Kniha o kauze Sázava by byla určitě napínavá detektivka plná zvratů, říká Miroslav Pýcha

miroslav_pycha_joemediaROZHOVOR – Rozhlasový éter získá už poměrně brzy novou posilu, Rádio Sázava totiž bude konečně moci spustit vysílání na kmitočtu 89,3 FM. Dnes vám přinášíme slibovaný rozhovor s Miroslavem Pýchou ze společnosti JOE Media, která vlastní licenci k provozování tohoto rozhlasového projektu. Má ještě vůbec sílu spustit tento projekt? Co přineslo devět let? A co nového se chystá v Ethno Rádiu?

Nejen na tyto otázky najdete v rozhovoru s Miroslavem Pýchou. Nosným tématem rozhovoru je samozřejmě historie projektu Sázava, jeho současnost a budoucnost nevynecháme. Dále se budete moci dočíst o chystaných novinkách Ethno Radia či radionovele Doňa Mimoňa.

DOPORUČUJEME: Story Rádia Sázava pokračuje, po devíti letech zahájí vysílání na 89,3 FM

I po devíti letech mám sílu pokračovat

RadioTV: V druhé polovině července Městský soud v Praze zamítl žalobu protistrany a potvrdil rozhodnutí Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) o udělení licence pro program rádio Sázava. Zároveň jste oznámili, že zahajujete přípravy na pravidelné vysílání. Můžete po těch letech říci, že skutečně začne rádio Sázava vysílat na 89,3 FM?

MIROSLAV PÝCHA: Předně, licenci obdržela společnost JOE Media s.r.o. Licence byla udělena dne 11.1.2011 -magické toť datum, ne?! Bylo to po dlouhé době zcela zásadně nové rozhodnutí RRTV, které se ukázalo jako správné. Od roku 2003 probíhal velmi rozsáhlý spor, který se opakovaně, celkem asi pětkrát objevil zpět v podobě obnovovaného licenčního řízení. Dnes si asi málokdo už vzpomene na detaily, kdo vlastně a jak celý spor začal.

RadioTV: Souboj o frekvenci 89,3 FM začal v roce 2002, po devíti letech už se celá kauza snad definitivně uzavírá. Máte ještě stále sílu zahájit provoz? Co Vás ostatně motivovalo k tomu vytrvat a o kmitočet bojovat?

MIROSLAV PÝCHA: To je asi těžko říci, všichni aktéři této kauzy jsou dnes o 9 let starší, možná i moudřejší, celá Rada se také za toto období vlastně více než 2x celá obměnila. Z počátku jsem se v této kauze velmi aktivně bránil a myslím, že asi nikdo netušil, že to bude celé tak dlouho trvat. Postupem času pak šlo již o čekání na další rozhodnutí Rady a další soudní řešení, tedy jakýsi téměř automatizovaný stav. Jestli mám ještě sílu? Myslím, že ano, i když těch 9 let čekání je fakt dlouhá doba a ubere člověku určitě jistě část energie.

RadioTV: Celá kauza je natolik komplikovaná a nastalo v ní tolik zvratů, že se v něm běžný čtenář patrně nevyzná. Uzávěrka žádostí o licenci bývalého Radia Presston byla 30. června 2002 a kmitočet byl společnosti M-Publicity udělen 5. listopadu téhož roku. Prvním problémem byly nejasnosti ve vlastnických vztazích. Ty se posléze sice vyjasnily. Přesto komplikace pokračovaly. O něco později dokonce vysílala dvě rádia na témže kmitočtu. Jak k této situaci došlo? Přibližte nám prosím tehdejší situaci.

MIROSLAV PÝCHA: Inu nevím, zda to ještě dnes někoho bude zajímat. Říkal jsem si kdysi, že o tom napíšu možná jednou nějakou knížku, byla by to určitě napínavá detektivka plná zvratů. V každém případě to myslím bylo naprosto neuvěřitelná zkušenost, co se může v tzv. demokratickém státě stát. Jsem však rád, že už je to vše dnes za námi.

sazava_banner_003

Rozhodnutí Rady byla v podstatě neudržitelná

RadioTV: V roce 2003 zrušil soud rozhodnutí RRTV o udělení licence rádia Sázava. Důvodem však nebylo udělení licence, nýbrž špatné odůvodnění žádosti odmítnutí zbývajících projektů. Předsedkyně soudu tehdy výrok odůvodnila tak, že RRTV je se musí důsledně řídit zákonem o vysílání zejména při odůvodnění zamítavého výroku. Myslíte si, že kdyby RRTV uvedla správné rozhodnutí, mohli byste již definitivně vysílat? Jaké věci byly RRTV vytýkány?

MIROSLAV PÝCHA: Vše je vždy o odůvodnění rozhodnutí, tedy pokud soud nějaké rozhodnutí Rady zruší, může tak učinit jen tehdy, jsou-li k tomu dány zákonné důvody a mezi ně patří zejména špatné, či nedostatečné odůvodnění rozhodnutí. Když Vám nějaký správní úřad (zde Rada RRTV) vydá nějaké rozhodnutí, musí jej řádně odůvodnit.  A nejen tomu, komu vyšel vstříc, ale i ostatním, kterým nevyhověl. Pokud Vy pak nejste s takovým odůvodněním spokojen, můžete se bránit soudní cestou – to je také podstata celého tohoto dlouhého sporu. Problém byl vždy v tom, že rozhodnutí Rady v této věci byla v podstatě neudržitelná a tak je soud vždy zrušil.

RadioTV: V témže roce jste nakonec zahájili ostré vysílání. O rok později už zase bylo všemu jinak. Od roku 2004 se kmitočet odmlčel a to přesto, že jste měli povolení. O dva roky později jste zahájili vysílání alespoň prostřednictvím internetu. Mimo jiné jste tehdy uvedl, že se jedná o „ukázku toho, jak bude vysílání rádia v praxi vypadat, tedy jako praktické doložení údajů ve své žádosti o licenci pro Radu RRTV“. Přesto jste další tři roky museli čekat, než jste vyhráli soudní spor a další dva roky na definitivní rozhodnutí. Lze nějak vysvětlit, proč se celá kauza vlastně vlekla takovou dlouhou dobu?

MIROSLAV PÝCHA: Ta doba je na celé kauze to nejhorší, ale v podstatě to asi o moc kratší být ani nemohlo. Žaloba proti rozhodnutí rady bývá vyřešena rozsudkem soudu nejdříve cca. během ½ roku, následuje většinou vždy kasační stížnost, což znamená  dalších ½ až ¾ roku, pak následuje opakované  dotazování účastníků řízení a následně končí vyhlášením obnoveného řízení – suma sumárum skoro 2 roky, rozhodnutí Rady bylo v této kauze zrušeno celkem 4x a máte z toho hned 8 let.

miroslav_pycha_001

Rádi bychom dosáhli aspoň na 40 tisíc posluchačů

RadioTV: Na začátku srpna zahájilo rádio Sázava testovací vysílání. Kdybyste rád spustil ostré vysílání v FM pásmu? Máte už moderátory, nebo stále hledáte nové?

MIROSLAV PÝCHA: Radio Sázava vysílá prostřednictvím internetu myslím již od r. 2005, příprava na „ostré“ vysílání v podstatě probíhá od chvíle, kdy byl vynesen poslední rozsudek, tedy od 21.7. Moderátory některé máme, určitě se budeme poohlížet i po dalších spolupracovnících rádia. Dobrých moderátorů není nikdy dost…

RadioTV: Ačkoli rádio Sázava někteří posluchači už trochu znají, rád bych Vás poprosil o bližší představení projektu. Vysílanou hudbu zařazujete jako „country & folk – rocková hudba“. Můžete prosím jmenovat nejvýraznější interprety a časové zařazení?

MIROSLAV PÝCHA: Podrobnější výběr hudebních titulů lze najít na našich www stránkách, na adrese: http://radiosazava.cz/showpage.php?name=hudba.

RadioTV: Čím tedy budete bojovat proti ostré konkurenci? Jaký program s mluveným slovem naservírujete posluchačům s příchodem ostrého vysílání rádia Sázava? Na co byste posluchače pozval?

MIROSLAV PÝCHA: My asi bojovat nebudeme :) .. Chceme nabídnout pozitivní, regionální program, který bude v dnešním „zasíťovaném rozhlasovém světě“ odlišný, bude jiný playlist a vysílání bude mít – doufám – i jinou formu. Nechme se překvapit.

RadioTV: Rádio Sázava se etablovalo na internetu, čím se bude lišit obsah vysílání po přechodu na FM vlny? A čím je tento projekt jiný od původního formátu rádia Nový Presston?

MIROSLAV PÝCHA: Při přechodu na FM určitě doplníme hudební archiv, přibude živé moderování, nové pořady…Nový Preston a Sázava? Viz výše…. Nový Preston není a nikdy nebyl mým projektem, ale projektem druhé skupiny. (GES)

RadioTV: Jakou poslechovost má rádio Sázava na internetu? Kmitočet o výkonu 5kW má velký potenciál. Jaké jsou Vaše plány, kolik by ideálně mělo rádio Sázava získat posluchačů v průzkumech RadioProjekt?

MIROSLAV PÝCHA: Poslechovost na internetu není nikterak uspokojivá, Chtěli bychom po prvním roce sáhnout na hranici alespoň 40 tisíc posluchačů.

miroslav_pycha_002

Ethno Radio je specifický projekt, má určité rezervy

RadioTV: Volně se dostáváme k projektu Ethno Radio, podle posledního průzkumu poslechovosti vykazuje stanice v týdenní poslechovost 8 tisíc posluchačů, denně potom 2 tisíce. Jak jste s aktuálními výsledky spokojen? Kam byste rád tato čísla posunul, řekněme za další tři roky?

MIROSLAV PÝCHA: Ethno radio je specifický projekt, určitě má své rezervy a myslím, že by se mělo podařit poslechovost trochu zlepšit. Je to otázka nejen lepší propagace rádia, ale i práce s playlistem i s celkovou úrovní vysílání rádia, které má dnes své nedostatky a rezervy. Mohu však říci, že Ethno radio poskočilo na „nenulovou“ poslechovost relativně mnohem dříve po svém startu, než tomu bylo u některých jiných nových radií. To nás na jedné straně velmi těší, na druhé straně však nás nenechává v přílišné spokojenosti.

RadioTV: Do programu Ethno Rádia jste nasadili ochutnávku z chystané podzimní novinky s názvem „Ethno Friday Night Ride“. Podle anonce se jedná o „zcela nový formát postavený fúzi world music, nu-jazzu, elektroniky a dalších stylů“. Přibližte prosím novinku našim čtenářům.

MIROSLAV PÝCHA: I když se jedná o můj nápad, jak zaplnit páteční hudební program, tak tento pořad připravuje Petr Žantovský, takže je to otázka spíše pro něj. V podstatě bychom chtěli na páteční večer nabídnout hudební proud, který by mohl být příjemnou kulisou nejen na doma, ale třeba i v klubech na pátečních párty, apod. Prostě příjemná páteční noční jízda.

RadioTV: Jedná se o jedinou novinku, nebo chystáte na podzim další nové formáty?

MIROSLAV PÝCHA: Podzimní program rádia zatím diskutujeme s Petrem Žantovským.

miroslav_pycha_003

Praha, Brno jsou pro formát ethno ideální, další město by bylo zajímavé

RadioTV: Letos v dubnu se do českého éteru vrátila radionovela Doňa Mimoňa, na níž se podílel i jeden člen Ethno Rádia. Ačkoli Ethno Rádio uvedlo tento seriál vůbec poprvé, odvysílané díly už mohli slyšet v minulosti posluchači jiných stanic. Připravují se nové, premiérové díly? Vrátí se radionovela do éteru také v září? Jaké na ni máte ohlasy?

MIROSLAV PÝCHA: Ohlasy na tuto radionovelu jsou smíšené. Na jedné straně se posluchačům líbí, ale je také velká skupina kritiků, kteří by již chtěli tento seriál ukončit. Myslím, že nakonec zvítězí varianta radionovelu již na podzim z vysílání vyřadit.

RadioTV: V polovině loňského roku získalo Ethno Rádio dokrývací kmitočet pro Brno. Existují plány na expanzi Ethno Rádia do jiných měst České republiky?

MIROSLAV PÝCHA: Myslím, že Praha a Brno jsou pro formát rádia typu ETHNO ideální. Pokud by se podařilo ještě nějaké další větší město, určitě by to bylo zajímavé, ale nových kmitočtů je stále méně a méně a nová stanoviště také znamenají i vyšší náklady na provoz rádia a ne vždy musí být další kmitočet pro celkovou ekonomiku rádia přínosem. Takže plány sice jsou, ale uvidíme…

RadioTV: Děkujeme za rozhovor a přejeme, ať má rádio Sázava úspěch a konečně po tolika letech se na bonitním kmitočtu objeví vysílání.

miroslav_pycha_004

Autor článku:

Komentáře (1)

  1. Jose

    Doňa Mimoňa jsem pár krát slyšel a řval jsem u toho hlasitě smíchy až jsem padal ze židle a žena se přišla z kuchyně zeptat, co se děje… A když jsem jí to přereprodukoval, řvala smíchy taky… Vynikající… Jinak rádio Sázava na FM je asi nejočekávanější rádio v ČR a snad to tedy konečně rozjede a budeme se těšiti a držeti mu palce, mimochodem ten vysílač šel chytit i v Liberci… Pak už jenom ta cousa té konkurence, tedy pařezovo Dálnice, co z toho bude a nebude a kdy z toho alespoň něco někde pojede a nic dalšího nového už se snad v ČR ani neočekává… Tedy o něčem dalším už nevím… Pak už je vše při starém a tak, jak to tady běží… Ovšem na Sázavu se rozhodně těším a lze se na ní těšiti… A vím proč… Určitá sympatická kvalitka tam je…

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .