Mezi dokumenty Českého rozhlasu vynikl dánský pohled na českou tradici

Poslech sedmnácti nejlepších dokumentárních pořadů z vln Českého rozhlasu doprovázela tradičně nekompromisní a přímá debata, ta tvůrcům dodává podněty k dalšímu rozvoji a případné náměty na nová díla. Přiblížíme vám oceněné dokumenty a zmíníme další zajímavé pořady, které byly v posledních 12 měsících realizovány.

AudioREPORT, autor: Tomáš Vodňanský (Český rozhlas)

AudioREPORT: Ivan Studený komentuje jeden z dokumentů, autor: Tomáš Vodňanský (Český rozhlas)

Letošní, v pořadí již osmadvacátý ročník přehlídky zpravodajských, publicistických a dokumentárních pořadů se odehrál v nezvyklém prostředí, havlíčkobrodském hotelu. AudioREPORT je po několik let spjat s jihlavským festivalem dokumentárních pořadů a autor vítězného příspěvku přebírá právě před zraky kamer a širšího publika.

Před Marcelou Benešovou, jednatelkou Sdružení pro rozhlasovou tvorbu (SRT), stál letos obtížný úkol. AudioREPORT musel být připraven v rekordně krátkém čase, během jednoho měsíce. Za vydatné pomoci dalších členů výboru (například Jany Bartošové a Jany Odvárkové) se vše nakonec vše obešlo bez jediného zaškobrtnutí.

Přehlídka dokumentární tvorby AudioREPORT dosahuje vždy vysoké úrovně, letos tomu nebylo jinak. Lze kvitovat s povděkem, že se obecně úroveň dokumentární tvorby zvyšuje. Posluchači mají možnost se setkat s mnoha neotřelými tématy na všech stanicích – Dvojka (v poslední době zejména vysílá Dokuseriál), Vltava, Radio Wave (s progresivní DokuVlnou) a Plus.

Úroveň dokumentů Českého rozhlasu se v evropském kontextu neztratí, zahraniční porota pravidelně oceňuje kvalitní tvorbu a ta česká na sebe poutá pozornost. Pojďme si blíže představit díla, která zaujala všechny přítomné členy SRT, porota se rovněž sestávala z autorů příspěvků. Všechny příspěvky si můžete poslechnout pomocí odkazů v tomto článku.

Autoři oceněných dokumentů: Alena Blažejovská, Brit Jensen a Karolína Škápíková, autor: Tomáš Tomka

Autoři oceněných dokumentů: Alena Blažejovská, Brit Jensen a Karolína Škápíková, autor: Tomáš Tomka

Brit Jensen: Peklíčko

Význam české tradice návštěv Mikuláše, anděla a čertů vzbudila u poroty největší ohlas a odnesl první místo v přehlídce AudioREPORT. Pohled autorky (původem z Dánska) na český zvyk zprostředkoval reflexi posluchačům, jak se lze dívat na zaběhnuté věci neotřele. Tradice v ní budila rozporuplné pocity, ty podrobuje osobní i kulturní analýze.

Dokument o mikulášské tradici jsem začala točit v prosinci 2014. Tenkrát jsme byli nově nastěhovaní z Dánska do vesnice na Moravě. Synovi byly 3, dceři 7. Mikulášská tradice byla nejen pro ně, ale i pro mě, něco úplně neznámého. Nikdy předtím jsme nic takového nezažili,“ dodala Brit Jensen.

Při závěrečné debatě zaznívala z publika zejména slova chvály, v mnohých totiž tento dokument i po několikátém poslechu vyvolával nové pocity. Ukazuje totiž, jak společnost obecně pracuje s fenoménem „strachu“, a to zpravidla jako mocným nástrojem k ovládání.

K zamyšlení vedl i ty, kdo mají pozitivní vzpomínky ze svého dětství: „Proč to vůbec celý děláme? Děláme to proto, aby děti byly hodné? Je to forma zábavy? Nebo jde třeba o to, aby si děti zvykly zacházet s vlastním strachem? – a v tom případě: funguje to?“ ptá se autorka.

Alena Blažejovská: Muž, který sází stromy

Téma ekologie a změna klimatu je v posledních měsících hybatelem zpráv a dění okolo nás. Autorka dokumentu nastolila téma ještě o něco dříve, s poetikou sobě vlastní se vydala na okraj Vysočiny, do Velké Bíteše, kde potkala hrdinu známé povídky Jeana Giona v osobě lesníka Jiřího Nohela.

Ten nás provádí lesem postiženým suchem a kůrovcem, přesto se dokáže zas a znovu probouzet k životu. Společně provází posluchači všemi ročními obdobími, za počin obdržela Alena Blažejovská druhé místo AudioReport 2019.

Lesy v Kraji Vysočina jsou hmyzími škůdci v letošním roce asi nejpostiženějším krajem v České republice. Důvodů tohoto stavu je několik, ale těmi nejdůležitějšími jsou klimatické změny v posledních třech letech a druhová skladba lesních porostů,“ napsal v říjnu 2018 internetový portál Les aktuálně, provozovaný Výzkumným ústavem lesního hospodářství a myslivosti.

Karolína Škápíková: Serbia Is Good For You

Silná témata rezonují AudioREPORTEM se železnou pravidelností, ba co víc, bodují. Nejinak je tomu v případě bronzového dokumentu o jiném pohledu na práci českých dobrovolníků. Autorka sleduje poslední dny srbského pobytu sedmatřicetiletého Milana, který v době vypuknutí války v Sýrii měl s lidmi v tamní zemi soucit. Na základě svých zkušeností z Afriky se vydal do Srbska.

Měl jsem pocit, že vůbec nestačí sedět v Brně a od lehce nahořklé arabiky hodnotit, jak se česká společnost fašizuje, a tak jsem jel,“ doplňuje důvody svého odjezdu protagonista příběhu. Milan sebe nevidí jako vlastizrádce, ani jako hrdinu.

Členy SRTu potěšilo, že k tématu uprchlické krize nezaznívají jen negativní zprávy související s důsledky krize, ač jsou nepopiratelné. Pohled na lidskou stránku, dětské příběhy a nemoralizování. Oceněn byl zejména silný moment, během něhož Milan popisuje frustraci mladíků v táborech: „Muži, kteří se dvoří dobrovolnicím, jsou vždy velmi galantní.“

AudioREPORT 2019, autor: Tomáš Vodňanský

AudioREPORT 2019, autor: Tomáš Vodňanský

Dokumenty, které byste neměli opomenout

Na stupních vítězů mohou stanou jen tři snímky. Bez ohledu na výsledky jsem vybral několik dalších příspěvků, jež byste rozhodně neměli minout.

Bílá nosí smrt“ Lukáše Houdka nás přivádí do Ghany a vypráví příběh o lidech s albinismem, tito se stále setkávají se silnou stigmatizací a násilím. Důvodem je fakt, že koluje řada mýtů, někde dochází dokonce k rituálním vraždám. „Lidé v Africe věří, že lidé s albinismem přinášejí kletbu. Když se tedy do rodiny narodí takové dítě, znamená to, že je prokletá a okolí se jí bojí,“ vysvětluje 33letý Kwame.

Martina Pouchlá a její dokument Don’t Stop Me Know“ vypráví příběh Adama, autorku zajímalo, proč dal výpověď v práci a vydal se hledat své já do Bangkoku. „Pod vrstvou plážových večírků se nakonec odehrálo docela jiné dobrodružství, kořenící v uplynulých třech dekádách Adamova života,“ poutá autorka na dokument. Posluchače tento snímek zaujal právě poměrně nečekaným rozuzlením příběhu, vyzdvihnut byl cit a instinkt, s nímž se Martina Pouchlá do pátrání vydala.

Dokumentární seriál Dana Moravce „Na cestě zachycuje vlastní pátrání za šamanskými rituály s medicínami, pátrá po svém vlastním Já, a to pomocí meditace. V posledním díle série o duchovním hledání odhodlává zakusit nejsilnější legální přírodní psychedelikum – výtažek z žáby Bufo Alvarius. Snaha podělit se o tento mimořádný zážitek ale selhává z důvodu nemožnosti vyjádřit něco takového slovy.

V úvodu bylo zmíněno, že Český rozhlas nabízí širokou paletu dokumentů na všech stanicích. Velké množství příspěvků dřív zpravidla tvořily dokumentární pořady regionálních stanic. Ty téměř vymizely, jedinou výjimkou je dílo Šárky Kuchtové s názvem Příběhy Larischovy vily. „Pardubice se chlubí nejednou honosnou vilou. Jedna mezi všemi je ale přece jen výjimečná, v roce 1885 si ji nechal postavit hrabě Jiří Larisch-Mönnich a místní jí už během stavby začali říkat Zámeček. (…) Jejími chodbami, nádhernými pokoji i ponurými sklepy se prohnaly evropské dějiny.“

Autor článku:

Komentáře (1)

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .