Televize JOJ píše kabelovkám: nenabízejte zpětné shlédnutí zahraničních pořadů

Slovenská televizní skupina JOJ žádá kabelové operátory, aby nenabízeli celý její archiv v rámci zpětného shlédnutí. Archiv má obsahovat pouze pořady vlastní tvorby. Jde o další krok v boji o ochranu vysílacích práv.

Zpětné shlédnutí atraktivních pořadů může být problém. Ilustrační foto - fotobanka Shutterstock

Zpětné shlédnutí atraktivních pořadů může být problém. Ilustrační foto – fotobanka Shutterstock

Primární cíl: vyřadit zbylé české stanice na Slovensku

Poměrně překvapivou informaci přinesl v sobotu portál Živé.sk. Televize JOJ obeslala operátory primárně s požadavkem, aby vyřadili tematické programy skupiny Prima, které na Slovensku pořád vysílají. Televize Prima se slovenskými operátory domluvila pouze na rychlém vypnutí svého hlavního programu Prima TV a zařazením omezené verze Prima Plus.

Operátoři díky korektní spolupráci nemuseli spěchat s vyřazením dalších programu – především Prima COOL nebo Prima ZOOM. Konkurenční skupina JOJ chce však dosáhnout toho, aby operátoři vyřadili i tyto programy. Vadí jí zejména přítomnost Primy COOL na Slovensku. Ta může oslabovat podobně zaměřenou televizi PLUS.

JOJ však má na operátory i další požadavky. Chce dosáhnout i vyřazení programů ČT 1 a ČT 2 navzdory tomu, že tyto programy jsou šířeny na Slovensku se souhlasem ČT – a jsou tedy legálné. JOJ ale poukazuje na to, že Česká televize nemá vypořádána vysílací práva pro slovenský trh a operátoři by její kanály neměli vůbec nabízet.

Sekundární cíl: přimět diváky sledovat živé vysílání i s reklamou

Posledním požadavkem je snaha JOJ o omezení archivu zpětného shlédnutí. Většina kabelových operátorů nabízí archiv pořadů jednotlivých stanic za několi dní zpětně. JOJ však trvá na tom, aby se v archivu objevovaly pouze pořady vlastní tvorby. Atraktivní zahraniční produkci by měli operátoři zablokovat.

Televizní skupina tím může dosáhnout, aby diváci víc sledovali živé televizní vysílání. S tím souvisí i „povinné“ shlédnutí reklam, pokud chcete vidět celé dílo.

Blokování akvizičních pořadů v rámci zpětného shlédnutí se má týkat pouze stanic JOJ, PLUS a WAU. Skupina JOJ v této věci tedy jedná pouze sama za sebe. Pokud by u operátorů uspěla, je možné, že se s podobnými nároky ozvou i další televize.

Shlédnutí živých reklam je pro komerční televize pochopitelně důležitější než možnost diváka sledovat pořady zpětně.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .