Květnové a červnové novinky na VKV – Rock se rozrůstá

petrov-znojmoDnes vám na RadioTV přinášíme souhrn novinek na VKV vysílačích, které se udály v předchozích týdnech. Největší radost budou mít určitě příznivci rockových žánrů, protože nejvíc se rozrostou právě rockové stanice. Nepůjde jen o Rádio Beat, ale i Rock Radio Šumava nebo RockMax. Zajímavé může být i rozšíření Rádia Petrov do Znojma, kde si změří síly s Rádiem Blaník Jižní Morava.

RockMax bude v Olomouci konkurovat rockové Hané

Poctivě tvrdý nářez směsi rocku a metalu se po Uherském Hradišti brzy bude moci ozvat i v  Olomouci. Zlínskému broadcasterovi RockMax se podařil husarský kousek, když s Beatem  „vymetli“ poslední dvě relevantní mezírky v beznadějně přebraném kmitočtovém spektru střední Moravy. Stokrát vylouhovaný pytlík s čajem je příměr absolutně přesný, nicméně, podařilo se.

ČTÚ zkoordinovala a RRTV následně přidělila radiu 200W kmitočet o frekvenci 103.4 MHz na Tabulovém vrchu v ulici Kmochově 234+40m. Signál odsud šířený bude mít velice slušný dosah, a především zásah vysílače i přes menší omezení na jihozápad (Brno-Hády 103.4 MHz/5kW) skýtá radiu nemalé šance na úspěch.

rockmax-olomouc

Jihočeský Kiss do Prachatic

Trojka RadioProjektu v Jihočeském kraji, Kiss Jižní Čechy, směle doplní poslední zjevnou díru v pokrytí. To když obdrželo od RRTV do vínku sedmý vysílací kmitočet pro město Prachatice. Domovinou malého 100W městského vysílače bude panelový dům blizoučko centra na ul. Zvolenská 553+30m. Charakteristiku vysílače dále doplňuje všesměrový příděl frekvence 101.4 MHz s polarizací vertikální.

Jihočeský Kiss, opírající se dlouhá léta o silný ženevský vysílač Votice-Mezivrata 97.7 MHz/50kW a malé „bubláčky“ v Budějovicích a Krumlově, v poslední době velice sveřepě doplňoval homogenitu pokrytí, zjevně připraven bít se s konkurencí o vyšší medailové příčky.

kiss-jc-5-2010

Rádio Petrov se utká s Rádiem Blaník

Jihomoravské Rádio Petrov, které vysílá formát podobný Rádiu Blaník, bude brzy moci změřit své síly s Blaníkem originálním. Sic s o řád nižším přídělem, zkusí se zjevně etablovat a zabojovat o své místo na slunci v 34-tisícovém jihomoravském městě Znojmě. K dispozici na to má 200W vysílač o frekvenci 92.8 MHz na ul. Dvořákově 305+35m. Zásah vysílače vypočtený programem RadioLab se dotýká 50 tisíc potenciálních posluchačů. O kmitočet 92.8 MHz dle zprávy RRTV projevilo zájem i Hitradio Magic Brno. Jenže provozovatel Petrova podal žádost dřív a tak brněnské Hitradio Magic musí hledat pro své vysílání nový kmitočet.

petrov-znojmo

Radio Orlík si na ČTÚ vyboxovalo maličký vázaný kmitočet pro devítitisícové městečko Milevsko. Frekvencí shodnou s vysílačem Strakonice 101.1 MHz a silou 25W dostačující pro pokrytí aglomerace s drobným přesahem doplňuje pokrytí v jižních Čechách. Vysílač dle koordinátů nacházím umístěný na vodárně 514+20m při jihozápadním okraji městečka.

Nové kmitočty pro Fajn, Hitrádio i Rock rádio

Nový příděl získalo i Fajn Rádio, které bude mít 50W vysílač na pokrytí Příbrami. Vysílač radia najdete přímo v centru, umístěný na panelovém domě v ulici Ryneček 490+35m. Vysílat bude na frekvenci je 94.4 MHz.

Hitradio FM Crystal brzy doplní své pokrytí o čtrnáctitisícový Turnov. K účelu dokrytí menšího severočeského města si nechalo na ČTÚ zkoordinovat 100W kmitočet 97.0 MHz, kterému ve spektru vyšlo omezení severním směrem. Koordináty vysílače mě dovedly až na ulici Kosmonautů 269+35m. Zásah o mnoho nepřevyšuje město samé, dle RadioLabu se dá hovořit o 17 tisících potenciálních posluchačů.

hitradio-fm-5-2010

Západočeské Rock Radio Šumava se podívá i do východních Čech, do Dvora Králové nad Labem. Jde o 100W vysílací kmitočet o nominální frekvenci 89.0 MHz s drobným omezením na jihozápad, s umístěním na ulici 28. října 285+70m, komínu v centru města. Uzemně tak bude Šumava vysílat i mimo své stávající lokality, pokud jde o formát, ten bude určitě ve východních Čechách přínosem.

Rozšiřuje se i classic rock

deblinek-vysilacRodinka vysílačů Radia Beat se rozrůstá tempem přímo raketovým. Dvacátý osmý zprovozněný vysílač žánrové jedničky trhu bude působit na kótě Znojmo – Deblínek 352+45m, na frekvenci 93.8 MHz o síle 251W vyzářeného výkonu s polarizací vertikální. Je víc než logické, že Beat už v prvopočátku koordinace kmitočtu počítal s výborným zázemím sesterského Kiss Hády, v úvaze využít některé společné propriety, technologie.

Pokrytí je z této kóty dominující okolí velice dobré, dá se čekat téměř bezezbytkové napojení na vysílací prostředky Brno 91.0, Dačice 100.8, Jihlava 92.5 a neposledně i poslední koordinační úspěch Beatu – Třebíč 99.5 MHz.

Jak můžeme vidět, největší rozmach poslední doby zaznamenávají rocková rádia, alespoň pokud jde o pokrytí. Zajímavé je, že ještě pŕed několika lety byl tento formát vnímán jako neperspektivní. Experimenty Rádia Beat ale změnily český trh k nepoznání, a dnes je rockový formát v různých podobách zastoupen prakticky ve všech relevantních mediálních skupinách, které působí na českém trhu.

Poznámka: Další novinky ve VKV kmitočtovém spektru přineseme zanedlouho. Pokud máte jakékoliv dotazy nebo připomínky k této rubrice, pište je prosím e-mailem na adresu redakce@radiotv.cz.

Autor článku:

Komentáře (12)

  1. Petr Kružík

   Pokud koukneš, je to retrospektivní článek i z vyžádanými detaily. Bonton 91.7 a dalších 8 kmitočtů je zatím v provedení syrové tiskové zprávy 12. zasedání RRTV.

 1. Barka

  Ano , rock se rozrůstá , ROCKMAX před nedávnem zrušil Maxi hard night , takže se
  zase víc přiblížil k rocku . Bohužel tento odpad nadále zůstává na Beatu v neděli večer. Je to strašná škoda , že zrovna v tuto dobu se Beat nedá ladit. Snad by to
  šlo nějak posunout na pondělí 02:00. To by byl od BEATu krásný dárek.

  1. Jose

   Tak je prostě nepopiratelný fakt, že 20 let po revoluci, že začalo konečně rocku na českém FM dařit, tak jako je to obvyklé jinde ve světě. Tedy už je pryč doba discotékového terroru, kdy si nebylo možné pustit žádné české rádio ani na 5 minut, hlavně v tom ranném období, kolem roku 1995, kdy prostě takové ty nablblé discotékové dětičky ukupovcali všechno a všude. A pryč je ještě horší doba, která přišla po nich, tedy asi tak roky 2000-2005, kdy to bylo ještě mnohem a mnohem horší a ty discotékové dětičky začili vytlačovat takoví ti kovaní soudruzi se svojí nostalgií a vzpomínáním na Husáka a ten největší škvár té doby, vyráběný na zakázku, jak na běžícím pásu, pod taktovkou cenzorů… No, takže už na FM, máme konečně po dvaceti letech v mnoha městech slušnou muziku, která se dá poslouchat. Zejména Beat s jeho 31 vysílači, ale jsou i další. Jen je obrovská škoda, že v patách rocku nejdou další dvě věci, které si to zaslouží též stejnou měrou a to FOLK a JAZZ. Tedy folk přece jen poněkud pokulhává. Country rádio má třetinu vysílačů, co Beat. Po SAMSONU teď jdou nějaké hovada a bojují tam o přežití, respektive vypnuli jim vysílání. Kolikáté to rádio folku, již násilně likvidované od revoluce… Je to katastrofa, co se tady děje…Snad SAMSON vydrží… A ten Jazz prostě to je tragédie, tam jedině trošky na ČRo…Kde je to ovšem nepřehledné, zmatené, nesoustředěné na jedné stanici atd…

  2. Barka

   Je to sice pěkné , že Beat má tolik vysílačů, ale je to jenom ve městech a okolí a
   zbytek republiky je v prdeli. A bude. Prostě dostali jenom to , aby se ucpala huba
   a na posluchače RRTV úplně kašle. Neexistuje dobré celoplošné rádio. A Beat už ladím
   daleko míň , než jiné rockové. Ty reklamy jsou strašné , doslova je vysílání
   rozdrobené na pár výborných skladeb a kolem dokola samé žvásty. Trochu se zlepšil
   Rockmax a tomu zase Beat pomohl. To je jasné.

  1. juko

   Pokud vím, autor tvrdí pouze to, že RockMax s Beatem vymetli (společně) poslední relevantní kmitočty, které byly v této oblasti k nalezení…

  1. SETI72

   Hmm…
   Docela brutálně jsem se mýlil s tím dosahem. Fajn Rádio je ode dneška poslouchatelné v Příbrami a okolí na 94,4FM ve výborné kvalitě. Ten vysílač dali na jeden z nejvyšších věžáků na příbramském Rynečku. Je to jednoduchý dipól, signál se ale šíří strašně daleko, to snad nemá jen 50W, ale víc. Hraje to až na Dobříši.
   Neuvěřitelné, další popová sra*ka v příbramském éteru.
   Nejvíc mě štve, že Beat z Kozičína bude mít signál špatný, to je už teď, podle pokrytí Rockrádia ze stejného vysílače, jasné.

  1. Jose

   Takže už jich jede hezkých 8. Zbývá spustit Cheb, Karlovy Vary, Hradec Králové a Mladou Boleslav. Víč, co je zajímavé ? Že na té Astře to CR není úplně ticho, ale lezou z toho občas nějaké zkreslené zvuky… Když si vezmu, že v CryptoWorks chodilo z emu, Sky Link, CS Link, TCM, ORF, přenosové UPC, Digi Turk, MTV, Xtra Music a ještě v tom chodí stále Kingstone a že někdo psal, že někteří novináři mají k dispozici karty z kterých to jde, nevím, co tam použili za ochranu, ale jako by to projevovalo snahu, se to otevřít, možná tomu moc nechybí… Ale nemá smysl se tím zabývat, očekávám, že jak RRTV přiklepne satelitní licenci, že to pojede volně…

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .