Poskytovatel internetu a televize v Jablonci nesmí šířit programy TV Nova

Skupina Nova v tiskovém prohlášení informuje o předběžném opatření soudu, který zabraňuje poskytovateli internetu z Jablonce nad Nisou v šíření stanic nejsledovanější komerční skupiny. Důvodem je absence příslušné smlouvy.

Ilustrační foto Shutterstock.com

Ilustrační foto Shutterstock.com

Krajský soud v Ústí nad Labem – pobočkou v Liberci uložil operátorovi zdržet se nabízení a sdělování vysílání televizních stanic skupiny Nova, konkrétně TV Nova, Nova Cinema, Nova 2, Nova Action, Nova Gold, Nova Sport 1 a Nova Sport 2. Ke konci roku 2017 bylo předběžné opatření ze stejného důvodu vystaveno proti společnosti Opton.

Nova toto rozhodnutí soudu komentuje jako „výraznou ránu neoprávněnému šíření svých stanic v Česku„, a médiím rozeslala prohlášení s titulkem, že úspěšně pokračuje v boji proti televiznímu pirátství. Ve skutečnosti jde pouze o korekci na trhu kabelových a internetových operátorů, z nichž někteří nabízí svým klientům vysílání vybraných stanic bez toho, aby se obtěžovali s příslušnými smlouvami.

Toto rozhodnutí ale nutně neznamená, že by se nějak zásadně měnila situace v oblasti televizního pirátství. Redistribuce stanic Novy nebo kterékoliv skupiny bez smlouvy je samozřejmě „pirátským vysíláním“ ze strany operátora. Zde je ale potřeba připomenout, že stanice Novy – s výjimkou sportovních – jsou v daném regionu tak jako tak dostupné bezplatně prostřednictvím volného terestrického vysílání.

Společnost Grepa Networks nabízí ve své síti desítky různých placených stanic včetně filmových značek od HBO, sportovních od Eurosportu nebo AMC, dokumentárních a lifestylových nebo erotických. Je prakticky nepředstavitelné, aby operátor tyto stanice poskytoval bez souhlasu jejich majitelů. Za tyto stanice si totiž účtuje standardní poplatky.

Není jasné, zda operátor šířil vedle volně dostupných stanic Novy i její sportovní kanály Nova Sport 1 nebo Nova Sport 2. Tyto sportovní stanice nejsou volně dostupné přes anténu. Pokud ale operátor úspěšně získal souhlas k šíření programů od nadnárodních skupin Discovery nebo HBO, je nepochopitelné, proč nepožádal o souhlas i Novu.

Mnohokrát jsme uvedli, že šíření našich stanic bez našeho souhlasu je protiprávní a podnikáme potřebné právní kroky, abychom mu zabránili. Společnost GREPA Networks s.r.o. s námi neměla uzavřenou smlouvu o šíření našich stanic, k distribuci docházelo z její strany neoprávněně. Vydaná předběžná opatření jsou nejenom naším úspěchem v boji s televizním pirátstvím, ale zároveň jasným signálem i pro ostatní subjekty, které se dopouštějí šíření stanic bez našeho souhlasu,“ říká Štěpán Peichl, ředitel právní sekce skupiny Nova.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .