Prodej pirátských přijímačů je nezákonný. Je ten váš legální?

NÁZOR – Satelitní služba Skylink se v průběhu týdne zviditelnila tiskovou zprávou, kde důrazně varuje prodejce před distribucí přijímačů, které přímo umožňují nelegální příjem placených programů přes takzvané sdílení karet. Skutečný problém je však mnohem složitější.

Ilustrační foto Shutterstock.com

Ilustrační foto Shutterstock.com

Od Streamhunteru k nelegálním IPTV operátorům

Placené televizní programy se dnes dají pirátsky sledovat několika způsoby. Nejznámějším nástrojem je webový katalog Streamhunter, kde lze najít množství živých sportovních přenosů. Ty jsou dostupné mnohdy v mizerné kvalitě a neopatrným uživatelům hrozí průnik nebezpečného softvéru do počítače.

S postupným rozvojem placené televize přes internet jsou však k dispozici i set top boxy, které umožňují nelegální příjem placených stanic ve vysoké obrazové kvalitě.

Operátor Skylink ve své tiskové zprávě zmiňuje pirátské sledování satelitních programů prostředníctvím tzv. „cardsharingu“, tedy sdílení karet. Tento způsob umožňuje odkódovat vybrané placené programy na základě přenosu kódu přes internet. Divák tedy přijímá televizní vysílání (obraz) i nadále přes svou parabolu, ale nepotřebuje ke sledování placeného obsahu příslušnou satelitní kartu.

Sdílení karet není zadarmo. Obchází však legálního operátora

Cardsharing se přitom původně využíval pro přenos kódování v rámci jedné domácnosti. Pokud měl divák například jednu satelitní kartu, mohl její obsah sledovat na všech přijímačích v domácnosti, které byly propojeny v rámci stejné sítě. V posledních letech se však tento způsob začal využívat i k rozesílání kódů přes internet, díky čemuž vznikají uzavřené komunity sdílející placené programy.

Na tomto místě je ale potřeba připomenout, že ani samotné sdílení není zadarmo. Divák s nelicencovaným přijímačem může placenou nabídku sledovat pouze tehdy, pokud „distributorovi kódu“ zaplatí. Problémem ale je, že tím obchází samotného legálního operátora.

Nastavení sdílení karet ale zvládnou pouze pokročilejší uživatelé. Skylink se v tiskové zprávě snaží navodit dojem, že uživatel si může přístroj uzpůsobený pro sdílení karet zakoupit přímo u prodejce. Pokud by to byla pravda, vystavoval by se takový prodejce výraznému postihu. Prodej přímo upravených přijímačů koncovým uživatelům by obnášel i nutost poskytovat svým odběratelům technický servis, pokud jim placené programy najednou přestanou fungovat.

Je váš IPTV set top box legální?

Nechci nijak zlehčovat dopady pirátského sdílení karet, ale domnívám se, že skutečný problém je jinde. Sdílení karet je poměrně nestabilní a divácký zážitek není pro většinu lidí dostatečný. V posledních letech se objevuje mnohem zajímavější alternativa, která ani nevyžaduje satelitní příjem. A tím jsou nelegální televizní služby přes internet.

Vedle zcela legitimních IPTV operátorů se na trhu objevily desítky nelegálních poskytovatelů placeného vysílání přes internet. Zde už divák vůbec nepotřebuje satelitní parabolu ani přijímač. Vystačí si s mnohem levnějším set top boxem, který mu umožní sledovat placené streamy ve vysoké kvalitě za symbolickou cenu.

Až doposud se tento problém dotýkal pouze západních placených televizí. Nyní ale můžete narazit na „operátory“, kteří mají k dispozici i české televizní programy.

Řada diváků ani nemusí vědět, že přijímá televizi nelegálně

Řada neznalých diváků si může přes internet zakoupit set top box i s předplatným u nelegálního poskytovatele. Příjem vysílání je na rozdíl od cardsharingu stabilní a bezproblémový. Řada diváků si ani nemusí uvědomit, že sleduje programy, které jsou šířeny nelegálně.

Běžný divák totiž nepozná, zda přístroj umožňuje nelegální příjem. Set top box obvykle nabízí stejné funkce a možnosti jako legální přístroj. Jediným poznávacím znamením může být až „příliš dobrá programová nabídka“. Nelegální IPTV operátoři totiž nabízí svým odběratelům tisíce atraktivních stanic z mnoha zemí.

Nebezpečnost tohoto způsobu distribuce televizního vysílání přitom spočívá v tom, že se mu nelze efektivně bránit. Zatímco přes satelit můžete z pozice operátora různými technickými prostředky zamezit sdílení karet, v případě nelegální IPTV televize je distribuce jednotlivých programů úplně mimo vaši kontrolu.

Blokace českých a slovenských stanic může napomáhat nelegálnímu příjmu

Rozmachu nelegálního příjmu může paradoxně pomoci i to, že dochází k umělému omezování legální dostupnosti určitých stanic. V našem případě jde o české a slovenské televize, které se úporně brání své přítomnosti na druhé straně někdejší společné federace.

Pokud jste Čech, vybrane slovenské programy si už legálně nenaladíte. Slováci zas nemohou legální cestou sledovat plnohodnotné verze českých komerčních televizí, na které si v průběhu posledních dvaceti let zvykli.

Tito diváci mohou být následně vděčným terčem různých „obchodníků“, kteří jim chybějící programy nabídnou jinak – v rámci nelegální distribuce. Kruh se uzavírá.

Autor článku:

Komentáře (2)

    1. juko

      Děkuji za povzbudivou reakci :-)
      JK

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .