Podzimní novinky na ČT: Cukrárna vystřídá retro seriál Vyprávěj

ctpodzim2010AKTUALIZACE – Jako první vám nabízíme pohled na podzimní programové schéma České televize. Pondělní seriálový slot obsadí překvapivě nový seriál Cukrárna, retro seriál Vyprávěj se stěhuje na páteční slot. Páteční čas po Janu Krausovi skutečně obsadí Karel Šíp. Druhý program České televize bude i nadále vysílat sobotní projekty Pozdní sběr a Hotel Insomnia.

Společnost Media Master včera v pozdně odpoledních hodinách zveřejnila reklamní ceník pro první dva okruhy veřejnoprávní televize na měsíc září. Podívejte se nyní s námi na to, jak bude vypadat podzim na obrazovkách Jedničky a Dvojky, tedy stanic České televize.

Pondělní večery osladí Kleinova Cukrárna, Vyprávěj ustoupilo

Velké naděje vkládá Česká televize do pondělního seriálového slotu, od 20. září budete moci sledovat nejnovější seriál z pera Jana Míky (zmiňme též seriál Život na zámku, ten by se měl dostat od příštího roku do podvečerního času v 17:45 na ČT1), pro Českou televizi tento seriál natočil Dušan Klein. V seriálu ztvární hlavní postavy Jana Štěpánková, Naďa Konvalinková, Iva Janžurová a Veronika Žilková. Hlavní hrdinky třináctidílného seriálu České televize tráví většinu času ve zděděné cukrárně nedaleko hřbitova, jedinými hosty jsou ti smuteční, kteří sem přijdou na rakvičky či věnečky. V roli majitelky, Radky Sladké, se za pult postaví právě Veronika Žilková.

První klapka seriálu padla 15. září 2009, naopak ta poslední padla 26. května 2010. Celkem se natáčelo 130 dní. A o čem je dějová linie? Majitelka cukrárny Veronika Žilková má čtyři děti a chce cukrárnu pronajmout. Jednoho dne k ní přijde na dort trojice důchodkyň, načež si budou stěžovat na obsluhu a kvalitu sortimentu. Nakonec však vstoupí  do fungování jak samotné cukrárny, tak i do rodiny a života Sladkých. Třináctidílný seriál dále uvede další filmová esa – Luba Skořepová, Simona Stašová, Eva Holubová, Jana Šulcová, Jitka Čvančarová, Václav Postránecký, Jan Přeučil, Antonín Navrátil, Bořivoj Navrátil, Jan Dolanský, Filip Tomsa, Miroslav Táborský či Bohumil Klepl.

cukrarna Na obrazovky ČT se dostává další dílo scénáristy Jana Míku. Zdroj: Česká televize.

Česká televize ovšem překvapivě z pondělního okna odsouvá retro seriál Vyprávěj. Premiérovou třetí řadu můžete sledovat od 3. září každý pátek v 20:00. Prvních 26 dílů nasadila Česká televize v září roku 2009, sledovanost se pohybovala okolo 1,3 milionu diváků.

Důvodů, proč ČT v pondělí dává přednost Cukrárně, může být několik. Pondělní slot bude na podzim mimořádně náročný, televize Nova dává vale německému krimiseriálu Kobra 11 a je pravděpodobné, že na pondělí nasadí Okresní přebor (případně Dokonalý svět). Navíc seriály scénáristy Jana Míky jsou u diváků velmi oblíbené. Dílo Vyprávěj bude mít v pátek usnadněnou situaci, jelikož v tento den konkurence vysílá většinou méně sledované filmy.

vypravejRetro seriál Vyprávěj měl u diváků úspěch, nyní bude mít lehčí pozici v pátek. Zdroj: Česká televize

RECENZE: Seriál Vyprávěj jsme si nezasloužili

Vrací se seriál Jana Míky s názvem Šípková Růženka

Jan Míka bude mít letos na podzim na obrazovce ČT hned dvojnásobné zastoupení. Nedělní dopolední čas „archivních seriálů“ mezi jedenáctou a dvanáctou hodinou až do 21. září nabízí Hříchy pro diváky detektivek. Od 26. září budeme moci opět zhlédnout seriál Šípková Růženka, desetidílný seriál měl premiéru v roce 2001. První epizodu s názvem Pohádka začíná aneb kletba ČT promovala jako „rodinný seriál ze současnosti, který pro Českou televizi připravil tým úspěšného seriálu Život na zámku„. Hlavní roli ztvárnili Veronika Žilková a Václava Vydra (v roli podnikatele). Dále hrají Jana Boušková, Bára Munzarová, Ivan Vyskočil, Libuše Havelková a další.

Připomeňme, že seriál při premiéře vysílala Česká televize vždy v pondělí ve 20:00 (od 10. září 2010). Březnová repríza v roce 2004 se odehrála ve středu ve 20:00. Diváci seriál neměli přéležitost tento seriál sledovat již několik let.

sipkova_ruzenkaŠípková Růženka se vrací do České televize. Zdroj: Česká televize.

Šíp se stěhuje na pátek, Pawlowská zatím zůstává

Česká televize pokračuje v počtu tří talk-show i v září 2010. Radan Dolejš, pověřený šéf projektu ČT1, již dříve avizoval, že Všechnopárty Karla Šípa bude náhradou Uvolněte se, prosím moderátora Jana Krause. Oba se tak na podzim utkají v přímém střetu, Show Jana Krause plánuje Prima na pátek. Úterní slot před devátou hodinou obsadí Na kus řeči, ačkoli v reklamním ceníku nejsou uvedeny podrobnosti, mělo by se jednat o talk-show Miroslava Donutila z roku 2002, kterou režíroval Ivo Paukert. V následujícím roce by však měla být nasazena jiná premiérová talk-show, Radan Dolejš se o ni zmínil ve svém projektu.

karelsipKarel Šíp se utká s Janem Krausem, diváci budou mít těžkou volbu. Zdroj: Česká televize.

K TÉMATU: Personální veletoče České televize, aneb co nás čeká v budoucnosti

V programu zatím v září zůstává i talk-show Haliny Pawlowské s názvem Mamba show. Další dramatické změny se v programu prvního programu nedočkáme. Nová talk-show Haliny Pawlowské prozatím nesklízí velkou diváckou odezvu, vedení ČT nyní uvažuje nad dalším osudem pořadu. I v dalším roce však chce ČT mít tři premiérové talk-show. Bude velmi zajímavé sledovat, jak se situace vyvine dále.

Nedělní večery nabídnou české premiérové velkofilmy

Česká televize chce kontrovat velkým talentovým show komerčních televizí. Nedělní osmá večerní bude na ČT1 ve znamení velkých filmů, už 5. září uvede ČT film Filipa Renče s názvem Hlídač č.47 v hlavní roli s Karlem Rodenem. Další týden se můžeme těšit na film Kanadská noc (film Zdeňka Zelenky, hrají Dagmar Havlová a Viktor Preiss), o týden později bude na programu film Bathory. Po skončení filmů pokračuje tradiční publicistická relace 168 hodin, kterou připravuje Nora Fridrichová. Veřejnoprávní jednička má poměrně slušnou šanci zabodovat s alternativní nabídkou. Divákům totiž obě komerční stanice nabídnou velké talentové show, ne všichni diváci ale tyto kroky vítají. Situace se však liší od dřívějška, kdy diváci prakticky denně sledovali reality-show Vyvolení, resp. Big Brother. Aktuálně totiž existuje široká nabídka dalších stanic. Zmíněné filmy však rozhodně mají potenciál.

V sobotu před pátou odpolední diváci prvního programu zhlédnou filmy Deváté srdce, Freonový duch, Jak se točí rozmarýny a Nekonečná-nevystupovat. Sobotní zábava chystá tituly Machři, Zázraky přírody, Hodina pravdy a Trapasy.

bathory ČT bude talentovým show konkurovat velkými českými filmy. Zdroj: Česká televize-

REKLAMNÍ CENÍK: ČT1 – PODZIM 2010

ČT2 v sobotu nabídne Velké umění a zatím zachová i noční proud

Druhý program České televize věnuje též na podzim sobotní hlavní vysílací čas „Velkému umění„, v září si milovníci kultury vychutnají Rigoletto z Mantovy, činohry Kazimír a Karolína, Poslední doutník a poslední zářijový týden se odehraje Mezinárodní hudební festival Dvořákova Praha 2010.

K TÉMATU: Noc s Andělem nahradí Hotel Insomnia a Pozdní sběr

Velkým překvapením je absence pořadů Pozdní sběr a Hotel Insomnia v přehledu. Oba pořady nahradily letos v lednu mnohaletou stálici Noc s Andělem. Programy nefigurují v reklamním ceníku ČT2 na měsíc září. V živém vysílání Hotelu Insomnia vystupovali hudebníci různých stylů a žánrů. Stopáž 90 minut byla vyměřena i druhému formátu, jehož průvodkyní byla Hana Šimková. Formát se zaměřoval na milovníky kultury a kulturního dění u nás (bez ohledu na žánr). Je s podivem, že ČT ukončuje tyto dva projekty, místo nich v září uvidíme „kultovní dokumenty“ 333, Artmix a Filmopolis. Mluvčí České televize Ladislav Šticha dnes v průběhu dne potvrdil, že televize s oběma sobotními pořady zatím počítá. Za nepřesnost se omlouváme.

REKLAMNÍ CENÍK: ČT2 – PODZIM 2010 (zdroj: Media Master)

pozdnisber_insomniaHotel Insomnia a Pozdní sběr vysílala ČT2 pouhých pět měsíců. Uvidíme je ještě? Zdroj: Česká televize.

Liga mistrů výhradně na ČT4

I na podzim pokračuje Gambrinus liga. První zápas vysílá ČT2 v pondělí v 17:30, druhý je potom na programu ČT4 vždy v sobotu v 18:15.

ANALÝZA: Nova si zatím fotbalovou pověst nezlepšila

Fotbalovou Ligu mistrů budou moci od 14. září zhlédnout výhradně diváci ČT4, zápasy se vysílají vždy v úterý a středu v 20:45. Ještě před tím jsou naplánovány zápasy předkola, vysílány budou ve stejné dny, ovšem už od 20:00. Kromě přímých přenosů jsou naplánovány i sestřihy nejdůležitějších okamžiků z dalších zápasů.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .