Televize JOJ může mít na Slovensku problém. Část operátorů ji chce vyřadit z nabídek

Slovenští kabeloví operátoři vrací úder. Televize JOJ je chce přinutit vyřadit i zbylé české stanice ze svých nabídek a navíc požaduje až 10krát vyšší platby za své vlastní programy. Operátoři deklarují, že víc platit nehodlají a v krajném případě jsou připraveni programy této skupiny vypnout.

Zpětné shlédnutí atraktivních pořadů může být problém. Ilustrační foto - fotobanka Shutterstock

Zpětné shlédnutí atraktivních pořadů může být problém. Ilustrační foto – fotobanka Shutterstock

JOJ chce po operátorech podobné platby jako prémiové stanice

TV JOJ požaduje od operátorů přehnaný poplatek za šíření. Tím by se tato stanice dotáhla takřka na úroveň nejdražších, prémiových filmových stanic. Navíc požaduje zařazení svých programů do základního programového balíčku, přičemž odmítá možnost zřízení samostatného balíčku JOJ, který by si zájemci mohli objednat samostatně. Za této situace mají operátoři pouze dvě možnosti – tou první je výrazné zvýšení cen za základní televizní balíček, tou druhou je vyřazení TV JOJ z nabídky,“ napsal prezident Asociace poskytovatelů kabelových telekomunikací (APKT) Robert Ťavoda.

Sdružení sice neuvedlo konkrétní výši plateb za programy JOJ, jelikož tato informace je předmětem obchodního tajemství. Podle informací slovenského Denníku N se však reálné platby nyní pohybují v rozmezí 20-30 eurocentů, v přepočtu 5-7 korun za každou domácnost.

JOJ má prý v nových smlouvách požadovat až 2 eura, tedy přes 50 korun za každou domácnost. To může být až 10krát víc oproti současnému stavu. Kabeloví operátoři by v takovém případě museli přistoupit k citelnému zvýšení cen. Obávají se i konkurenčních tlaků – podobnou sumu by mohla požadovat i dlouholetá komeční jednička TV Markíza, která je stále mezi diváky populární.

UPC: Pokud JOJ nezmění postoj, vyřazení stanic je reálné

APKT je jedním ze dvou sdružení, jenž zastupuje největší kabelové operátory. Členem této asociace je i společnost UPC. Není jasné, zda jsou operátoři skutečně připraveni vyřadit programy JOJ, nebo zda jde pouze o vyjednávací taktiku.

Mluvčí UPC pro ČR a Slovensko Jaroslav Kolár v průběhu středy potvrdil, že i jeho společnost se s kroky asociace ztotožňuje, že i největší kabelový operátor v zemi může programy JOJky vyřadit, pokud se postoj této komerční skupiny nezmění.

Potvrzujeme, že v případě neměnnosti přístupu TV Joj jsme podobně jako ostatní operátoři připravení programy TV Joj vyřadit,“ uvedl za UPC Kolár.

Operátoři: TV JOJ by bez naší pomoci nevznikla

Operátorům nicméně překáží i nedávné mediální výstupy skupiny JOJ, která požaduje vyřazení zbylých stanic skupiny Prima a programů České televize ze slovenských nabídek. Operátoři tomuto požadavku nerozumí a odkazují JOJ-ce, ať se stará pouze o své vlastní programy.

Je paradoxní, že vysílatel TV JOJ sa staví do pozice regulátora, když vyzýva, aby operátoři vyřadili z nabídek všechny české stanice včetně programů veřejnoprávní České televize. Není jediný důvod, aby operátoři upravovali nabídky podle prohlášení programových společností, pokud se to netýká jejich vlastních stanic,“ napsal k tomuto problému šéf asociace APKT Robert Ťavoda.

Navíc připomněl skupině JOJ, že bez součinnosti kabelových operátorů by v roce 2002 ani nevznikla. „Byli to právě kabeloví operátoři, kteří umožnili, aby tato televize vůbec vznikla, když ji v začátcích vysílání bezplatně zařadili do svých programových nabídek,“ dodal Ťavoda.

O vyhrocené situaci na obou stranách svědčí i fakt, že asociace APKT v tiskové zprávě označila skupinu JOJ za jednoho z nejfrekventovanějších porušovatelů ustanovení zákona o vysílání a retransmisi.

Za prohlášením může být snaha zlepšit vyjednávací pozici

Zástupci televize JOJ ve věci tlaku na vyřazení českých programů tvrdí, že si jen chrání svá práva k akvizičním pořadům. Kroky asociace APKT považuje za destruktivní.

Nepřekvapuje nás rétorika této asociace, jejíž vedení od začátku přistupovalo k našim jednáním destruktivně. Jednání probíhala od listopadu loňského roku. Pokaždé, když jsme se přiblížili k řešení, jej asociace na dalším setkání dementovala,“ uvedla mluvčí TV Joj Lucia Kulihová ve vyjádření pro média.

Za včerejším prohlášením kabelových operátorů může být snaha vylepšit svou vyjednávací pozici. Skupina JOJ však má před operátory mírnou výhodu, jelikož všechny své programy zpřístupňuje divákům bezplatně v rámci nekódovaného terestrického vysílání.

Pokud by tedy kabeloví operátoři programy JOJky skutečně vyřadili, riskovali by, že část klientů zruší kabelovou přípojku a začne televizi sledovat přes anténu. V případě přechodu na anténu by ale diváci přišli o Markízu, která už vysílá pouze přes kabel a satelit.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .