Programy Eurosport a Discovery mohou vypadnout z nabídek. Jejich majitel zvedá ceny

Skupina Discovery Networks, která provozuje řadu placených dokumentárních programů a sportovní kanály Eurosport, požaduje v nových distribučních smlouvách vyšší ceny za své stanice. Majitel Skylinku nevylučuje, že programy této skupiny vyřadí.

Diváci mohou jednoduše vyměnit kabelobou televizi za satelit. Ilustrační foto Shutterstock.com

Diváci mohou jednoduše vyměnit kabelobou televizi za satelit. Ilustrační foto Shutterstock.com

Skylink preventivně informuje o možném vyřazení stanic

Jako první o hrozícím vyřazení stanic této skupiny informuje nadnárodní operátor M7 Group, který provozuje placenou satelitní televizi v Německu, Rakousku, České republice (Skylink) a zemích Beneluxu. Smlouva těchto operátorů s Discovery vyprší na konci dubna. Pokud se obě strany urychleně nedohodnou, několik milionů evropských domácností ztratí přístup k programům Discovery a Eurosport.

Tato hrozba se týká českých a slovenských diváků, kteří přijímají placené programy skrze platformu Skylink. Právě majitel Skylinku zatím neúspěšně jedná o nové smlouvě s Discovery. Důvodem je příliš vysoká cena, kterou vlastník Discovery a Eurosportu od operátorů požaduje.

Majitel Skylinku: Finanční požadavky Discovery Networks jsou mimo realitu

Nově požadované poplatky zdvojnásobují již tak značné částky, které nám Discovery Networks za své programy dnes účtuje. Nové finanční požadavky jsou naprosto mimo realitu, a to zejména vzhledem k průměrné výkonnosti těchto programů na jednotlivých trzích,“ říká Hans Troelstra, výkonný ředitel společnosti M7 Group.

Ukončení vysílání se může týkat všech programů Discovery, protože Discovery Networks nutí televizní operátory odebírat buď všechny stanice a nebo žádné. V jednotlivých zemích se nabídka programů liší, ale celkově zahrnuje programy Discovery, TLC, DMax a sportovní programy Eurosport.

V podobné situaci byl před dvěma roky i skandinávský operátor Canal Digital. Ten se s Discovery nedohodl a na několik týdnů skutečně vyřadil všechny značky této skupiny ze své nabídky. Na jejich programových pozicích se objevila zpráva informující o důvodech tohoto kroku. Programy Discovery tehdy vypadly z domácností ve Švédsku, Finsku, Norsku a Dánsku.

Pokud satelitní diváci přijdou o Eurosport, mohou sledovat bezplatnou německou verzi

Skylink není jediný operátor, který by mohl přistoupit k tomuto nepopulárnímu kroku. V podobné situaci mohou být i další operátoři, kteří ještě nejednají s Discovery o nových smlouvách. Každý operátor má dobu trvání smlouvy nastavenou individuálně. Zkušenosti z jiných televizních trhů ale naznačují, že Discovery bude vyšší platby požadovat po všech operátorech.

Pokud by satelitní diváci skutečně přišli o programy Eurosport v češtině, mohou dočasně přeladit na bezplatnou německou verzi. Ta vysílá na pozici 19,2 st. východně a je dostupná v režimu FTA, tedy bez kódování. Mohou ji tedy legálně sledovat i čeští diváci. V tomto režimu je však k dispozici pouze kanál Eurosport 1 a pouze ve standardním rozlišení.

Náhrada za dokumentární programy Discovery však nebude k dispozici.

Autor článku:

Komentáře (1)

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .