Startuje mezinárodní kanál Markíza International. Co to znamená pro české diváky?

Slovenská televize Markíza v pondělí spustí svůj nový kanál Markíza International speciálně pro český trh. Ten by měl nahradit dosavadní vysílání Markízy v nabídkách všech kabelových a satelitních operátorů. Bude mít divák na výběr?

markiza-651

Nova je důležitá pro Slováky, Markízu sledují někteří Češi

Sesterský kanál Novy na Slovensku, tamní televize Markíza je důležitou součástí nabídek tuzemských kabelových společností. Díky jazykové příbuznosti ji šíří většina opetárorů. Popularita českých televizí na Slovensku a některých slovenských stanic v ČR je dokonce tak vysoká, že někteří operátoři jsou ochotni na vlastní náklady trasovat signál z pohraničí až do vnitrozemí. Díky tomu mají čeští diváci prakticky neomezený přístup k hlavním slovenským televizím a stejně tak Slováci mohou sledovat české stanice.

Má to však háček. Dotčené televizní stanice nakupují vysílací práva pouze pro území svého domovského státu. U převzatých pořadů nemají možnost vysílat je v jiné zemi. Z tohoto důvodu ani nemohou udělit souhlas k šíření svých programů na území jiného státu.

Kabelové a satelitní společnosti tak šíří Novu na Slovensku a Markízu v Česku bez souhlasu dotčených televizí. To se má nyní změnit.

Kabelové společnosti budou nyní za Markízu platit. Reklama zůstane

Markíza nabídla českým operátorům, že jim poskytne možnost legálně vysílat své pořady na území České republiky. Na oplátku od nich požaduje, aby vyřadili původní verzi TV Markíza pro Slovensko a nahradili ji novou verzí pro český trh. Tato nová verze má název Markíza International. Za tuto mezinárodní verzi bude Markíza požadovat od kabelových společností poplatky – tedy nový kanál bude fungovat na principu placené televize – a ještě bude vydělávat peníze i díky vysílání reklamy.

To se části kabelových společností logicky nebude líbit. Na druhou stranu, nemají na vybranou. Buďto akceptují podmínky a budou šířit mezinárodní verzi Markízy (a platit za ni), nebo budou muset Markízu úplně vypnout. Varianta, že by v nabídkách operátorů legálně zůstala nynější slovenská verze Markízy, je prakticky vyloučená.

Zdroj: fotobanka Shutterstock.com

Zdroj: fotobanka Shutterstock.com

Programy Markíza a Markíza International se budou značně lišit

Problémem je, že program Markíza International bude vysílat jiné pořady než původní Markíza. Pokud na této televizi rádi sledujete třeba zahraniční filmy nebo americké seriály, máte smůlu. Markíza je bude ve vyslání programu International nahrazovat pouze vlastními pořady. Prozatím nemá v plánu kupovat vysílací práva k zahraničním pořadům.

Na mezinárodní verzi Markízy tedy uvidíte pouze kombinaci vlastních pořadů. Sem patří původní slovenské seriály, zábavné pořady, zpravodajství, případně sportovní magazín. K ostatním pořadům se čeští diváci oficiálně nedostanou.

Stejným způsobem hodlá postupovat i Nova na Slovensku se svým novým kanálem Nova International. Ta zablokuje možnost sledovat zahraniční seriály a filmy ve svém programu na Slovensku.

Jaké možnosti má divák?

Otázkou je, co v takové situaci může dělat televizní divák. Pokud by měl zájem i nadále sledovat původní slovenskou Markízu, nemá příliš mnoho možností.

Jediným teoreticky schůdným řešením je předplatit si satelitní kartu některého ze slovenských operátorů. Podobný postup používali čeští a slovenští satelitní diváci v první polovině „nultých let“, kdy si navzájem vyměňovali satelitní karty, aby mohli bez omezení sledovat nabídku televizí z opačné strany někdejší federace.

Tento postup je sice z právního hlediska na hraně, nicméně není zakázaný. A nejbližší měsíce ukážou, jak se k mezinárodnímu sledování budou stavět samotní operátoři. Vývoj budeme průběžně sledovat a další informace přineseme v nejbližších dnech.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .