Chce komerční televize JOJ dotlačit diváky k nelegálnímu příjmu?

NÁZOR – Nad strategii skupiny JOJ, která se snaží vytlačit programy České televize z nabídek slovenských kabelových operátorů, zůstává rozum stát. Na jedné straně JOJ sleduje legitimní cíl – chce jen chránit svá práva. Na druhou stranu může paradoxně přispět k rozmachu nelegálního příjmu televizí u našich východních sousedů. To poškodí celý televizní trh a může způsobit víc škody než užitku.

Diváci České televize na Slovensku, kdo sledují její programy přes kabelovku, mohou být brzy "bez signálu". Ilustrační foto Shutterstock.com

Diváci České televize na Slovensku, kdo sledují její programy přes kabelovku, mohou být brzy „bez signálu“. Ilustrační foto Shutterstock.com

Slovenská UPC v roce 2002 poprvé vyřadila Novu. Většina klientů jí tehdy zůstala

Když slovenská UPC před 15 lety poprvé vyřadila českou Novu na výslovné přání Vladimíra Železného, řada klientů nemohla této firmě přijít na jméno. Diváci hrozili podáním hromadných výpovědí, jenomže drtivá většina z nich nakonec u největšího kabelového operátora zůstala.

Tehdy měly kabelové společnosti výrazně navrch před ostatními televizními platformami. Satelitní příjem byl marginální záležitost několika desítek tisíc nadšenců. Příjem hlavních českých nebo slovenských programů přes satelit byl značně omezen a terestrická analogová televize umožňovala sledovat pouze 4 celoplošné programy.

Ani samotní kabeloví operátoři si vzájemně příliš nekonkurovali. Většinou platilo, že v každém domě byl k dispozici jeden kabelový operátor a nehrozil tedy hromadný přechod klientů ke konkurenci. Většina domácností tehdy byla postavena před volbu přijmout programovou nabídku tak, jak je.

V roce 2017 už není „kabelovka“ jedinou možností

Nyní se přesuňme do roku 2017. Po přechodu na digitální televizi si nejvíc polepšily satelitní služby. Podíl kabelové televize a terestrické platformy klesá a vytvořil se silný trh s placenou televizí přes satelit. Na Slovensku došlo k marginalizaci neplacené terestrické platformy, kterou dnes využívá jako svůj hlavní příjem pouze 10-15% domácností.

Kabelové společnosti a operátoři IPTV televizních služeb byly v důsledku sílící konkurence satelitních platforem nuceny přizpůsobit programovou nabídku skutečné poptávce diváků. Tak se stalo, že se do slovenské kabelové televize vrátil nejen hlavní program Novy, ale nově se objevila i televize Barrandov a tematické stanice skupin Nova a Prima.

Kabeloví operátoři nedávno významně zariskovali, když souhlasili s vyřazením prakticky celého portfolia skupiny Nova (s výjimkou kanálů Nova International a Nova sport) a vyhověli i požadavku skupiny Prima, která stáhla z trhu svůj hlavní program a nahradila jej stanicí Prima PLUS.

Nyní se však hraje i o programy České televize, které požaduje vyřadit komerční skupina JOJ. Kabeloví operátoři sice mají s ČT oficiální smlouvy a mají i souhlas regulátora se šířením všech stanic ČT, vyjma ČT sport. Televize JOJ však považuje i programy České televize za nekalou konkurenci a žádá jejich stažení.

Internet umožňuje divákům objevit i nelegální alternativy

Pokud by kabeloví operátoři vyhověli tomuto požadavku v důsledku hrozící žaloby, riskovali by mnohem víc než když stáhli z nabídek televizi Nova. Pokud budou nuceni vyřadit programy České televize bez náhrady, řada lidí tentokrát opravdu může vypovědět smlouvu kabelové televizi a přejít na satelit. Navíc, v roce 2017 mají lidé k dispozici sociální sítě a bohaté online informační zdroje, takže většina diváků si může jednoduše zjistit informace o všech dostupných alternativách.

Mimochodem, nejedná se vždy jen o legální alternativy. Pokud diváci přejdou z kabelu na satelit, v lepším případě si mohou pořídit legální českou satelitní kartu, za kterou budou odvádět operátorům a televizím poplatky. Pokud ale operátoři jejich nabídku odmítnou, sami se mohou nakonec stát oběťmi satelitního pirátství.

A někteří operátoři působící v ČR skutečně odmítají aktivovat českou programovou nabídku klientům s trvalým bydlištěm na Slovensku.

Co může v takovém případě následovat? Pokud klient zjistí, že české programy nesežene legálně, může se o to pokusit nelegálně. Stačí jen si nechat nainstalovat neoficiální firmware pro svůj satelitní přijímač, zaplatit poplatek „sdílečům karet“ a za symbolické peníze může divák přijímat mnohem širší programovou nabídku než měl doposud. To vše lze zvládnout s pomocí Googlu a v mnoha případech ochotně pomůže i soused z baráku nebo vesnice.

Snaha skupiny JOJ je kontraproduktivní a může poškodit celý televizní trh

To samé platí o nelegálních poskytovatelích placené televize přes internet, kteří vám zpřístupní programy prakticky z celého světa za směšný poplatek. Najít vhodného poskytovatele nebylo nikdy jednodušší – k tomu už nepotřebujete ani souseda, opravdu postačí jen Google. České ani slovenské stanice sice v nabídkách „černých operátorů“ zatím nenajdete, ale je to pouze otázka času, kdy je „operátoři“ zařadí.

Poctivé kabelové společnosti a satelitní služby ale z těchto peněz neuvidí vůbec nic, neboť jejich klienty pohltí nelegální poskytovatelé.

Pokud bude skupina JOJ až příliš tlačit na pilu a připraví diváky o další české programy u legálních kabelovek, může významně přispět k rozmachu nelegálního příjmu. To poškodí celý televizní trh a je otázkou, zda podobný boj nepřinese víc škody než užitku. V tomto případě totiž víc než kdy jindy platí přísloví, že cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly.

Autor článku:

Komentáře (2)

 1. buko1

  Pred pár rokmi by som veril, že cez cardsharing sa budú dať sledovať české TV vo veľkom. Dnes o tom ale pochybujem. Schválne som sa po rokoch nalogoval do svojich účtov na rôznych „sharing“ serveroch (iba pre študijné účely) a zistil som, že ponuka českých staníc je relatívne malá. V podstate sú v ponuke len TRAJA CZ/SK operátori – UPC Direct (CAID 1815 a 0D02), Skylink (CAID 0D96) a Digi Slovakia (CAID 1880).

  Skylink nemá problém v prípade rozmachu nelegálneho príjmu podporu 0D96 ukončiť, pretože ide o emuláciu ICE kariet v uničítačkách – teda niečo, čo pomaly mizne z trhu a ICE karty Skylink už ani nepredáva (naviac v jednom konkrétnom článku u konkurencie sa JG vyjadril, že o skončení podpory pre emuláciu CRW môžu začať uvažovať už v roku 2017….). Irdeto nie je také jednoduché zdieľať a naviac Skylink môže vhodným nastavením zdieľanie úplne znemožniť.

  Freesat 0D02 je tiež CRW – tiež ho môžu hocikedy vypnúť, najmä ak skutočne v tomto roku zrealizujú preklopenie do DVB-S2/MPEG4. 1815 je Nagra, rovnako ako 1880 u Digi SK. Keďže slovenská Digi používa aj CAID 1882 (ktorý som v ponuke sharingu nenašiel a používa ho aj Lama pre českú Digi) , tak predpokladám že 1815 a 1880 sú staršie verzie kódovania, ale pri nasadení novšej verzie už zdieľanie možné nebude….

  Nikde v ponuke som nenašiel ďalších operátorov – napr. český Flex (a SK Antiksat) bežiaci na infraštruktúre rakúskeho telekomu.

  Je možné, že som zaspal a mám účty u pirátov, čo nejdú s dobou…. Ale aj tak si myslím, že naši operátori sú schopní nelegálny príjem useknúť v priebehu pár mesiacov, takže nejaké ohrozenie trhu podľa mňa nehrozí.

  1. juko

   Treba si však uvedomiť, že problém so sharingom nie je nový, trvá už niekoľko rokov, tak ako roky predtým šla emulácia. Keď som mal pred dvomi rokmi stretnutie so zástupcami jedného z operátorov (nebudem menovať), reč prišla aj na tento problém. A nebolo to radostné počúvanie. Hovorili napríklad o tom, že niektorí ich vlastní díleri ponúkajú svojim klientom sharing prémiových programov v štýle: „Základ si zaplať legálne, ale budeš môcť sledovať aj vyššie balíčky“. Vtedy som ešte sharingu veľmi nerozumel, a ani sa o tom príliš nepísalo.
   Ale napriek tomu, že tento problém bol pre operátorov dosť vážny už pred rokmi, nedokázali ho doteraz efektívne vyriešiť. Možno ho o pár mesiacov naozaj vyriešia, ale bude to len na nejaký čas. Ak sa domnievate, že ohrozenie trhu nehrozí, tak v dôsledku sharingu už možno nie. Lenže tak ako bola pred sharingom emulácia, tak po sharingu môže nastať éra nelegálnych platených streamov. Už dnes mnohí, čo ponúkajú sharing, lákajú ľudí aj na streamy.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .