Blýská se rádiím přes satelit na lepší časy?

satelitydumvelkeSpolečnost SES Astra oznámila, že v České republice přijímá programy satelitních platforem přes milion domácností. Rozhlasové programy jsou běžnou součástí digitálních platforem, jen satelitu se zatím většina českých rádií úspěšně vyhýbá. Změní se to pod vlivem rostoucí komunity možných posluchačů? A může satelit jednou být významnou alternativou pro poslech rozhlasových stanic, které nejsou dostupné v určitém místě terestricky, případně se budou posluchači spoléhat výhradně na internet a další digitální platformy?

Milion domácností, co to znamená pro rádia?

Společnost SES Astra včera oznámila, že v České republice přijímá programy satelitních platforem přes milion domácností. Tento údaj může být dobrou zprávou i pro provozovatele rozhlasových stanic, kteří váhají, zda zpřístupnit své programy i na satelitu. Jsou v tom započítáni abonenti dvou největších platforem Skylink a CS Link, kteří obsluhují největší část satelitních diváků v České republice, jenže pokud do statistiky přičteme abonenty služeb UPC Direct a Digi TV, dostaneme se až na hodnotu 1,2 mil. domácností.

tv-dalkovy-ovladac-ilustOvlivní tyto statistiky rozhlasové provozovatele? Zatím se to nezdá příliš pravděpodobné. I když jsou rozhlasové programy běžnou součástí digitálních platforem, jen satelitu se zatím většina českých rádií úspěšně vyhýbá. Přitom jde o solidní cestu jak dosáhnout celoplošného pokrytí, přičemž penetrace satelitních přijímačů se neustále zvyšuje. Vysílatelé ale můžou namítat, že mnoho diváků vůbec netuší, že rádio lze poslouchat i přes satelit. To je určitě pravda jenže rozhlasové programy nemusejí být nutně součástí „rozhlasové nabídky“ na satelitu, ale můžou se klidně přesunout i mezi televizní předvolby. Tuto možnost využívá několik německých rádií, které na televizních pozicích vysílají jenom zvuk případně statický obrázek. V Belgii je několik dalších stanic, které spolupracují s lokálními televizemi a na satelitu zpřístupňují svůj program v podobě zvukové stopy u lokálního vysílání.

Pozice mezi televizemi může přilákat posluchače

Pokud by některá z českých stanic využila programovou pozici mezi televizemi jen pro rozhlasové vysílání, mohla by si tím otevřít velice zajímavý okruh potenciálních posluchačů. K podobnému experimentu se ale zatím žádný z českých provozovatelů neodhodlal. Jenže možností jak dát o sobě vědět je mnoho. I přes výraznou nabídku zahraničních stanic na satelitu nemusí být tuzemští provozovatelé „neviditelní“.

Pokud by se část českých rádií rozhodla jít na satelit, mohla by ještě obohatit už tak dost bohatou nabídku českých a slovenských programů na různých pozicích. Zatím tak činí pouze Český rozhlas, který zpřístupňuje své celoplošné programy, digitální programy a středočeské regionální vysílání na satelitu. Ze soukromých stanic se odhodlalo zatím jen Rádio Beat, ještě předím i neziskové křesťanské Rádio Proglas, které působí prakticky ve všech dostupných platformách. Jenže na Slovensku satelit využívají i regionální soukromé stanice a je přinejmenším paradoxní, že posluchači můžou přes satelit naladit slovenskou verzi Evropy 2 nebo slovenské Rádio Hey, ale české verze těchto stanic jsou pro ně i nadále nedostupné.

Česko není Amerika, satelitní rádia netáhnou

Nejbližší budoucnost toho zřejmě moc nezmění, i když bude počet satelitních diváků a potenciálních posluchačů růst. Zatímco v západní Evropě a především v USA se významně rozvíjí i trh s placeným rozhlasovým vysíláním přes satelitní platformy, čeští posluchači zatím podobnou alternativu nemají. Pokud ale poslouchají rádio přes satelit, můžou se dostat k stovkám zajímavých stanic ze zahraničí, které by na internetu našli jen těžko. Obohacení nabídky pro českého posluchače ale čekat nelze i kdyby se počet potenciálních posluchačů znásobil. Změna by mohla nastat pouze v případě, že by se vysílání přes satelit stalo primárním způsobem jak lze dopravit signál (celoplošných) rádií na zemské vysílače.

Autor článku:

Komentáře (10)

  1. pevy

    Bohužel, u nás se v tomto směru neblýská a asi ani ještě dlouho blýskat nebude. I když všem kámošům (a dalším jejich známým – rokerům) jsem satelitní příjem instaloval právě kvůli rádiu Beat. Je pravda, že některým (i dlouholetým)vlastníkům DVB-S přijímačů jsem musel tuto možnost na jejich zařízeních teprve ukázat, ale o to větší radost ze svého oblíbeného rádia měli, to mi věřte. Kdyby tam ta nabídka byla, posluchači by si ji časem jistě našli, to je jisté.

  2. Jose

    Negativní příkladem v ČR jde samotný Český rozhlas, který nenabízí v DVB-S, tak, jak je to zvykem u veřejnoprávních stanic evropských zemí, zcela všechny své stanice, tedy i ty z ČRo 5. Na satelitu Astra je jediná z nich a to REGION STŘEDNÍ ČECHY. Ostatní tam stále chybí !!! Místo toho aby tam byly doplněny, na plný počet, tak jak tomu má být, se Český rozhlas zcela zbytečně vtírá do DVB-T. K článku bych měl jen dvě drobné připomínky. BEAT není první soukromá česká stanice, vysílající ze satelitu. Dávno před ním, tam bylo rádio PROGLAS. Evropa 2 není jediná stanice, kterou lze na satelitu naladit ve slovenské verzi, ale české nikoli. Na satelitu, lze také naladit slovenskou verzi rádia HEY a českou nikoli. Na satelitu lze i naladit slovenskou verzi KISS a české nikoli. Na satelit by mělo vedle BEATu vstoupit především COUNTRY RÁDIO, které disponuje pouze 8 vysílači na FM a je požadované, po celé zemi. Přesto tam do dnes není, zatím, co bezdůvodně vyhazují peníze, za nesmyslné vysílání na SV. Na satelit by konec konců mohlo vstoupit i DANCE RADIO, které v ČR provádělo testy v DAB+ a které disponuje, jen mizerným pokrytím části Prahy. Osobně bych pak na satelitu nejvíce uvítal RADIO 1 a opravdu velké podivení vyjadřuji nad tím, že tam do dnes nejsou tzv. české celoplošky, IMPULS a FREKVENCE 1. Nedovedu si představit, že by v některé evropské zemi vysílaly takto velké stanice a nebyly dostupné běžně v DVB-S.

    1. Jerry Prohaska Autor příspěvku

      Jose, díky za připomínku ohledně Proglasu a Hey, opravím to. Pokud jde o KISS, ten český nemá se slovenským kromě názvu nic společného.

    2. Edison

      Vyslovujem jodnozacny suhlas s tymito poziadavkami, naozaj, aspon CRo by mal byt na satelite cely. Ja si rad obcas vypocujem aj regiony, ale naozaj cez Internet mi to nevyhovuje.

      Co sa tyka celoplosnych radii na satelite, aspon v strednej Europe je to bohuzial skor nadstandard ako standard. Slovensko je v tomto naozaj vynimkou. Napr. na satelite nie je rakuske KroneHIT, neboli tam ani madarske Danubius a Slager a asi tam nie su ani tie radia, co ich nahradili. Polsky eter nepoznam, tam je to mozno cosi lepsie, aspon podla rychlej sondy na Google.

      Co sa nemeckych radii tyka, tam je to tak pol na pol. T.j. nieco je, nieco nie je. Verejnopravny rozhlas je tam cely, co si najviac cenim, sukromnym nemeckym radiam zatial velmi neholdujem.

  3. lerak

    Jsem milovníkem menšinových hudebních směrů.Uvedu konkrétně…,konkrétně…,třeba jazz… Jaká satelitní stanice tohoto žánru je pro mě na Internetu nedostupná? Viz poslední odstavec článku. Myslím tím neplacené,nekartové satelitní rozhlasové stanice. Osobně jsem s internetovou nabídkou této hudby spokojen.Přícházím bez satelitního příjmu o něco?

    1. Jerry Prohaska Autor příspěvku

      Bylo to myšleno tak, že na internetu jste nucen tyto rádia hledat a pokud je neznáte dostanete se k nim obtížněji, zatímco na satelitu je máte přímo k dispozici jako předvolby, a ty rádia si najdou vás :-) Internet nabízí množství možností ale jen tehdy, pokud si dáte tu námahu je objevit. Upřímně nebýt satelitu o mnoha zajímavých stanicích v Evropě bych nevěděl.

    2. Jose

      Hehe. Vy se oba v této otázce dostáváte o třídu výše. Tedy tady se všude vyřvává demagogicky jen FM a FM a FM. A vy se dohadujete, zda je lepší SAT nebo NET. Dost dobré a opravdu to člověka pobaví. Ale je to pravda, nic méně to malinko stojí za rozbor. Za prvé nedávno se stalo, že p.Medek chtěl zrušit vysílání na KV u ČRo. To by jste měli oba vidět jaký nastal řev těhle všelijakých radioamaterů. Dopadlo to tak, že Medek své rozhodnutí anuloval a nic se rušit nebude. Ale podle mého soukr názoru měl pravdu. Jak satelitní příznivci, tak i ti příznivci netu se s tím dostanou v pohodě dál a bez problémů. Ať už si ty svoje tranďáky fakt nacpou do zadku. Prostě noťas má kde kdo a připojí se s tím kdykoli. Takže já tedy KV fakt nepotřebuji. No jinak tedy k té otázce NET versus SAT. Všichni víme, že na NETu je toho prostě víc a že jak to píše p. Ierak není na satu, co by nebylo i na netu. Na druhou stranu je fakt, že když se dělal rozbor posluchačů Wave a to bylo velice zajímavé. Tak u straších vládl SAT a u mladších vládl NET. I když využívám osobně oboje. A v současné době více NET nežli SAT. Furt musím přiznat, že ten SAT je mi tak nějak bližší nebo je pro mne pohodlnější nebo je to nostalgie nebo zvyk. Nevím. Možná to bude spadat do těchle dvou kategorií, tedy ZVYK a NOSTALGIE. Ale je mi prostě přijemnější. Prostě vezměme si tento fakt. V ČR neexistuje Jazzová stanice, kupříkladu. Hraje to sporadicky Vltava a hraje to sporadicky Praha. Komerční Jazzovka tady není. Byl pokus Kobra a ten zemřel. A na satu toho bylo. A v té době měl net rychlost 56kbps tedy max rychlost modemu, ve skutečnosti to nešlo rychleji nežli 48kbps… Takže v podstatě ten poslech rádia byl o kvalitě 32kbps. Což bylo téměř neposlouchatelné. A na víc drahé. Když se to platilo jako telefonní hovor. Dnes je to jinak je ADSL2 jsou Wi-Fi, rychlosti jsou v mega a paušálem už se nikdo netrápí. Ale tehdy, v té době mě SAT zachrańoval před tím zkurveným a zplundrovaným FM, nebýt SATu, tak si snad myslím, že dobrá rádia ani nejsou. Takže jen SAT mě udržel při tom, ještě v rozhlasové vysílání věřit. A asi mám pocit, že mu to musím vrátit nebo jsem si na něj prostě zvykl. Takže ano na rádia na která se nedostanu SATem, což je většina. Tak ty si hraji NETEM. Ale co si mohu hrát přes SAT např. LEONARDO nebo WAVE, to si hraji ze SATU. Samozřejmě, co si mohu hrát z FM jako Beat nebo VLTAVU, to si hraji z FM. Čili NET je u mne až tam poslední inštance, když už to prostě jinak nejde. Což je ale bohužel skoro FURT, tedy na SATU je toho méně a na FM není téměř NIC. Viz i článeček. No a u nás ten SAT hoši přeskočili. Oni udělali FM a z něj skočili rovnou na NET.

    3. Edison

      S Tvojim negatovnym psotojom voci tranzistorovym prijimacom urcite nesuhlasim. Dostupnost netu je stale dost limitovana a samotne vlastnictvo satelitu este nemusi garantovat, ze budes moct prijimat danu poziciu llebo ju nemusis mat zrovna osadenu, nemas motor, ale mas aj motor, ale nemas vyhlad a pod. Nehovoriac o mobilite, ktoru ani net ani satelit zatial neposkytuju. Na druhej strane klasicke KV je maximalne flexibline, mozes to pocuvat na prenosnom prijimaci, v aute a pod. Asi si nikdy nezil dlhodobo v zahranici. Tam je moznost takehoto prijmu na nezaplatenie.

      Skor by som sa bavil v tejo polohe, ci klasicke AM alebo DRM. Tam by som jednoznacne zdvihol ruku za DRM.

    4. Jose

      Ale no jo, taky jsem někdy před 30 lety používal KV a SV, když ono to příšerně chrastí. Kdyby to alespoň, jak říkáš jeli digitálně, tak to by mělo alespoň něco do sebe, to by mělo smysl, ale analogem, to už mi fakt přijde passé…

  4. Jose

    Jen taková perlička. Dám p. Jerrymu Pohaskovi za pravdu.
    Například na THORU u DIGI TV je k mání toto bulharské rádio…

    http://www.zrockbg.com/

    Takže nebýt SATu, tak o něm nevím, protože jinak by mne v životě
    asi nenapadlo nějaké bulharské rádio hledat, ale, že tam je, tak ho poslouchám občas a je hodně dobré…

    Tak a našel jsem si ho tedy i na netu, no a tam když si prohlédnu ty strány
    tak vidím, že je to větší firma a že toho nabízí na netu daleko více

    http://www.jazzfmbg.com/

    Takže první byl SAT, ale více je toho dnes na NETu.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .