Konec Markízy a JOJ v ČR? Poradíme vám, jak jednoduše sledovat slovenské programy bez omezení

Soudem nařízené vypnutí vysílání slovenské Markízy na českém území a postupné omezování dostupnosti slovenských programů v ČR může u mnoha diváků vyvolat potřebu zajistit si příjem těchto televizí „na vlastní pěst“. K tomu je nejvhodnější satelitní příjem.

Ilustrační foto - Shutterstock.com

Ilustrační foto – Shutterstock.com

Se stoupajícím počtem českých a slovenských kanálů stoupá i zájem diváků o ně

Slovenská televize Markíza dosáhla v bitvě s českými kabelovými operátory důležité – byť jen částečné – vítězství. Soud předběžným opatřením zakázal českým kabelovým společnostem šířit původní verzi slovenské Markízy, která obsahuje i zahraniční filmy a seriály. Jediným přípustným programem této skupiny v České republice bude kanál Markíza International. Ten je ale placený, a nabízí pouze omezenou část vysílání TV Markíza pro české diváky.

Pokud sledujete Markízu kvůli původním slovenským seriálům a zpravodajství, nic moc se pro vás nemění. Pokud jste si ale v jejím vysílání oblíbili některé zahraniční seriály nebo filmy, v takovém případě pro vás sledování Markízy ztratí smysl. Veškeré pořady, které Markíza nakupuje v zahraničí, v jejím vysílání už neuvidíte.

I tak ale mají čeští diváci několik možností, jak sledovat všechny hlavní slovenské programy v jejich původní a nezměněné podobě.

Příjem původních slovenských programů bude možný pouze přes satelit

Dnešní článek bude specifický, jelikož vám neřekne vlastně nic nového. Příjem slovenských programů ze satelitu na území ČR a českých na slovenském území je poměrně rozšířený a většina satelitních diváků už ví, jak na to. I tak se nám ale v redakční poště hromadí dotazy od těch, kdo si chtějí zajistit příjem slovenských programů bez omezení. V posledním roce se totiž těch omezení vyskytlo hned několik.

Vše začalo iniciativou společnosti O2, která zvolila aktivní přístup k ochraně svých exkluzivních vysílacích práv. Z tohoto důvodu diváci kabelové televize a satelitních služeb nemohou sledovat například zápasy fotbalové Ligy mistrů na slovenských, rakouských nebo německých programech. Přitom ještě rok předtím to bez problémů fungovalo.

Podobný přístup zvolila i skupina Nova v otázce přenosů z Evropské ligy UEFA. Ani ty už neuvidíte na slovenských stanicích, pokud vlastníte českou satelitní kartu nebo jste klientem některého z tuzemských kabelových operátorů. Podobný problém se může vyskytnout i u přenosů fotbalového šampionátu EURO 2016 nebo olympijských her.

Motivací jsou nejen sportovní přenosy, ale i běžné vysílání

Nejsou to ale jen vybrané sportovní přenosy, o které mohou diváci přicházet. Rozhodnutí soudu, který fakticky zakázal šíření původního vysílání Markízy na českém území, může část diváků motivovat k nákupu slovenských satelitních karet, jejichž funkčnost nelze na českém území účinně blokovat.

Přispívá k tomu i politika televizí Nova a Markíza v otázce příjmu jejich vlajkových stanic na opačných stranách někdejší federace. Pokud jsou někteří čeští diváci zvyklí sledovat Markízu, DOMA nebo DajTo, brzy z této trojice uvidí jen jeden kanál – Markíza International.

Podobná je situace na Slovensku s kanály skupiny Nova – konkrétně s hlavním programem, Novou Cinema, TV Fanda nebo SMÍCHOV. Nově by měly kabelové a satelitní společnosti nabízet Slovákům pouze verzi Nova International. Další programy budou nedostupné.

Ilustrační foto Shutterstock.com

Ilustrační foto Shutterstock.com

Kabelové společnosti jsou v nevýhodě vůči dostupnějším satelitním platformám

Co v takové situaci může dělat běžný divák? Pokud je klientem kabelové televize, nemá mnoho možností. Kabeloví operátoři mají dlouhodobě zájem přinášet svým klientům všechny žádané programy, ale nemohou tak činit bez souhlasu samotných televizních společností. A Nova s Markízou nyní aktivně vystupují vůči šíření svých stanic mimo svých domovských zemí.

Znamená to, že kabelové společnosti jednoduše musí tyto programy vyřadit ze svých nabídek, pokud nechtějí riskovat vleklý spor, kde by zřejmě tahaly za kratší konec.

Klienti satelitních společností jsou v lepší situaci. Ti si mohou sami zvolit, kterou nabídku chtějí sledovat. Satelitní televize totiž pokrývá obě země takřka stoprocentně a diváci tak mohou přijímat všechny programy, ke kterým si opatří legální přístupovou kartu.

Češi a Slováci si v minulosti navzájem registrovali satelitní karty

V nedávné minulosti bylo běžné, že si čeští a slovenští diváci navzájem měnili satelitní karty. Slovenští diváci sledovali české programy přes karty registrované na české občany – a naopak. Proces registrace se v průběhu let ještě víc zjednodušil a dnes si může každý divák sám zakoupit satelitní kartu na kterékoliv straně někdejší federace.

Je zde však jedno omezení – pokud chcete sledovat české i slovenské programy na jednom přijímači současně, patrně budete potřebovat dvě přístupové karty – jednu českou a jednu slovenskou.

Držitelé práv by měli přehodnotit nekompromisní postoj

Současný vývoj paradoxně poškodí operátory kabelové televize. Jakmile si divák jednou navykne na určité programy – a kabelový operátor mu je z právních důvodů vypne – bude tento divák hledat alternativu právě u satelitních služeb. Držitelé vysílacích práv a samotné televizní společnosti tedy budou muset časem přehodnotit svůj poměrně nekompromisní přístup ke kabelovým operátorům.

Vynucovat si zákaz sledování českých programů na Slovensku a slovenských v ČR nepatří do 21. století. Podobný zákaz je naprosto nesmyslný zejména v době, kdy si můžete kteroukoliv světovou stanici „naladit“ přes internet – ať už přes oficiální nebo neoficiální stream.

Autor článku:

Komentáře (8)

  1. ufam

    Kde je ten jednoduchý návod, jak sledovat slovenské programy bez omezení?
    Je tím myšleno pořídit si a nainstalovat komplet na příjem satelitní televize se 2 přijímači, pořídit si českou přístupovou kartu, zajet si na Slovensko pro slovenskou přístupovou kartu a platit obě?
    Děkuji.

    1. juko

      Ano. Pochopitelně, nemusíte pro kartu až na Slovensko. Řada dealerů vám ji prodá i v České republice a aktivuje region Slovensko.

    1. juko

      To taky, ale jsou oblasti, kde pozemní příjem není ideální. Jinak souhlasím, že jde o nejefektivnější řešení, ale řada lidí si s tím neporadí.

  2. karprox

    Už jsem teď po stěhování satelit dlouho nesledoval. Pokud se naposledy pamatuji, tak polská stanice Polonia byla šířena volně. V článku mi naprosto chybí informace, zda obě stanice s přídomkem International jsou šířeny rovněř volně (FTA), nebo zda jsou kódované. Pokud by byly kódované přišlo by mi to už úplně protismyslné.

    1. juko

      Obě stanice – Nova International i Markíza International – jsou kódované. Nova s Markízou za ně vybírají poplatky od kabelových i satelitních operátorů, tudíž je nemohou šířit volně.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .