Programy ČT, Novy a Primy ve Skylinku už jen ve vysokém rozlišení

Operátor satelitní služby Skylink v tomto týdnu definitivně odpojil vysílání stanic Nova a Prima ve standardním rozlišení. Před týdnem se odmlčely i SD verze programů České televize. V podobných případech může být nutná výměna přijímače.

Ilustrační foto - fotobanka Thinkstock

Ilustrační foto – fotobanka Thinkstock

Přechod na HD rozlišení si vyžaduje modernější satelitní přijímač

Vypnutí standardního rozlišení u hlavních českých stanic na pozici 23,5 st. východně bylo avizováno s několikaměsíčním předstihem. Diváci využívající starší satelitní přijímače měli tak jako tak výrazně chudší programovou nabídku, jelikož část programů Skylinku přešla na novější vysílací standard (z DVB-S do DVB-S2, z MPEG-2 do MPEG-4). Pro příjem některých stanic jste tedy potřebovali HD přijímač nehledě na to, zda dotyčná stanice vysílala ve standardním nebo vyšším rozlišení.

Většina diváků – klientů Skylinku – tedy vyměnila své přijímače za novější už před několika měsíci. Pokud ale patříte do skupiny těch, kdo se spokojili s nabídkou pouze několika základních programů, mohli jste až doposud využívat starší satelitní přijímač. Pokud ale programy České televize, Novy a Primy už nevidíte, budete muset přistoupit ke koupi nového přijímače.

Někteří diváci mohou přejít na běžnou anténu

Alternativou může být i přechod na běžnou anténu, pokud jste v dosahu pokrytí platformy DVB-T. Ta i nadále obsahuje programy ve standardním rozlišení a zvládne ji přijímat i ten nejlevnější DVB-T set top box. Je ale potřeba zdůraznit, že i zemské vysílání přejde v nejbližších letech na modernější standard. Za několik let tak bude nutná přirozená obměna přijímačů i u diváků, kteří sledují pouze základní stanice na běžnou anténu.

Další informace k přechodu na HD rozlišení přinášíme v následujících textech.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .