V RadioProjektu je třeba hledat dlouhodobé trendy, jak si vedou regiony?

Český rozhlasový trh je dlouhodobě stabilní a zásadní výkyvy zpravidla nepozorujeme, výkyvy okolo 10 tisíc lze stále považovat je za statistickou odchylku. Mnohem důležitější je sledování dlouhodobých trendů či sezónnost. V aktuálním RadioProjektu mě zaujala zejména některá čísla – Radia Zlín, Radia Haná.

Ilustrační foto Shutterstock.com

Ilustrační foto Shutterstock.com

Situace na medialových pozicích se nemění, v regionech se dějí změny

Situace na předních příčkách poslechovosti se dlouhodobě nemění – Rádio Impuls je na čele peletonu s výrazným náskokem už dvanáct let. Program upravuje jen kosmeticky a vydává se evoluční cestou. Evropa 2 staví zejména na Ranní show, v poslední době více investuje do odpoledního a večerního programu, stále si drží početné obecenstvo.

Frekvence 1 naopak v posledních měsících investice do programu spíše lehce utlumuje, poslechovost je přesto nadále stabilní. O bronzovou příčku se nadále přetahuje s ČRo Radiožurnál, který o sobě dává více vědět – má propracovanější marketing, staví na silných událostech a moderátorských jménech.

Radio Haná zaznamenalo jeden ze svých nejlepších výsledků

Zajímavý je pohled do regionů, Radio Haná program upravuje dlouhodobě spíše evolučně. Postupná precizace vysílání a off-air aktivity přinesly stanici jedny z nejlepších výsledků v historii, aktuálně stanici aspoň jednou týdně zapne 134 tisíc posluchačů, což je o 20 tisíc více než v uplynulém čtvrtletí.

Pro stanici důležitý podíl na trhu se zvýšil na 1,1 %, čímž se vyšplhala na dělenou 16. příčku z více než 70 sledovaných stanic. Vůbec poprvé je okrese Olomouc nejposlouchanější stanicí (61 tisíc), v Olomouckém kraji je nejposlouchanější regionální stanicí.

RadioProjekt 2017: první čtyřka bez výraznějších změn

DOPLNĚNO – Výsledky průzkumu RadioProjekt pro třetí a čtvrtý kvartál roku 2017 nepřinesly výraznější změny v čele nejposlouchanějších stanic. Čtyři nejposlouchanější stanice mírně posílily v počtu posluchačů. Pořadí na předních příčkách to neovlivnilo.

....

Programové změny Radia Zlín přilákaly nové posluchače

Rok plný změn má za sebou Radio Zlín, nový programový ředitel Michal Pistolas výrazně upravil program, playlist a po mnoha letech tápání jej posunul. Mezikvartálně přibylo stanici 20 tisíc nových posluchačů, aspoň jednou týdně má stanici puštěno 74 tisíc – meziročně roste dokonce o 30 %, což je v aktuální vlně jeden z nejvyšších nárůstů.

Novinky doplňuje letos nová ranní show „Dobré ráno, Zlínsko!“ s moderátory Filipem a Juli. „Sázíme na bezprostřednost, uvolněnost a pozitivní energii. U nás začíná den s dobrou náladou.”, říká programový ředitel rádia Michal Pistolas.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .