T-Mobile spustil placenou satelitní televizi. Přinášíme první hodnocení programových balíčků

Nová služba T-Mobile SAT TV má silnou konkurenci v podobě české DIGI TV a lucemburského freeSATu. Její programová nabídka zaostává, některé diváky však může oslovit. Překvapením je vyšší cena a nižší atraktivita balíčků ve srovnání s internetovou T-Mobile TV.

Prezentační fotografii k produktu T-Mobile SAT TV poskytla společnost T-Mobile Czech Republic. Editorial use only in direct correlation with Deutsche Telekom AG

Prezentační fotografii k produktu T-Mobile SAT TV poskytla společnost T-Mobile Czech Republic. Editorial use only in direct correlation with Deutsche Telekom AG

Návrat placené satelitní televize od T-Mobile po čtyřech letech

Operátor T-Mobile po čtyřech letech vrátil na trh produkt placené satelitní televize. Pro správu své nové služby T-Mobile SAT TV si nyní vybral přirozeného partnera, společnost Slovak Telekom. Předtím satelitní televize od T-Mobilu využívala zázemí konkurenční služby Skylink. I to mohl být důvod, proč se nakonec neprosadila.

Satelitní služba od T-Mobile v letech 2010-2014 přitom měla dobrý start. Propagoval ji světoznámý herec Chuck Norris. Kampaň ani služba samotná však nepřinesly očekávané výsledky.

T-Mobile televize totiž nefungovala samostatně ale pouze jako „virtuální operátor“ pod správou Skylinku. T-Mobile v podstatě jen přeprodával konkurenční produkt pod svým jménem, přičemž z pohledu programové nabídky nepřinášel svým klientům nic navíc.

Dnešní vylepšená služba funguje pod názvem T-Mobile SAT TV a technicky ji provozuje Slovak Telekom, sesterská společnost českého T-Mobile. Spolupráce obou subjektů je tedy přirozená a do jisté míry je překvapivé, že český operátor nepřišel s podobnou službou o několik let dříve.

T-Mobile SAT TV nabídne vylepšenou funkcionalitu

T-Mobile může díky spolupráci se Slovak Telekomem nabídnout divákům doplňkové služby a funkcionality, které u své původní satelitní služby neměl – například archiv s pořady za poslední 2 dny, pozastavení právě sledovaného TV programu a jeho přetočení až 60 minut zpět nebo možnost nahrávání filmů až 7 dní dopředu.

Pro využití TV archivu je nutné připojit set top box k internetu a mít linku minimální rychlostí přesahující 2 MB/s. Plusem pro diváka může být také sledování až na 4 set top boxech v rámci jedné domácnosti.

T-Mobile SAT TV sází na řešení vyvinuté a vyzkoušené naší sesterskou společností Slovak Telekom, jejíž nabídku využívá na Slovensku půl milionu zákazníků. Výhodou vlastního řešení je jak vlastní programová nabídka ušitá na míru zákazníkům, tak i další rozvoj služby,“ vysvětluje Juraj Bóna, ředitel B2C marketingu a řízení produktů T-Mobile.

Úplná programová nabídka satelitní služby T-Mobile SAT TV. Nejvyšší balíček "L". Stav k 23.1.2018. Zdroj: t-mobile.cz/satelitni-tv

Úplná programová nabídka satelitní služby T-Mobile SAT TV. Nejvyšší balíček „L“. Stav k 23.1.2018. Zdroj: t-mobile.cz/satelitni-tv

Programová nabídka na satelitu je chudší než u internetové T-Mobile TV. Přesto je dražší

Programová nabídka satelitní televize je z kapacitních důvodů chudší než u internetové televize od stejného operátora. I přesto si za satelitní televizní balíčky hodlá operátor účtovat víc.

V základním balíčku S naladí zákazníci zhruba 60 kanálů, z toho 15 v HD kvalitě. Střední balíček M by měl obsahovat 80 programů (20 v HD) a nejširší nabídka L nabízí 103 kanálů (23 v HD).

Cenově je základní balíček S na satelitu za 399 korun měsíčně, přičemž balíček internetové televize „Základ“ vyjde jen na 299 korun. Na internetu má T-Mobile v základu širší programovou nabídku minimálně 65 různých stanic (nepočítáme duplicitní programy v SD a HD).

I střední balíček Standard je na internetu o stovku levnější ve srovnání se satelitním balíčkem M. Na satelitu můžete ušetřit pouze pokud si pořídíte nejvyšší balíček L. Ten je ve srovnání s internetovým balíčkem Premium levnější až o 200 korun, ale nabízí zhruba o 20 stanic méně a nemá programy HBO.

Srovnání balíčků internetové a satelitní televize od T-Mobile

Srovnání balíčků internetové služby T-Mobile TV a satelitní T-Mobile SAT TV podle počtu programů a ceny. Počty programů jsou orientační a vyjádřují počet unikátních TV stanic v každém balíčku (bez duplicitních SD a HD verzí). Uvedené ceny nezahrnují měsíční splátky za set top box. Tabulka: RadioTV.cz podle podkladů na webu T-Mobile.cz

Srovnání balíčků internetové služby T-Mobile TV a satelitní T-Mobile SAT TV podle počtu programů a ceny. Počty programů jsou orientační a vyjádřují počet unikátních TV stanic v každém balíčku (bez duplicitních SD a HD verzí). Uvedené ceny nezahrnují měsíční splátky za set top box. Tabulka: RadioTV.cz podle podkladů na webu T-Mobile.cz

Skupina Prima připravuje osmý kanál

Televizní skupina Prima podala na Radu pro rozhlasové a televizní vysílání žádost o novou licenci pro svůj osmý kanál. Oficiální název programu je Prima 8, před zahájením vysílání by se měl změnit.

....

Bohatá nabídka sportovních stanic v základu

Zajímavé je, že až 7 z 10 sportovních stanic se nachází už v základní nabídce. Divák má k dispozici oba Eurosporty i Sport1 a Sport2, ČT sport, Nova sport 1 a Auto Motor Sport. Ve vyšších balíčcích jsou už pouze programy Nova Sport 2, Golf Channel a Fightbox.

Zajímavá je i nabídka dokumentárních stanic, která v nejvyšším tarifu obsahuje dvě desítky programů včetně Investigation Discovery (Xtra), Crime&Investigation, DoQ nebo DocuBOX. V základu je k dispozici 7 dokumentárních programů.

Slabší je však nabídka zpravodajských stanic. Kromě ČT 24, TA3, CNN nebo Al Jazeera má divák k dispozici jen několik méně atraktivních stanic – CGTN News a CGTN Documentary z Číny, dále rumunské televize Romania a Inedit TV, případně moldavskou Publika TV. Diváci by ještě měli mít přístup k nekódované televizi SKY News, byť T-Mobile ji ve svém přehledu neuvádí.

Ilustrační foto Shutterstock.com

Ilustrační foto Shutterstock.com

Slovak Telekom má na satelitu programy HBO, český T-Mobile je zatím nepřevzal

V satelitní nabídce však úplně chybí CNBC Europe, Bloomberg nebo BBC World News. Tyto programy přitom T-Mobile má ve své internetové televizi a je překvapivé, že je nezpřístupnil na satelitu.

Příliš neohromí ani nejvyšší balíček L. I přesto, že je tento balíček jako jediný levnější ve srovnání s internetovou televizí, nepřináší velký počet prémiových programů. T-Mobile do nejvyšší nabídky zařadil například TV Paprika, Fine Living,Travel Channel, Spektrum Home, CBS Reality nebo MTV Dance. To jsou programy, které by průměrný divák očekával v nižších balíčcích.

Z těch opravdu prémiových jsou zde pouze dva kanály značky Cinemax a případně JOJ Cinema. Populárnější kanály HBO, HBO2 a HBO3 v nabídce chybí, přestože partnerský Slovak Telekom je má ve své satelitní službě k dispozici.

Produkt T-Mobile SAT TV zatím není dostatečnou alternativou vůči internetové T-Mobile TV

První pohled na nabídku stanic tedy naznačuje, že satelitní televize zatím výrazně zaostává za nabídkou internetové T-Mobile TV. Společnost přitom v tiskové zprávě zdůrazňuje, že satelitní televize má být alternativou pro oblasti s méně kvalitním internetovým připojením. Pokud tedy uvažujete o přechodu z internetové na satelitní službu, měli byste vše důkladně zvážit i s ohledem na vyšší cenu satelitní služby.

Srovnání s konkurenčními operátory placené satelitní televize

Dalším faktorem je silná konkurence na pozici 0,8/1 st. západně. T-Mobile zde soupeří s freeSATem a českou DIGI TV. Za svými konkurenty zaostává jak cenou, tak i nabídkou. FreeSAT přináší srovnatelný balíček freeSAT medium HD za poloviční cenu oproti nejnižšímu balíčku od T-Mobile SAT TV.

Česká DIGI TV má podobné ceny jako T-Mobile SAT TV, svým předplatitelům však nabízí porci několika kanálů DIGI Sport s exkluzivními přenosy.

T-Mobile musí na programové nabídce své satelitní služby ještě popracovat, pokud se chce prosadit v tak náročné konkurenci. Jinak hrozí, že bude neúspěšná, podobně jako se to stalo v roce 2014 s produktem T-Mobile televize. O tom jsme psali v článku Konec služby T-Mobile televize je menším překvapením než bylo její spuštění.

Autor článku:

Komentáře (1)

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .