Přišli jste o programy ČT, Novy a Primy na satelitu? Přinášíme otázky a odpovědi

AKTUALIZOVÁNO – Česká televize a komerční skupiny Nova a Prima definitivně ukončily vysílání na satelitu ve standardním rozlišení. Pro klienty většiny operátorů se nic nemění. Přinášíme odpovědi na některé časté dotazy týkající se satelitních přijímačů.

Ilustrační foto Shutterstock.com

Ilustrační foto Shutterstock.com

Veřejnoprávní televize a operátor služby Skylink v předchozích týdnech upozorňovali diváky na blížící se konec vysílání České televize ve standardním rozlišení. V této souvislosti nám v redakční poště přistálo několik desítek dotazů, z nichž vybíráme ty nejčastější.

Proč dochází k vypnutí kanálů České televize ve standardním rozlišení?

Vypnutí programů České televize na původních frekvencích souvisí s přechodem všech kanálů ČT na vysoké rozlišení. Vysílání ve vyšší obrazové kvalitě se stává standardem zejména na satelitu. Ke stejnému kroku v nejbližších dnech přistoupí komerční skupiny Nova s Primou a standardní rozlišení vypnou koncem roku i slovenské televizní stanice.

Přišel jsem o programy České televize, co mám dělat?

Pokud máte v přijímači nastaveny původní programové pozice, zkuste provést automatické ladění. V programové nabídce by se měly objevit nové programové pozice ČT s přívlastkem HD. Následně sledujte vysílání na těchto pozicích, pokud je váš přijímač zobrazuje.

Přeladil jsem přijímač, naladil programy České televize na nových pozicích, ale mám černou obrazovku.

Pokud využíváte starší satelitní přijímač, je možné, že neumí zobrazovat HD vysílání. V takovém případě budete muset zakoupit nový modernější přijímač – ideálně s označením Skylink Ready. Předtím než zakoupíte jakýkoliv novější model, poraďte se s prodejcem satelitní techniky, aby mohl potvrdit nebo vyloučit, že váš stávající přijímač skutečně nepodporuje HD vysílání.

Ilustrační foto Shutterstock.com

Ilustrační foto Shutterstock.com

Zakoupil jsem HD přijímač, ale programy ČT nevidím. Kde je problém?

Ujistěte se, zda máte aktivní Skylink kartu se zaplaceným Servisním poplatkem. Pokud využíváte ČT kartu, rovněž se ujistěte, zda je aktivní. Problém může být i v novém přijímači, jenž nemusí správně fungovat s nejnovější typy karet Skylink M7. Operátor satelitní služby Skylink garantuje funkčnost svých karet pouze s přijímači označenými logem Skylink Ready.

Mám doma starou televizi, kterou nemůžu připojit k HD přijímači. Co mám dělat?

Pokud vlastníte ještě starou CRT televizi (tedy televizi, která není plochá), musíte věnovat zvláštní péči výběru nového satelitního přijímače. Na trhu už není mnoho přijímačů, které lze propojit se starou televizí. Musíte hledat přijímač, který podporuje normu DVB-S2 a lze jej připojit ke starší televizi například přes SCART nebo modulátor a zároveň má prostor pro využití modulu Skylink READY a karty Skylink. Poraďte se s prodejcem satelitní techniky nebo nám napište na redakční e-mail.

Přišel jsem o kanály ČT, ale spokojím se s Novou a Primou. Budou pokračovat ve standardním rozlišení?

Kanály Novy a Primy ve standardním rozlišení měly být původně vypnuty společně s Českou televizí. Operátor Skylink se po dohodě s televizemi rozhodl termín posunout o 7 dní na úterý 22. listopadu.

Lze kanály České televize a komerčních televizí sledovat ve standardním rozlišení u jiných satelitních operátorů?

Ano lze, ale jde o dočasný stav. Jednotliví operátoři přechází na HD rozlišení postupně. Pokud chcete mít jistotu příjmu televizních stanic i v budoucnu, budete muset přemýšlet o koupi modernějšího satelitního přijímače.

Měl bych v souvislosti s přechodem na vysoké rozlišení vyměnit i parabolu?

Pokud vaše parabola doposud fungovala bez problémů, její výměna není nutná.

Máte jinou související otázku, na kterou jsme neodpověděli? Napište nám na redakční e-mail uvedený v patičce této stránky.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .