Satelitní freeSAT ztratil část předplatitelů v ČR. Může za to blokace slovenských televizí?

Operátor satelitní služby freeSAT pro český a slovenský trh ztratil během prvních tří měsíců přes 2400 předplatitelů na českém trhu. Ztrátu ale vyvážil na Slovensku, kde získal 3800 nových platících klientů.

Ilustrační foto: Shutterstock.com

Ilustrační foto: Shutterstock.com

Ztráta předplatitelů může souviset s blokací slovenských televizí

Satelitní službu freeSAT provozuje lucemburská mediální skupina UPC DTH. Na českém trhu udává tato satelitní služba navzdory sílící konkurenci 109 100 předplatitelů. I přesto jde v tomto případě o ztrátu přibližně 2400 abonentů v průběhu prvního kvartálu, uvádí web Parabola.cz.

Důvody klesajícího zájmu společnost neuvedla, může za tím však být mimo jiné i blokace slovenských stanic na českých kartách. FreeSAT musel na žádost televizních stanic zablokovat příjem slovenských televizí na českých přístupových kartách. Ke stejnému kroku přistoupil i na Slovensku, kde zablokoval sledování českých komerčních televizí.

Server RadioTV.cz už začátkem března informoval, že vypnutí slovenských kanálů přineslo operátorům problémy s nespokojenými zákazníky. Dva dealeři placené satelitní televize nám nezávisle na sobě potvrdili, že část klientů projevila zájem přejít na programovou nabídku pro slovenské diváky.

FreeSAT je však nucen odmítnout klienty, kteří chtějí sledovat programovou nabídku země, kde nebydlí. Pro část českých diváků mohla nabídka freeSATu z tohoto důvodu ztratit svůj původní smysl, což mohlo vést ke zrušení předplatného. K českým programům, které tito diváci doposud přijímali přes karty freeSAT, se mohou na území ČR dostat i jinými cestami.

freeSAT vylepšuje svou pozici na Slovensku, zřejmě díky Markíze

Na Slovensku ale freeSAT rozstl navzdory tomu, že slovenští diváci přišli o české stanice. Slovenský trh je ale specifický v tom, že dlouhodobě nejsledovanější komerční stanice Markíza opustila bezplatné terestrické vysílání a nyní je dostupná pouze u kabelových operátorů a přes satelit. Někteří slovenští diváci tak mohli i kvůli Markíze dát přednost freeSATu.

Slovenský trh placené satelitní televize je přitom ve srovnání s českým více konkurenční. FreeSAT je zde sice nejstarší satelitní platformou, ale musí čelit silné konkurenci operátora Slovak Telekom. Ten na Slovensku provozuje až dvě plaformy placené satelitní televize: MagioSAT a DIGI TV SK. Na Slovensku působí ještě Skylink a AntikSAT a programovou nabídku pro Slováky má k dispozici i platforma FLIX TV.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .