tohoto stavu ještě hodně dlouho nedosáhneme, ale každé zlepšení dostupnosti i menší rozhlasové stanice nás k tomuto ideálnímu stavu přiblíží.

    1. Jose

      No zrovna DVB-T bych jako dobrý příklad neuváděl. Dobrý příklad trhu je DVB-S, tam je opravdu někde 60-70 česky mluvících televizních stanic a dá se to porovnávat. Ovšem DVB-T je stejná zaprděnost jako FM, tedy není to nafukovací do nekonečna. Tedy jen pro vyvolené, tedy zase oligopolní trh. Defakto FM a DVB-T je skoro totéž, jen, co někde někomu přidělí. Nebude všude 5 muxů. Někde bude jen Mux 1 a Mux 2 a někde jich bude třeba někdy, dokonce 5 a už teď jsou tam 4. Nejsou to tedy v žádném případě rovné podmínky. Rovné podmínky mají na Astře, na Thoru atd. Například Noe vysílá v DVB-T, jen Pražákům. Óčko je pouze někde v Mux 4. To je zcela obdobná situace jako je na FM pouze někde Country rádio nebo pouze někde Radio 1 atd. Jediné, kde je to srovnaní hodné a kde lze mluvit o trhu a kunkurenci a nabídce je DVB-S, jenže tam jsou zatím jen televize. Česká rádia ne. Protože porovnávat konec konců nejdou ani kabelovky. Někde prostě jsou. Jinde nejsou.

  12. Barka

    Dobře to napsal Apeiron. A mě osobně by stačilo na FM 10 stanic, ČRO
    v celé šíři , Beat a Country. Net časem převálcuje všechno.
    A kdo chce vybírat , tak na netu přes Squeeze nebo podobně. Ostatní
    starosti zcela odpadnou.

  13. Barka

    Ještě dodám k netu. Poslouchám přes něj rádio /Classic hard rock/ , nedovedu si
    vůbec představit , že by něco tak perfektního vlezlo do DVB-T. Takovéhle rádio
    vrátí člověka do zlatých časů a připomene mu to , co už zapomněl. A není jediné,
    jsou jich stovky.

  14. pevy

    Tak já jsem se zmiňoval JEN o multiplexech 1 a 2. A tam bude dostupnost programů úplně srovnatelná. Takto ideálně bych si já představoval rozhlasovou nabídku OPRAVDU PRO KAŽDÉHO. V DVB-S by se takto sice dalo porovnávat, ale to by ty programy nesměly (některé) vysílat souběžně i v jiných platformách (DVB-T, dnes ještě i analog), čímž samozřejmě získají výhodu. Jinak zcela souhlasím s Barkou – mít ČRo, Beat a Country – pro mne spokojenost. Bohužel Country mi (aspoň v tom DVB-S) stále chybí :-)). No ale jsou i jiní, kteří tohle třeba nemusí a pro ně by měla být zajištěna dostupnost zase nějakých jiných stanic.

    1. Jose

      Tak ono ani v tom Mux 1-2 si nevybereš, tedy ČT1+Nova+Prima+Barrandov máš +/- stejně zaměřené všeobecné stanice tedy 4x skoro totéž. K tomu 1x Sport a 1x zpravodajství a víc NIC. Kde máš Historii, kde máš přírodu, kde míš hudební stanici, kde máš filmovou stanici ? Takže výběr opravdu jen na Sat/DVB-C/IPTV, tam si vybereš NG Wild, Animal Planet, NG, Discovery, Film+, HBO, Óčko, Music Box třeba,takže tam je výběr. V DVB-T není a nikdy nebude.

      Tak dobře to napsal Barka, z Aperiona jsem to moc nepochopil i když to tak třeba myslel taky. Ono by mi taky stačilo cca 10 stanic. Tedy my máme stanic na FM snad taky 60 nebo kolik, ale všechno ty samé lokální kočkopsy nebo je to sesíťované ve Fajn a Hit rádiích a nemá to význam. V podstatě by stačilo celoplošně nebo, co nejvíce vysílačů, minimálně v každém větším městě. BEAT jako jeden zástupce rocku. COUNTRY RADIO jako jeden zástupce country. RADIO 1 jako zástupce alternativy, OLDIES RADIO OLYMPIC jako zástupce oldies, DANCE RADIO jako zástupce dance, ETHNO RADIO jako zástupce World Music. SPIN jako zástupce R&B, EXPRES jako zástupce méně hraného popu a dejme tomu EVROPA 2 jako zástupce obyčejného popu a BLANÍK jako zástupce socialistického popu, toho, hezky česky. To máš celkem 10 stanic a máš rozvrženo vše, co u nás priváti vysílají a víc nikdo dál nemůže už potřebovat. Maximálně ještě CLASSIC FM jako zástupce vážné hudby a dejme tomu RADIOŽURNÁL jako jakési zpravodajství. Tak tedy 12. A těhle 12 ti obsahuje vše, co se u nás hraje a dělá, ti ostatní, už je jenom opakují. Buď toho nebo onoho nebo kus z toho a kus z jiného. Ale těhle 12 ti v podstatě umí předvést vše, co je zde k mání.

  15. Barka

    Poslechni si Kiss , volají tam lidé – mladí, poslechni hitrádio – mladí a do 40,
    poslechni Evropu-mladí , dance-mladí , alternativa-pro všechny do 50 , Beat – pro
    rockery starší , Gama -pro rockery , 1- alternativa, country – cílená skupina,
    a te´d do toho napasuj mladé-telefony + mp3 , dunící woofery v autě. Shrnutí.:
    mladí toho mají po …, 40-50 let až na vyjímky dohromady nic , nad 50 Blaníci a
    Impulsy ,Čro ,F1. Shrnutí. Mladé vynechám, rockeři v prdeli, dechovka +Gott-dostatek.
    Shrnutí – FM 90/10 ve prospěch děsu a hrůzy. Vynechávám málo míst v republice,
    kde to jde. Příklad : Beat Zlín-nic nepokryje, Beat UB v budoucnosti-signál
    půjde na levo nebo pravo , takže nepokryje skoro nic. Mluvené slovo prakticky
    neexistuje , chybí Leonardo. Praha , Vltava ,Regiony zoufale málo publicistiky a
    pořadů s tou naší krásnou češtinou. Toto je obraz mafiánského českého rádia.
    Celé roky jsem doloval naše a Slovenské rádia a možná mám výhodu , že na Slovensko
    vidím. Děvín je perfektní stanice a Regina se také dá. Já bych se pořád do diskusí
    o FM nedral , ale je mě to strašně líto , jak to dopadlo. Před mnoha lety se zdálo,
    že se zařadíme mezi státy s výběrem. Bohužel VKV už nespraví nikdo a zůstane jen
    u dílčích úspěchů. Jaká strašná škoda fenoménu , který učaroval stovkám milionům
    v historii.

    1. Jose

      Máš to velmi složité. Chce to brát postupně.

      Kiss. Prostě sesíťovali lokální stanice, jejichž původní názvy jsou z nich ještě poznatelné. V podstatě se zde projevují dva názory. Jedni je nazývají dobrým tanečním rádiem. Jiní je nazývají kočkopsem. Já se kloním k této druhé skupině, tedy zcela souhlasím například s dnešním příspěvkem nicka PV v diskusi Dance rádio.

      EVROPA 2- ta stanice mne nikdy nezajímala, ale zároveň mě nikdy nevadila, není to určeno pro mne. Jakýsi pop pro mladší. Jde to mimo mne.

      Dance – s tím je problém, jako chtěný a požadovaný styl je toho málo. Nedostatkový styl. V podstatě pouze Radio DJ / nyní Dance rádio, plus Helax v Ostravě, nikdo jinej.

      Alternativa – obrovský problém. Radio 1 pouze v Praze. Český rozhlas 4 Radio Wave vyhnán z FM jen v DVB a na netu.

      Country – zničeno několik stanic tohoto stylu. K dispozici pouze Country rádio s pouhými 8 vysílači a nově Samson pouze se 4 vysílači na jihozápadě země. Plus kočkopes Čas-Brno.

      Hitrádia – kočkopsi o ničem. Bezvýznamné škoda frekvencí.

      Beat – slušný rock, daří se. Gama taktéž. Plus k dispozici kočkopsi Rock Radia na jihu, Haná – Olomoucko, Čas – Třinec.Ještě Hey a také dobrý Rock Zone v Praze. Rocku je nyní dostatek.

      Soc. pop – Blaník, Impuls, OK, Petrov. Až nadbytek.

      ČRo 1 – zbytečné fušování do F1 a Impulsu.

      Dechovka, relativně málo, pouze některá ČRo 5 plus jedna na netu.

      Beat, bohužel pouze dokrývače o 200W. Přišli pozdě. Chybná strategie KISS. Beat měl být před 15 lety místo KISS.

      Leonardo, Vltava, Praha, ČRo 5 – chybná strategie ČRo, která bohužel pokračuje. Důležité je, co udělá nebo neudělá p.Medek. Stanici mluveného slova prosazuje.

      Ano, souhlasím. Je to špatné. Ale určité dílčí úspěchy se v posledních dvou letech prtojevují. Tedy např. přidělování těch 200waťáků Beatu, vznik Gama, vznik Ethna, příchod Samsonu na FM atd. atd. Čili jsou. Rozhodně to nevypadá tak zcela děsně a beznadějně jako to vypadalo v roce 1995.
      Jinak ale lze souhlasit s hlavním názorem. Ano od roku 1992 do roku 2006 se jim dařilo FM úspěšně ničit a zničit. Ono to ničení pokračuje. Viz. Dálnice. Ale sem a tam sporadicky někde něco uspěje. Jako Beat nebo Samson nebo Gama. Moc těch úspěchů není, ale jsou. Před 15 lety to bylo o hodně horší.

  16. Barka

    Jenomže ono na dílčí úspěchy je toho málo. Kádry , které sedí na prameni nic extra nepovolí. A kdyby ti tupci měli rozum a udělali
    celostátní mix , tak by měli i větší výdělky. Holt tupé bolševické
    hlavy bez kouska invence.
    Pro starší generaci je na výběr. Pravidelné dechovky a zpravodajství
    a nějaké posezení s hosty /BRNO/ jim stačí. Sleduji u matky, tety
    a mnohých. Nejsou nároční. Také toho za komouše víc zažili abyli
    vděční i za tu Hvězdu. My jsme byli mladí a rvali jsme všechno , co
    mělo úroveň. Takže jsme znali rock nebo pop na dobré úrovni.
    Kazety, pásky , desky z Jugošky , to se šířilo jako lavina.
    Kamarád měl známého v OPUSU a vozil toho hodně z Bratislavi. Dovezl
    a blesk je pomalý , jak to letělo z kazety na kazetu.
    A to je v nás s toužíme po dobrých stanicích. Dokážeme si jich vážit.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .