Pohled na nové balíčky Skylinku. Kolik programů skutečně obsahují?

Zjednodušení programové nabídky u platformy Skylink přineslo zvýšení počtu stanic v jednotlivých programových balíčcích. Operátor ale některé programy počítá víckrát a do statistik zařazuje i ty, které jsou k dispozici zdarma, bez přístupové karty. Podívali jsme se na jednotlivé počty podrobněji.

Ilustrační foto Shutterstock.com

Ilustrační foto Shutterstock.com

Operátor zjednodušil svou nabídku

Od 1. března 2018 nejsou v nabídce balíčky Multi HD a HD Plus. Díky tomu došlo k rozšíření programové nabídky u balíčku Multi a Kombi. Zároveň došlo už dříve k rozšíření nejnižší nabídky Digital, která obsahuje i stanice Travelxp HD a Filmbox.

Nabídka Multi byla dle vyjádření operátora rozšířena o 11 programů. Nově balíček Multi obsahuje i stanice Cartoon Network, FilmBox Extra HD, Film Europe HD, Viasat HD, Spektrum HD, MTV Dance, MTV Rocks, MTV Hits, VH1 a VH1 Classic a mezi nové stanice v balíčku operátor řadí i Travelxp HD.

Do balíčku Kombi přibylo 9 nových programů. I v této nabídce operátor zdůrazňuje program Travelxp HD. Dále je nově k dispozici Cartoon Network, FightBox, DocuBox, Stingray Brava, Stingray iConcerts HD, C Music TV, Unitel Classica HD, Brazzers TV Europe.

Skylink v tiskové zprávě zdůraznil i nárůst počtu stanic v tabulce, kterou k článku přiložil. Podle ní obsahuje nejnižší balíček Digital celkem 55 programů, z toho 27 v HD. Balíček Multi přináší 110 programů (47 v HD) a Kombi má mít 127 programů (54 v HD). Tyto počty ale nejsou tak úplně přesné. Skylink do tabulky započítává i některé stanice vysílající volně na sousední pozici 19,2 st. východně.

Skylink nadhodnocuje počet nabízených programů

V rámci balíčku Digital tak můžete najít například programy BBC World News HD, Bloomberg, Eurosport1 DE, Disney DE a další, které nemají se Skylinkem ve skutečnosti nic společného.

Přitom není vůbec jasné, podle jakého klíče si právě tyto stanice vysloužily místo v programových balíčcích Skylinku. Vždyť Skylink na svém webu uvádí i obsáhlý seznam „nekódovaných stanic“ a ty do Digitalu a dalších balíčků nepočítá.

Statistiku navíc deformuje fakt, že Skylink počítá některé programy víckrát i přesto, že vysílají na stejné programové pozici. To se týká kanálu ČT :D/ČT art nebo trojice CS mini, CS Film a Horor film. Rovněž Disney Channel a Eurosport1 je uveden dvakrát, neboť Skylink ve své nabídce rozlišuje kódovanou českou verzi z pozice 23,5 i nekódovanou německou verzi z 19,2 st. východně.

Vývoj počtu programů za poslední čtyři roky podle Skylinku

KLIKNUTÍM ZVĚTŠÍTE - Vývoj počtu programů u operátora Skylink v balíčcích Digital CZ, Multi a Kombi od roku 2015. Zdroj: Skylink

KLIKNUTÍM ZVĚTŠÍTE – Vývoj počtu programů u operátora Skylink v balíčcích Digital CZ, Multi a Kombi od roku 2015. Zdroj: Skylink

Uvedený vývoj počtu programů můžeme vzhledem k výše uvedeným faktům brát s rezervou. Pokud bychom se zaměřili jen na programy, které Skylink svým klientům přímo poskytuje bez uvedených duplicit, ve skutečnosti by balíček DIGITAL CZ obsahoval jen zhruba 45 stanic, balíček Multi by měl v nabídce něco málo přes 90 stanic a balíček Kombi přibližně 110 stanic. I tak jde o velice slušnou nabídku za rozumnou cenu.

Přesto platí, že nabídku Skylinku se vyplatí přijímat v kombinaci dvou pozic 19,2+23,5 st. východně. Divák má díky německým nekódovaným televizím k dispozici programovou nabídku čítající až 300 kanálů podle zvoleného balíčku.

Konec příjmu programů Skylinku v univerzálních čtečkách?

V souvislosti s refreshem programové nabídky pozvolna přichází ještě jedna změna. Operátor postupně utlumuje možnost příjmu svých stanic prostřednictvím tzv. univerzálních čteček. S tímto problémem se na RadioTV.cz obrátil jeden z diváků, kterému přestala fungovat karta Skylink ve vlastním přijímači s čtečkou.

Operátor dlouhodobě upozorňuje, že příjem programové nabídky bude možný a garantovaný pouze s využitím certifikovaného modulu nebo certifikovaného přijímače Skylink READY. Majitelé jiných typů přijímačů musí počítat s tím, že jim nebudou fungovat všechny programy. Cílem tohoto opatření je znemožnit tzv. sdílení karet, které umožňuje nelegální příjem programů Skylinku.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .