Suma sumárum – rok 2009 v českých rádiích (díl první)

sumasumarum_09-01Rok se s rokem sešel a přinášíme vám ohlédnutí za rokem 2009 z pohledu dění v rozhlasovém éteru českých rádií. I pro server RadioTV byl rokem mnoha změn. V dnešním článku se zaměříme na témata, která hýbala rozhlasovým světem v prvním půlroku letošního roku. Druhý díl na vás čeká už zítra. Pojďme tedy zrekapitulovat letošní rok bohatý na zajímavé události.

Leden ve znamení Rádia Čas a nezávislé asociace rozhlasových stanic

Hned v druhý lednový den se spustilo své vysílání Rádio Čas jižní Morava, minutu po druhé odpolední se rozjel okruh zaměřující svou pozornost na country hudbu. Tehdy jsme si pokládali otázku, zda je v Brně místo pro dvě country rádia. O pozici country rádia usiloval provozovatel Rádia Haná: „Je třeba připomenout, že rádio Čas získalo dokrývač v Brně bez licenčního řízení. Tedy by se mělo jednat o dokrývač pro jeden jediný stávající program, který již toto rádio vysílá z Ostravy, i když jinde na Moravě vysílá také několik jiných programů,“ sdělili RadioTV David Foretník (generální ředitel Rádia Haná) a Marek Berger (programový ředitel). Situace se nakonec vyřešila ku prospěchu Rádia Čas.

Leden přinesl i další neméně zajímavé události, Rádio Impuls inovovalo svůj zvukový obal, Frekvence 1 zase měnila programové schéma, ze všedních dní zmizel Pressklub, po sedmi letech i Luboš Xaver Veselý a jeho Křížový výslech nahradila ranní show Těžkýho Pokondra – Den začíná v osm. Skupina Lagardere pak navíc oznámila, že chce provozovat regionální rádia.

V pondělí 19.ledna oficiálně vznikla v Olomouci NÁRODNÍ ROZHLASOVÁ ASOCIACE (NRA). Vznikla poté, co některá rádia dobrovolně opustila Asociaci provozovatelů soukromého vysílání (APSV). Důvodem byly neshody s ASPV a zcela rozdílný pohled nezávislých regionálních stanic na novelu mediálního zákona na straně jedné a stanic celoplošných se stanicemi programově propojenými na straně druhé. ASPV souhlasila s novelou zákona o RTV.

Přečtěte si k tomuto tématu více:
Nápad na vznik NRA se zrodil letos
Vyjádření Michala Zelenky ke vzniku Národní rozhlasové asociace
Kdo patří do APSV, kdo do NRA

A od ledna vede RadioTV Martin Šinkovský.

Únor – RadioProjekt razantní změny nepřinesl

Druhý měsíc roku pak přinesl změnu vlastníka Rádia Blaník a Rádia City, společnost Media Bohemia (MB) odkoupila podíl Petra Dvořáka. MB se tak stala jediným vlastníkem firmy City Multimedia, s. r. o., která je vlastníkem licencí k vysílání Rádií Blaník a Rádia City. Společnost Limemedia navíc uvedlo na trh dvě nová webová rádia – jedno hraje muzikálové, druhé pak operetní melodie.

Novinky v programu představilo Rádio Impuls, oznámilo, že plánuje odpolední show a navíc spustí hru Milionová bankovka. Do týmu Evropy 2 přibyl Štěpán Sokol, vydržel však jen půl roku. Zároveň s tímto krokem se přesouvali i další moderátoři. Nesmíme opomenout ani fakt, že Radio 1 oslavilo svou plnoletost. No a z NRA vystoupily dvě rozhlasové společnostiRádio Valašsko a Rádio Orlík.

Přečtěte si podrobnosti k výsledkům poslechovosti RadioProjekt III.-IV.Q 2008:
RadioProjekt III. – IV.Q 2008: Týdenní poslechovost v krajích
(shrnující článek)

Březen a především Český rozhlas a předzvěst odvolání Kasíka

Třetí měsíc v roce se nesl především ve znamení Rádia Jihlava a Českého rozhlasu. Počátkem března jsme vám nabídli pohled na vznikajícího nováčka Rádio Jihlava, o týden později následoval rozhovor s ředitelem Petrem Zettnerem. Na poli rozhlasu není žádným nováčkem, prošel Impulsem i Českým rozhlasem. Hlavním prvkem nového rádia Jihlava má být podle něj úplně jiné. V týmu nemá moderátory, ale baviče. Do zdi začala stanice vysílat 25.března.

Když už je řeč o veřejnoprávním Českém rozhlase, události v březnu se kolem tohoto tématu jen šířily. Stránky Radiožurnálu dostaly na přehlednosti, lépe se nyní pracuje například se sekcí Rádio na přání. Koncem měsíce pak Český rozhlas sjednotil noční zpravodajství, důvod je nasnadě, efektivita a šetření. To však stále není vše, Radiožurnál omladil logo a představil několik dílčích změn v programu. Očekávala se i další novinka, Radio Wave mělo mít svůj vlastní pořad na Radiožurnálu, zatím se tak nestalo. A kdo ví, zda se vůbec stane. Protestovalo se však proti Radě ČRo. I v tomto měsíci slavila rádia výročí, Radio4U oslavilo třetí narozeniny, regionální studio ČRo Brno pak dokonce oslavilo 85 let v éteru.

V březnu pokračovala kauza Rádia Čas jižní Morava a zcela nenápadně začala kauza další. Nejdříve vyšlo najevo, že rekonstrukce budovy Českého rozhlasu se výrazně prodraží. Rada ČRo navíc vyzvala ředitele Kasíka k rezignaci, důvodem bylo podle radních porušení zákona, kterého se měl Kasík dopustit tím, že před lety jmenoval Libora Křivku do funkce ředitele svého sekretariátu, aniž by si ověřil, zda má čisté lustrační osvědčení.

Další neopomenutelné události:
V rozhlase se prý porušovaly licenční podmínky
Petr Vondráček je novou posilou Impulsu, Roman Fojta na Rááádiu
Nevkládejme do rozhlasové digitalizace přehnaná očekávání
Projekt Českého rozhlasu Odhalení čeká pokračování

V dubnu došla kauza Rádia Čas řešení, Kiss JČ „přepísknul“ akci

Kauza Rádia Čas jižní Morava nakonec možná překvapivě skončila právě v aprílový měsíc. 7.dubna projednávala Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) co s tímto problémem. V tiskové zprávě se píše o souhlasu spočívající ve změně licenčních podmínek vysílacího okruhu Radio Čas na Jižní Moravě, a to v jejich doplnění konkrétním zpřesněním a lepším vymezením hudebního formátu zvýrazněním podílu hudebních složek country a folk. Předseda RRTV Václav Žák ale přišel s rozdílným stanoviskem. Společnost Jukebox navíc dostala dvě nové frekvence. V tomto měsíci začala rovněž expanze Rádia Beat.

V dubnu jsme odstartovali nový seriál recenzí s názvem „Volume doprava?“
Vrátí nám rádia naše vzpomínky? (Rádio City, Rádio Haná a Rádio Impuls)
Sportovní zážitky v éteru (ČRo 1 – Radiožurnál, ČRo 4 – Wave, Frekvence 1)

Rádio Kiss Jižní Čechy uvedlo ve stejný měsíc na první pohled originální akci, v níž mezi lid na náměstí rozhazovala peníze. Několik lidí bylo zraněno, o celé akci jsme napsali analýzu. Problémy však provázely Český rozhlas, Rada ČRo nebyla spokojena s rekonstrukcí, ta se opozdila.

Stalo se také:
Hitrádio Crystal se proměnilo v Hitrádio FM Crystal
Radiožurnál má nový projekt
Dvořák zůstává předsedou Rady ČTÚ
Rozhlasová digitalizace – zahrádkáři nejspíš ostrouhají
Rádio Jihlava na ostrý start stále čeká
Koncert proti mediálním radám nemá povolení

Nové RadioTV a schválená rozhlasová diginovela (květen)

Měsíc květen přinesl (mimo jiné) nový kabát a rozšíření obsahu o nové sekce (internet, tisk a outdoor) serveru RadioTV.cz. Po úvodních porodních bolestech je vše v plném chodu. Nové logo představila rádia Hey, ještě před tím upravila program. 30.května oslavilo desáté narozeniny Rádio Blaník.

Druhý RadioProjekt (IV.Q 08 – I.Q.09) přinesl posílení pro všechny celoplošné stanice. Více si přečtěte v samostatné článku. Na počátku měsíce putovala rozhlasová diginovela třetím čtením, následně byla schválena Poslaneckou sněmovnou ČR. No a Senátem pak prošla jako nůž máslem.

V průběhu měsíce jsme se zabývali i dalšími rozličnými tématy. Dozvědět jste se mohli například to, který pořad je v rádiu nejdražší, proč rádia v USA zažívají krušné časy nebo o nově přidělených kmitočtech. Zajímalo nás také, zda rádio Evy a Vaška má vůbec nějakou šanci v FM éteru.

Květen také mimo jiné přinesl:
Rozhlasová diginovela byla poslanci schválena
Rock Rádia otevřela Rocková Vokna
Rádio Zlín připravilo hned několik akcí
RFI je už tři týdny ve stávce

Červen předznamenal Kasíkův pád

1.června zavládlo éterem další regionální rádio, Rádio Jihlava odstartovala bez větších problémů. Mediálně jej zastupuje BPM. A český éter zažil střídání na pozici moderátorů, do ČRo 1 Radiožurnálu přišla zkušená moderátorka Michaela van Erne, změny se udály také ve skupině Lagardere. Novou moderátorku se chlubí i RockZone 105,9 FM. V nové roli moderátora se uvedl popový zpěvák Michal David, jeho Diskopříběh začal na Kiss 98, postupně přešel i do dalších stanic.

Přečtěte si redakční komentář
První týden s Jihlavou

Hlavním hybatelem událostí se ale stává opětovně Český rozhlas, už 2.června se objevují spekulace o odvolání ředitele Václava Kasíka. O den později se kolauduje budova na Vinohradské ulici. V polovině června se situace obrací a Kasík si prozatím může oddychnout, ve funkci ještě chvíli setrvá, o den později se objevuje informace, že ČRo hospodaří v souladu s rozpočtem. A aby informací nebylo málo, redaktorka Radiožurnálu podala žádost o azyl v Kanadě.

Exministr Liška chce změnit zákon kvůli rádiu Wave. Vše se vyvíjelo nadějně, vláda dokonce schválila novelu zákona. Jak ale víme, ne vždy vše vychází dobře. A abychom nezapomněli, na internetu začíná vysílat Rádio Čas jižní Morava,

Všechny události ale upadly v zapomnění, prim hrál fakt, že nás dne 25.6.2009 opustil král světového popu – Michael Jackson. Všechna rádia vzpomínala, pohotově zareagovala Evropa 2. Libor Bouček ve své Afterparty hrál tři hodiny jen a jen hity zpěváka Jacksona.

Události, na které se má dostat:
Radio Ethno porušuje licenční podmínky
Připoj se a poznávej, aneb co nabízí Český rozhlas pro podcast
Slovenská rozhlasová realita – volné frekvence téměř nikdo nechce
Václav Klaus dnes podepsal rozhlasovou diginovelu
Classic FM má nové logo a sexy Mozarta
Lagardère chystá expanzi Evropy 2 a Rádia Bonton

Druhý díl o nejvýznamnějších událostech uplynulého roku vám přineseme zítra. Zmapujeme v něm události od července až do prosince roku 2009.

Autor článku:

Komentáře (2)

  1. Jose

    Nepatrná parafráze aneb jak se Rock s Rockem sešel v roce 2009. Co se podařilo ? Začíná vysílat Rádio Gamma v Mostě. Rádio Haná vrací na FM svoji netovou stanici Sky Rock pod názvem Haná Olomoucko. Vysílače Beatu již tvoří 28 přidělených kousků a Beat vstupuje i do satelitního vysílání. Hey, česky a nej, mění formát na Hey, rockové hity, to můžeš. Daří se i oldies a Radio Oldies Olympic může v Táboře vysílat 24 hodin denně. Daří se i country. Pražské Country rádio zdvojnásobuje počet svých vysílačů, z původních 4 na současných 8. Na FM se na 4 vysílače dostává RADIO SAMSON, tedy právoplatný dědic bývalé, country stanice, Karolíny. Co se stalo špatného v roce 2009 ? Byla nesmyslně přidělena licence zcela zcestnému projektu DÁLNICE. Co se nepodařilo ? Nepodařilo se na FM vrátit Český rozhlas 4 Radio WAVE. Stále mlčí dál i frekvence po bývalém rádiu PRESSTON.

  2. Jose

    Možná by stále za to, některé události rozebrat podrobněji. Nebo tedy rozvést je v určitém duchu, nemyslím si, že to musí být nutně v článku, takto to myšleno není. Spíše v diskusi. Proto nepatrně doplním. Velkou pozornost si zaslouží situace v Brně ohledně tamního formátu Radia ČAS. Je naprosto v pořádku a dá se říci zákonité, snad by šlo i použít zákon o zachování energie, že si hned několik provozovatelů rozhlasového vysílání, všimlo, že totálním zničením několika stanic, které v Čechách provozovaly formát country, v minulých letech. Stal se tento formát následně nedostatkovým a chtěným. Tedy potencionálním formátem vedoucím k úspěšnosti. Country příznivci ani nevymřeli ani neemigrovali a chtějí sobě milé stanice. Je nutno podotknout, že dříve, nežli v Brně spustilo svůj country formát, radio ČAS, byl pro Brno plánován, country formát, od Rádia Haná. To jest mělo tam začít vysílat rádio s novým názvem, které by patřilo pod stejnou společnost, jako rádio Haná. Pro tuto stanici byla v Brně koordinována frekvence. Ovšem, co se nestalo ? Radio Čas, které mělo v Brně začít vysílat svůj standardní program, vědomo si také nedostatku country a správnosti tohoto rozhodnutí od Rádia Haná, ho poněkud drze, až v rozporu, se slušnými mravy, a seriozním podnikáním, předběhlo. A nasadilo v Brně, svůj vlastní country formát. Ten byl sice v důsledku nedostatku, tohoto formátu, přijat posluchači převážně kladně, nic méně slušné chování, to od rádia ČAS, rozhodně nebylo. Zajímavý byl postoj RRTV, která se v první chvíli postavila proti Rádiu ČAS a tomuto jednání. Ale vzápětí (nechci se ani raději domýšlet z jakých to důvodů) svůj postoj zcela změnila a postavila se po boku rádia ČAS. A to dokonce, až do té nezvyklé míry, že když později bylo na tuto frekvenci, koordinovanou Radiem Haná, vypsáno výběrové řízení a do něj se např. hlásilo i pražské Country rádio. Byla vybrána jiná, nezajímavá stanice. A frekvence nebyla dle dobrých zvyků a mravů a jak se žádalo a bylo do té doby obvyklé, přidělena koordinátorovi frekvence, tedy zcela novému rádiu od Hané. Nebyla přidělena ani zavedené a chtěné pražské stanici, CR. Podivné (a opravdu je otázkou, z jakých důvodů) chování RRTV pokračovalo. Tedy ,,jakési ochranářství“ rádia Čas dosáhlo dosud nevídaných a podivných rozměrů. A to ve chvíli, kdy si pražské Country rádio, také si uvědomuje situaci a potenciál úspěšnosti, požádalo samo o frekvenci v Brně. Tehdy RRTV mu žádanou frekvenci nepřidělila a to s prazvláštním vyjádřením, že v Brně již country formát zastoupen je a to stanicí Čas ! Ovšem přitom po celé zemi jsou všude přiděleny a vesele se přidělují dál, frekvence zcela stejným nebo velmi podobným popovým rádiím a to RRTV ani přidělování frekvencí několika rockovým rádiím na stejné místo, zřejmě vůbec nevadí. Ale přidělení druhého country formátu, do Brna, to vadí. Opravdu zvláštní vztah má RRTV, ke stanici ČAS a je to velmi průhledné a průkazné. Docela se divím, že za to byla, tak málo, kritizována a nebyli její členové, již odvoláni a vyměněni. Všichni, do jednoho. V rámci zlepšení mravů v zemi. Další událost o které je také zmínka, také nepostrádá určitý druh zajímavosti. Jde o LAGARDERE. Ano tato firma měla v úmyslu uvést do země nové své radio PRO, které by plnilo regionální funkci. Zde se, ale zdá, že stávající RRTV nikterak firmě LAGARDERE nepřeje (na rozdíl od těch RRTV, dřívějších), tedy stanici PRO, dosud nikdy a nikde žádná frekvence přidělena nebyla. Lagardere v této touze po zřízení této stanice, šli až tak daleko, že dokonce si dovolili drze napadnout rozhodnutí RRTV ohledně frekvence v Mostě a její přidělení radiu GAMA. Naštěstí, zde v tomto konkrétním případě, RRTV projevila soudnost a trvala dál na svém rozhodnutí a GAMA mohlo začít, vysílat. Naproti tomu, ale minimálně 2x, zcela zbytečně, byla i frekvence odmítnuta, jiné stanici LAGARDERE a to BONTONU. To je škoda. Zdá se, že ve vztahu k LAGARDERE není tato RRTV příliš soudná, buď asi někoho má ráda, viz. ČAS a někoho ne, viz. Lagardere, ale dáti před zavedeným BONTONEM přednost tak tupým a zbytečným a naivním a nesmyslným projektům, jakým je třeba Radio Dobrý den. To už také hraničí se zdravým rozumem. Ovšem proti tomuto rozhodnutí Lagardere neprotestovali. I když to bylo daleko více na místě a smysl plnější, nežli jejich protest v Mostě. Asi si do nich zareji, ale asi se těm pitomcům z Lagardere, zdáli rockeři v Mostě (do kterých si asi smí kopnout každý i když se stali okamžitě jednou z nejlepších stanic v ČR) napadnutelnější a slabší, nežli regionální nesmysl, za kterým ještě k tomu stojí místní radnice, silná stavební firma a jedna politická strana. Lagardere by si měli především vyřešit své 3 frekvence Evropy 2, které jim ještě leží u soudu. Byly původně 4, ale jeden případ se kupodivu zcela nečekaně, nedávno vyřešil. Poslední zmínka v článku, které se chci dotknout se týká Hitrádia FM Crystal. Tato stanice se dostala rozhodnutím RRTV po dlouhé době a dosti slušného počtu zamítnutí( usiluje o to roky) do Liberce, na frekvenci 100,6. Je nutno se zeptat. Proč mohla RRTV najednou, z ničeho nic, změnit své rozhodnutí ? Jak je možné, že najednou bylo přiděleno, to, co bylo roky odmítáno ? Odpověď je v Českém rozhlase 4 Radiu Wave. To totiž bylo Radou ČRo vyhnáno z FM z frekvence v Praze o 100,7. V té chvíli, kdy se to stalo, stala se zároveň i frekvence 100,6 v Liberci Vratislavicích, použitelnou. Nechci předjímat, že za tímto vyhnáním Wave z FM, stála snad firma Media Bohemia nebo Hitrádio FM Crystal. To si opravdu nemyslím. Nic méně uvolnění 100,7 si všimli a využili toho ve svůj prospěch. RRTV jim bohužel vyhověla. A 100,6 jim přidělili. Tím byla zároveň zablokována možnost návratu Českého rozhlasu 4 Radia Wave na FM na frekvenci 100,7. Bohužel. Toť asi vše. Více podrobností, připomínek a doplnění nemám.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: