Startuje Nova International, osmý kanál Novy. Přinášíme odpovědi na nejčastější otázky

Skupina Nova společně se slovenskou Markízou spouští mezinárodní verzi svého hlavního programu. V portfoliu Nova Group půjde o celkově osmý kanál. Jak se liší program Nova International od hlavní Novy? Bude dostupný i v ČR? Tentokrát přinášíme odpovědi na nejčastější dotazy českých diváků, které nám v posledních dvou týdnech dorazily redakční poštou.

Kolektiv pořadu Snídaně s Novou v novém multifunkčním studiu, foto: TV Nova

Kolektiv pořadu Snídaně s Novou v novém multifunkčním studiu, foto: TV Nova

AKTUALIZACE: Článek jsme doplnili o další dotazy.

Komu je určen nový program Nova International?
Kanál Nova International je určen především pro slovenský trh a tamní kabelové operátory. Skupina Nova chtěla tímto krokem řešit pirátské šíření své hlavní stanice na Slovensku a nabídla tamním kabelovým společnostem legální verzi svého programu pro mezinárodní publikum. Nova International bude vysílat pouze ty pořady, k nimž má Nova vysílací práva i mimo území České republiky.

Bude Nova International vysílat i pro Českou republiku?
Zjednodušeně řečeno – nebude. Program Nova International je sice možné šířit i v nabídkách českých kabelových společností. Žádná z tuzemských kabelových společností jej ale pravděpodobně nezařadí. Důvodem je, že tento kanál nepřináší žádnou přidanou hodnotu pro českého diváka a navíc je placený. Čeští kabeloví operátoři tedy nemají důvod jej nabízet.

Chytnu „druhou Novu“ i na běžnou anténu?
Ne. Nova International určitě nebude k dispozici na běžnou anténu. Prozatím jedinou možností příjmu v rámci ČR je použití satelitní přístupové karty nebo předplatné videotéky VOYO.cz.

Můžu sledovat program Nova International, když nemám k dispozici kabelovou ani satelitní televizi?
Ano, můžete. Nova International vysílá v rámci placené videotéky VOYO.cz. Pokud máte zaplaceno předplatné, můžete sledovat nejen kanál Nova International, ale časem i Markízu International. K dispozici rovněž je plnohodnotné vysílání sportovních stanic Nova sport 1 nebo Nova sport 2 a diváci mohou sledovat i čistě internetový filmový kanál VOYO Cinema.

Jak se liší program Nova International od hlavního kanálu TV Nova?
Hlavní odlišnost je v seriálech a filmech nakupovaných v zahraničí. Nova nakupuje vysílací práva k zahraničním pořadům pouze pro Českou republiku. Na programu Nova International je tedy nebude moct vysílat. Nabídne pouze své vlastní pořady a bude je častěji reprízovat. Teoreticky by mohla nakupovat některé americké seriály společně s Markízou pro obě země a vysílat je „mezinárodně“, to ale zatím není na pořadu dne.

Podrobnější informace o pořadech Nova International přinášíme v článku Nova International nabídne v hlavním vysílacím čase pouze původní tvorbu i s reprízami.

Proč je stanice Nova International placená když hlavní kanál TV Nova vysílá volně?
Důvodem je snaha Novy „vydělat dvakrát“ na obsahu, který už vyrábí pro svůj hlavní kanál. Tímto způsobem může Nova získat platby od slovenských kabelových společností výměnou za to, že jim nabídne program, který tamní diváci vnímají jako atraktivní. Navíc může v rámci obou verzí zařazovat odlišné reklamní bloky a tím navýšit své reklamní příjmy.

Kolik bude muset divák zaplatit navíc, pokud má zájem sledovat Novu International?
Nemusíte se obávat, že byste za kabelovou televizi platila víc než doposud. Nova International sice bude placeným programem, ale je velice nepravděpodobné, že by kvůli ní kabelovky zvedly ceny. Ze stejného důvodu ale nelze předpokládat, že by ji zařadily české kabelové společnosti. Pokud ji ovšem budete chtít sledovat přes online videotéku VOYO.cz, tam je nutné mít aktivní předplatné.

Multifunkční studio TV Nova, foto: TV Nova

Nova International nabídne v hlavním vysílacím čase pouze původní tvorbu i s reprízami

Program Nova International určený primárně pro slovenský trh nabídne v hlavním vysílacím čase pouze vlastní seriály a reprízované pořady. Zveřejněné programové schéma nepočítá s akvizicemi. Nova patrně nerozšíří nákup akvizičních pořadů pro Slovensko. Z tohoto pohledu bude tedy její programové schéma pro slovenské diváky mírným zklamáním a lze předpokládat, že řada příznivců Novy na Slovensku bude hledat jiné cesty, jak sledovat svůj oblíbený kanál.

Jak naladím Nova International v České republice?
Nova International nebude oficiálně dostupná pro českého diváka. Nicméně, můžete si ji naladit, pokud si pořídíte satelitní kartu Skylink určenou pro slovenský trh. Skylink umožňuje u svých karet volbu preferovaného regionu. Pokud tuto kartu zaregistrujete pro slovenský region, měli byste mít k dispozici i kanál Nova International. Další možností je už zmíněná videotéka VOYO.cz.

Je možné obě verze televize Nova sledovat souběžně na své televizi a nikoliv přes internet?
Obě verze Novy můžete sledovat souběžně pouze v případě, že budete mít k dispozici satelitní kartu jak pro český, tak i pro slovenský trh. Pokud chcete mít k dispozici úplnou nabídku základních českých a slovenských programů, budete patrně potřebovat dvě satelitní karty současně.

Proč je Nova International oficiálně dostupná pouze na Slovensku?
Nova International vznikla s cílem uspokojit poptávku slovenských kabelových operátorů. V praxi není problém, aby ji nabízela i některá česká kabelová společnost, pokud bude ochotna za ni platit. Není to ale příliš pravděpodobné.

Proč už nemůžu sledovat slovenskou verzi Markízy?
Slovenská Markíza vytvořila mezinárodní verzi pro český trh. Sleduje tím v České republice stejný cíl jako Nova na Slovensku. Markíza nabídne českým kabelovkám svůj hlavní kanál pouze s těmi pořady, pro které vlastní práva mezinárodně. Díky tomu získá platby od českých kabelových a satelitních operátorů, které by jim jinak nemohla účtovat.

Máte specifickou otázku, na kterou jste nenašli odpověď? Napište ji do komentářů pod článkem.

Autor článku:

Komentáře (6)

  1. juko

   Dobrý den. Nova International určitě nebude vysílat na běžnou anténu. Prozatím jedinou možností příjmu v rámci ČR je použití satelitní přístupové karty.

  1. juko

   Dobrý den. Nemusíte se obávat, že byste za kabelovou televizi platila víc než doposud. Nova International sice bude placeným programem, ale je velice nepravděpodobné, že by kvůli ní kabelovky zvedly ceny. Ze stejného důvodu ale nelze předpokládat, že by ji zařadily české kabelové společnosti.

  1. juko

   Přibližná odpověď je zde:
   „Důvodem je snaha Novy „vydělat dvakrát“ na obsahu, který už vyrábí pro svůj hlavní kanál. Tímto způsobem může Nova získat platby od slovenských kabelových společností výměnou za to, že jim nabídne program, který tamní diváci vnímají jako atraktivní. Navíc může v rámci obou verzí zařazovat odlišné reklamní bloky a tím navýšit své reklamní příjmy.“

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .