Suma sumárum – rok 2010 v českých rádiích (díl druhý)

suma_sumarum_2010_02Přinášíme vám slíbené pokračování ročenky RadioTV s názvem Suma sumárum. V prvním díle jsme se zaměřili na měsíce leden až červenec. Dnes se tak logicky vydáme do historie druhého pololetí roku 2010 z pohledu českého rozhlasového éteru. Ačkoli by se mohlo zdát, že letní měsíce mnoho nepřináší a většinou se nacházíme v tzv. „okurkové sezóně“. Nebylo však tomu tak.

V červenci jsme oslavili první narozeniny mostecké rockové stanice Gama Radio, přichystáno bylo mnoho soutěží a speciálních letních pořadů. Mnoho soukromých rádií mění zvukový obal, programová schémata. Dále je sledován vývoj kolem situace v Českém rozhlase, neopomíjíme ani Rádio Dálnice nebo brněnský kmitočet 105,1 MHz v Kohoutovicích. Jednoduše ani druhé pololetí nebylo skoupé na zásadní události.

Červenec 2010 – Gama Radio slaví „ro(c)k“, Ruda z Ostravy mizí

Mostecké Gama Radio slaví první narozeniny velkolepě. Připomínka zahájení vysílání na frekvenci 107,9 FM se nese ve znamení písniček na přání. Nechybí ani off-air akce. „Jsme regionální rádio, a tudíž klademe velký důraz na podporu regionu. Ať už ve zprávách, v diskuzních pořadech právě s místními osobnostmi, v informacích ve vysílání nebo třeba v podporovaných akcích,“ říká pro RadioTV Martin Knol, programový ředitel Gama Radia, s tím, že hudební záběr je rozsáhlý: „Co se hudby týče, tak náš rozptyl je tak velký, co si jen kdo dokáže představit pod slovem rock. Od rockových začátků až po současnou hudbu. Od blues, country rocku, až po tu nejtvrdší hudbu. Samozřejmě program stojí hlavně na té rockové klasice, ale v podstatě se „neštítíme“ ničeho.“ V sobotu 17. července otevírá stanice Gama Hospodu, v níž čepuje hospodský originální Gamapivo.

Z ARCHIVU: Ovlivní rádio na přání podobu dnešních rozhlasových stanic?

Expresradio v létě najíždí na program bez Koko po ránu, ta se stěhuje do podvečerního slotu. Veronika „Koko“ Kokešová se však na konci roku do ranního vysílání vrací a tvoří dvojici s Markem Malíkem. Fajn Radio rozjíždí dlouhodobý koncept 30 sekund slávy, v němž posluchači mají možnost vyplnit půl minuty vysílání a to prakticky čímkoli (zpěvem, recitací, vyznáním, proslovem,…).

NENECHTE SI UJÍT: Nové hudební hity budou vycházet z Facebooku a jiných sítí

V červenci odchází z českých rádií populární píseň Ostrava, o niž se postarala dvojice Michal Kavalčík (alias Ruda z Ostravy) a Martina Pártlová. Song paroduje zahraniční verzi Empire State of Mind (New York) od Alicie Keys a Jay-Z. Kvůli nevypořádaným autorským právům však song mizí z rádií i televizí.

PSALI JSME: Znáte nejznámější hit tohoto léta?

Šéfem vysílání frekvence 1 se stává absolvent JAMU Jan Zrzavý. Na postu nahrazuje Jakuba Wajshajtla, ten zároveň v minulosti působil coby moderátor ranního proudu.

Západočeské Rádio Samson vede neutuchající boj o návrat do českého éteru, v polovině července muselo vedení vyhlásit celozávodní dovolenou. Posluchači jej mohou naladit aspoň na internetu.

ČERVENEC DÁLE PŘINESL:
Letní soutěžení a akce na Kiss rádiích
RockRádia s Kočkou ro(c)ku a Rockovými pumpařkami
Hitrádio Vysočina hledá nej hit uplynulých 15let
Sexy léto Rádia Rubi ve znamení devadesátek
Víc muziky Tour Rádia Černá Hora pokračuje
Co přinese léto do vysílání rádií skupiny Media Bohemia?
Na Hané pokračuje Léto plné megahitů, jde se i do ZOO
Léto na Dance Radiu nejen ve znamení výročí

kmitocty

Rada udělila sedm kmitočtů, pět patří rocku (16. 07. 2010 – zpráva)
Rock a sport míří do Jičína, Hey! zprovoznilo vysílač (30. 07. 2010 – zpráva)

rok_2010_banner_001
Zrekapitulujte si s námi zásadní události, které se v českém éteru odehrály v druhé polovině roku 2010.

Srpen 2010 – Údajný prodej Europy 2, ostravština na Helaxu

V tomto měsíci se na ostravském dance rádiu Helax vyučuje „ostravština“, posluchači navíc až do konce prázdnin soutěží a musí prokázat znalost místního nářečí. O lekce se stará Michal Kavalčík (alias Ruda z Ostravy). Rádio Dyje pořádá pravidelně jeden den věnovaný určité obci. Rádio Orlík rozšiřuje programovou nabídku, nově posluchači poslouchají Plný ranec jihočeských zpráv, Hudební mazec aneb hudební výchova či Orlický sekáč.

DOPORUČUJEME: Rádio Hey je na obou stranách federace výrazně rozdílné

Pražský Kiss 98 FM se chystá na oslavu 18 let, posluchači si mohou zakoupit vstupenky na plánovaný narozeninový koncert. Celoplošná Frekvence 1 mění v pondělí 9. srpna zvukovou grafiku, stávající používala od roku 2007.

Z ARCHIVU: Rádio Samson vypnulo vysílače, přesto má 13 tisíc posluchačů

Slovenská Europa 2 je podle spekulací na prodej. Michel Fleischmann, prezident české pobočky Lagardere, však tuto informaci popřel: „Případný prodej slovenské akvizice v současnosti vylučuje, a hodlá trhovou pozici posilovat. „Europa 2 není v krizi, Europa 2 není na prodej, Europu 2 hodláme i nadále rozvíjet, jak v ČR tak i na Slovensku,“ uvedl Fleischmann pro RadioTV. Skupina by měla v dohledné době ohlásit nový management pro slovenskou pobočku, personální otázky se dle Fleischmanna blíží do finále.

NENECHTE SI UJÍT: Novela autorského zákona otevírá cestu k likvidaci internetových rádií

Obyvatelé Příbrami mohou od 24. srpna zachytit testovací provoz dvou vysílačů T-DAB. Spolupráci se společností Teleko, s.r.o. zahájily programy DAB Dance Radio a Radio Proglas a DAB+ Radio Wave, D-Dur a Leonardo. Zatímco veřejnoprávní stanice testují v kvalitě 64 kbit/s, komerční Dance Radio a Radio Proglas vysílají dokonce v kvalitě 192 kbit/s.

Psalo se na RadioTV v srpnu:
Díky Fajn Radiu si posluchač zahraje v klipu Verony
Pokračuje soutěž Rádia Impuls „Úsměv je všude
Rádio Jih zve posluchače do svého studia
Od pondělí nabízí Frekvence 1 „Práci snů

kmitocty

Prázdninové novinky na VKV vysílačích (1. díl) (10. 09. 2010 – analýza)
Letní novinky na VKV vysílačích (2. díl) (08. 10. 2010 – analýza)

Rádio Beat od tohoto týdne také v Děčíně (01. 08. 2010 – zpráva)
Rádio Dobrý den vysílá v dalších dvou lokalitách (02. 08. 2010 – zpráva)
Evropa 2 může vysílat na nových kmitočtech (06. 08. 2010 – zpráva)
Rádio Valašsko vysílá v Novém Jičíně (31. 08. 2010 – zpráva)

radioprojekt_pruh

Aktuální RadioProjekt: Nejposlouchanější je Rááádio
Aktuální poslechovost – nová rádia si vedou dobře
V poslechovosti nezůstal kámen na kameni, nováčci nastupují solidně (týdenní poslechovost)
I v denní poslechovosti pozorujeme meziroční pokles (denní poslechovost)
RadioProjekt I. + II. Q 2010: Další ukazatele poslechovosti – ATS a AQH
RadioProjekt I. + II. Q 2010: Poslechovost podle velikosti místa bydliště

nejudalost_2010_02Podělte se s námi o vaše dojmy. Která událost byla podle vás tou nejdůležitější v uplynulém roce?

Září 2010 – Nová sezóna začíná, Impuls mění strukturu vysílání

Český éter zažívá v září několik větších programových úprav, ale i změn zvukové grafiky. ČRo 1 – Radiožurnál doplňuje nové zpravodajské relace, Dvacet minut Radiožurnálu se stěhuje na 17. hodinu. Rádio Impuls obměnilo skladbu hodiny, dopravní informace se stěhují na celou hodinu a v půl, denně v čase 9-10 slýcháme speciál Písniček z Impulsovic krabičky. Posílení se dočkal i ranní tým.

EXKLUZIVNĚ: Kauza Brno 105,1 FM pokračuje, soud zamítnul rozhodnutí RRTV

Expresradio mění faceliftem zvukový obal: „Jingle jsou teď progresivnější a více odpovídají současnému zvuku rádia. Jako staniční hlas už na Expresradiu dva roky působí Matěj Ruppert, ke kterému jsme přidali hlas slovenské zpěvačky Mishi. Líbí se nám atraktivita jejího projevu se zajímavým česko-slovenským přízvukem, skvěle tak doplňuje Matějův styl,“ říká programový ředitel Expresradia Filip Žemlička. Nový zvuk přináší také Rádio Petrov, novinkou jsou webová rádia doplňující stávající hudební formát. Dance Radio kromě nového zvukového obalu nasazuje vůbec poprvé zpravodajství.

NENECHTE SI UJÍT: Rádio Samson se vrací do éteru, získalo novou licenci

Denní program upravuje Rádio Jihlava, nově posluchači ladí ve všední dny Kriminoviny. Nové odpolední show uvádí Kiss Radia, například Kiss Morava od 13:00 nasazuje Kiss Emergency. K půli měsíce se přidává Kiss Publikum, s novinkami ale nezahálí ani další Kiss Radia. Novou ranní show přináší Rádio Rubi, Mara Malášek doplňuje ranní vysílání několika dílčími vylepšeními, v programu nechybí Noc s titulky. Novou večerní souhrnnou zpravodajskou relaci dodává do programu Rádio Haná, sobotní Tuner se mění a jeho playlist tvoří „Nejlepší domácí výběr“.

DOPORUČUJEME: Jak se mění hudba v rádiích? Mění se i nároky posluchače?

Koncem měsíce upravuje Rádio City večerní program, Osmdesátka a Devadesátka se posouvají o hodinu dopředu a nově jej mohou naladit posluchači každý všední den. O víkendu nasazuje stanice Párty Zónu, nedělní večer tvoří posluchači Hitparádu.

Z ARCHIVU: Rádio Ragtime – vzpomínka na alternativní legendu

Nemělo by vám uniknout:
Projekt Radio.Lide.cz končí
Podzim na Regině: Cizojazyčné zprávy a Divadlo NOC EXTRA
Classic FM uvedl nový web i Želízka v ohni
Víkendové změny v programu Rádia Hey!
Platí stále „Co Čech, to muzikant“
Media Bohemia dokončila významnou fúzi

kmitocty

Zářijové novinky na VKV vysílačích (29. 10. 2010 – analýza)

Country Radio hraje v Karlových Varech (02. 09. 2010 – zpráva)
RockMax od pátku i v Olomouci (07. 09. 2010 – zpráva)
Nový kmitočet získalo jen Rádio Čas (10. 09. 2010 – zpráva)
Rocková Haná míří do Hranic (16. 09. 2010 – zpráva)
Rádio Samson se vrací do éteru, získalo novou licenci (24. 09. 2010 – zpráva)
Kiss 98 má nový kmitočet, Beat přesouvá vysílače (24. 09. 2010 – zpráva)

rok_2010_banner_002Ročenka RadioTV – Suma sumárum 2010 mapuje zásadní události roku 2010.  Stačí kliknout na obrázek

Říjen 2010 – Kiss 98 FM slaví 18 let, další stanice mění grafiku

Začátkem října slaví pražský Kiss 98 FM plnoletost, po narozeninovém víkendu nasadilo rádio nový program a upravil zvukovou grafiku. Ranním průvodcem je nově Marcel Šůcha, show Ranní kartáč 6-9 navazuje na jeho bývalý podvečerní program Bez kravaty a bos (17-19), který končí. „Myslím, že naše rádio nemá v tuto chvíli žádný zásadní problém nebo slabé místo. Tyto změny byly plánované dlouhodobě a měli pouze posílit éter,“ říká k proběhnutým změnám Jan Čadek, ředitel Kiss 98.

DOPORUČUJEME: V Bratislavě vzniká prostor pro nové rádio, zkusí to Rock Jam

Slaví rovněž Hitrádio Vysočina a to 15 let, do éteru se vrací Eduard Kachlička. Stranou nezůstává ani brněnské rádio Krokodýl, to si připomíná 16 let od svého vzniku. Narozeninové oslavy vrcholí koncertem skupiny Elán. A v neposlední řadě nesmíme opomenout Radio 1, 19. října to je přesně 20 let, kdy narušilo český éter pirátské Radio Stalin.

GLOSA: Má ještě smysl digitalizovat rozhlas? Nepředčil jej už dávno poslech přes internet?

Nově zní od října Fajn Radio, staničním hlasem je nově herec a dabér Filip Švarc. Rádio Zlín obměňuje programové schéma, ruší večerní speciály a moderátoři se mírně přeskupili.

NENECHTE SI UJÍT: Skupina GES zřejmě opustí Slovensko, prodává tamní Rádio Hey

Městský soud v Praze rozhodl ve věci mezi Radiem Bonton, a.s. (žalobcem) a Radou pro rozhlasové a televizním vysílání (žalovaný) ve věci o změně licenčních podmínek pro Rádio Dálnice.

SLEDUJTE CELOU KAUZU: Městský soud v Praze podruhé pozastavil rozhodnutí RRTV v kauze „Rádio Dálnice“

Dodejme, že poslední říjnový víkend RadioTV uvádí novinku v podobě Víkendový tipů. Sledujeme pro vás každý týden víkendové akce českých rádií a to jak přímo v éteru, tak i mimo něj.

Témata měsíce října:
Frekvence 1 rozšiřuje portfolio webrádií
Webrádia Evropy 2 s novým zvukem
Web Českého rozhlasu mění podobu
S Hanou na NHL a školačkou Darjou

Ranní show Dance Radia se proměnila
Hitrádio Apollo doplňuje moderátory, posily přišly ze Zlína
Radiožurnál spustil kampaň „Vědět víc
Soutěž Bankomat Rádia Jih se vrací
ČTÚ vypsal tendr pro digitální rozhlas
Mirka Spáčilová každou středu na Expresradiu

kmitocty

Říjnové novinky na VKV vysílačích (08. 11. 2010 – analýza)
Rádio Beat se nově šíří Pískem (04. 10. 2010 – zpráva)
Beat nově na svém nejnižším čísle stupnice VKV (08. 10. 2010 – zpráva)
Jediný kmitočet získalo Rádio Čas Jižní Morava (22. 10. 2010 – zpráva)
Beat: Kytara od Bonamassy a nové kmitočty
(25. 10. 2010 – zpráva)

Listopad 2010 – Ankety s kandidáty, úpravy programu rádií

Začátkem listopadu vám zprostředkováváme Exkluzivní anketu s kandidáty do rady ČRo. Každému z nominovaných jsou položeny tři otázky, pro všechny jsou dané otázky stejné. Kvůli chybějícím radním totiž nemůže být zvolen generální ředitel veřejnoprávního rozhlasu a nové radní tak bude hned ze začátku čekat důležité rozhodování. Kdo jsou kandidáti na místa radních, jaké jsou jejich názory a proč byli nominováni? Nový úkol budoucí Rady ČRo rozebíráme v článku Důležitý úkol nové Rady ČRo – volba nového ředitele rozhlasu

Z ARCHIVU: iPhone patří mezi marketingové jistoty, Fajn rádiím přinesl masovou odezvu

Překvapivým směrem se ubírá Frekvence 1, po několika letech se vrací živě moderovaný víkendový program v čase 17:30 – 22:00. Zároveň do moderátorského týmu přichází dva nováčci, Štěpán Sokol a Jana Knížková.

Rock Radia slaví „druhý slušný ro(c)k, na oslavách nechybí například skupina Imodium, Michal Šindelář a mnoho dalších. Změna se odehrává v ranní show, pod kormidla ji bere Marotha, zpěvák českobudějovické elektro-pop-punkové formace Love Gangsters.

NENECHTE SI UJÍT: Rock Jam získal licenci pro Tvoje rádio, nabídne mainstream

Rádio Jihlava doplňuje programové schéma, první novinkou je kulinářský program Chuťovky, hudební Transfuze, zábavný proud Velký snář, velký lhář či Jihlavské story. Zároveň vrcholí akce „Rádio Jihlava hledá chlapa„.

V listopadu se toho odehrálo mnohem více:
Rádio Zlín obměnilo web, prosvětlila jej bílá
Novinky na Hitrádiích
ČRo Brno zpříjemňuje odpoledne Siestou
Rádio Bonton je „parťák do města

Rubi „tuní“ obal a soutěží o byt za milion
E2 a Motomail dávají auto, přichází i Ježíšek

Den svobody ve znamení Lady Gaga

kmitocty

SkyRock a Krokodýl rozšiřují pokrytí (04. 11. 2010 – zpráva)
Nové kmitočty pro rock i pop (26. 11. 2010 – zpráva)

radioprojekt_pruh

Impuls, Evropa 2, Frekvence 1 i Radiožurnál stoupají (shrnutí)
Černá Hora s historicky nejvyššími čísly (denní poslechovost)
Blaník předstihnul ČRo 1 – Radiožurnál (týdenní poslechovost)
Průměrná doba poslechu v Praze a okolí většinou stoupá, v dalších regionech kolísá
Poslechovost podle velikosti místa bydliště

rok_2010_banner_003Čtyřikrát ročně přinášíme nejpodrobnější informace o poslechovosti – výsledky průzkumu RadioProjekt.

Prosinec 2010 – Egrensis slaví 19 let, Samson obnovuje vysílání, Kiss 98 mimo Prahu a mnoho dalšího

V posledním měsíci roku 2010 bylo skutečně rušno. Rádio Samson po měsících tahanic obnovuje vysílání v FM pásmu a obnovuje plnohodnotný program. Václav Sochor se stává novým šéfredaktorem Rádia Česko s platností od 1. ledna 2011.

NENECHTE SI UJÍT: Spolupracovníci slovenského Rádia Hey si stěžují na nevyplacené honoráře

Na Českém telekomunikačním úřadu (ČTÚ) proběhlo předposledním týdnu roku 2010 zasedání výběrové komise, ta rozhodovala o tom, kdo bude moci poskytovat služby šíření zemského digitálního rozhlasového vysílání a mobilních multimediálních aplikací. „Na tomto zasedání výběrová komise projednala výsledky hodnocení nabídek. Ve všech dále uvedených výběrových řízeních výběrová komise použila pro výběr nejlepší žádosti hodnotící kritérium ‚výše nabídnuté částky za udělení práva k využívání rádiových kmitočtů‘,“ uvádí ČTÚ na svém webu v tiskové zprávě.

DOPORUČUJEME: Na Slovensku vzniká nové Rádio Piešťany

Západočeské Rádio Egrensis si připomíná 19 let od svého vznikuDnem naruby„, což znamená zvláštní reklamy, narozeninové soutěže a mnoho dalšího. To mostecké Gama Radio se stěhuje do nových prostor. A navíc rok 2010 završuje zbrusu novým webem. Před Štědrým dnem zprovozní novou internetovou prezentaci také Rádio Jizera, web prochází grafickou modernizací a zachovává předešlé funkcionality.

EXKLUZIVNĚ: Vzniku komunitních rádií brání vysílací zákon

V prosinci upravují svá programová schémata dvě stanice skupiny Lagardere Active ČR. Rádio Bonton mění moderátory ranního vysílání, nově se o společnost stará Petr Šimek, k úpravám dochází také v odpoledním vysílání. Frekvence 1 zavádí v prosince dokonce i noční vysílání, které obstarává Jana Knížková. Velkou hvězdou se má stát Jiří Pomeje, ten moderuje od 27. prosince vždy v úterý a v pátek v čase 00-03.

Z ARCHIVU: Český rozhlas by měl konečně získat nového ředitele

Vánoce a Silvestr vládnou samozřejmě i webu RadioTV, každý den vás pravidelně informuje o novinkách, soutěžích a programu ke konci roku. Připomeňte si, jak vypadal konec roku na RadioTVa v českém éteru:
Ucelený přehled vánočních pořadů v českých rádiích
Co poslouchat poslední den roku 2010? Poradíme Vám!

Nabitý závěr roku na RadioTV:
Byly uděleny ceny Reportu 2010
Radiožurnál slibuje nejsilnější moderátorský tým za 10 let
Rock Radio naděluje nová webrádia

Slušný Rockový anonce“ zdarma on-line
Radio Hey! nabízí na webu podrobný program
Rádio Haná se převléklo do vánočního
Megakoncert Rádia Čas se blíží
Děti vymýšlí pro Hitrádia pohádky
Expresradio rozdává iPod, vrací Koko
Rádio Jihlava uvádí „Den plný radosti“

kmitocty

Poslední letošní novinky na VKV (11+12/2010) (17. 12. 2010 – analýza)

Kauza Brno 105,1 FM se vrací na začátek (10. 12. 2010 – zpráva)
Kiss 98 za hranicí Prahy, Beat a Country spouští další vysílače
(13. 12. 2010 – zpráva)
RRTV před Vánoci štědrá – udělila 5 kmitočtů (22. 12. 2010 – zpráva)

rekap_2009-011Podívejte se také na to, co se událo v roce 2009. Z archivu RadioTV: Suma sumárům 2009 první i druhý díl.

Autor článku:

Komentáře (4)

  1. Jan Nový

    plusy od novéro roku palec nahoru – 3 verze vysílání ct24 na satelitu, country nekodovaně na satelitu a nové vysílače :-)
    mínusy od nového ruku palec dolu – opakuvání starých pořadů na čt ( uvolněte se , apod , na nově opakujou mistr gs a starý filmy v dost častém sledu , a take mínus ukončení vysílání programu test EPG :-(

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .