Mezinárodní verze kanálů Novy a Markízy odstartují k 1. únoru

Televizní skupina CET 21, která provozně ovládá dvě nejsledovanější komerční stanice v ČR a na Slovensku, zahájí vysílání mezinárodních verzí televizí Nova International a Markíza International k 1. únoru. Vyplývá to z dostupných programových plánů. Tímto dnem by formálně mělo skončit i neautorizované šíření stanic Novy a Markízy v obou zemích.

Ilustrační foto - fotobanka Thinkstock

Ilustrační foto – fotobanka Thinkstock

Markíza s Novou legalizují svoji přítomnost v druhé zemi

Start mezinárodních verzí umožní kabelovým operátorům nabízet vysílání Novy na Slovensku a Markízy v Česku legálně a se souhlasem obou stanic. Kabelové a satelitní společnosti ale budou muset za tyto stanice platit a navíc se na nich bude i nadále vysílat reklama. Operátoři patrně nejsou novými podmínkami nadšeni, nicméně jde o jediný způsob, jakým mohou legálně pokračovat v šíření Novy na Slovensku a Markízy v ČR.

Obě stanice jsou přitom na obou trzích populární. Přítomnost Novy v nabídkách slovenských kabelových společností je brána jako samozřejmost a stejně tak přistupují čeští operátoři i k zařazování Markízy do českých domácností. Nova i Markíza ale dlouhodobě narážejí na tlak distribučních společností, které obchodují s vysílacími právy, a navíc si vzájemně přebírají část diváků, čímž přicházejí o potenciální příjmy z reklamy.

Tento problém se projevuje zejména na Slovensku, kde je česká televize Nova velmi populární. Její oblíbenost u diváků sice nedosahuje úrovně z devadesátých let, ale i tak jde mezi slovenskými diváky o velmi vyhledávanou značku.

Vyřadí kabelovky původní verze obou stanic?

Otázkou jen zůstává, jak tamní kabeloví operátoři zareagují na tlak Novy, aby vyřadili původní českou verzi ze svých nabídek. Nova totiž bude podporovat pouze vysílání mezinárodní verze svého programu – a ta bude z důvodu omezených vysílacích práv ochuzena o nejatraktivnější programové akvizice. Z tohoto důvodu lze předpokládat, že velká část operátorů bude usilovat o to, aby mohla i nadále šířit originální českou mutaci Novy.

Vedení společnosti CET 21 už dalo najevo, že nehodlá černé šíření Novy v rámci slovenských kabelovek dál tolerovat a mezinárodní verzi svého programu poskytne operátorům pouze tehdy, pokud vyřadí původní českou verzi ze svých nabídek.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .