Poslední 11. série seriálu Akta X se už vysílá v USA. Český divák ji prozatím neuvidí

Agenti Fox Mulder a Dana Scully po roce znovu hledají pravdu v rámci zjevně poslední jedenácté série kultovního seriálu X-Files / Akta X. Zatímco desátou sérii jsme mohli sledovat takřka bezprostředně po americké premiéře, na jedenáctou řadu čeští a slovenští diváci zatím čekají.

Screenshot z traileru 11. série The X-Files / Akta X

Screenshot z traileru 11. série The X-Files / Akta X

V lednových programových plánech českých televizí se Akta X neobjevují

V lednových programových plánech nemá seriál Akta X své místo ani v programu televize Prima COOL a nevysílá jej ani slovenská stanice JOJ Plus. Přitom loni touto dobou jsme právě díky JOJ Plus mohli sledovat první nové díly seriálu hned dva dny po premiéře v USA. Česká Prima COOL si tehdy dala na čas, a šestidílnou minisérii nasadila až začátkem dubna v rámci víkendového maratonu.

Nová série X-Files přitom může být pro diváka ještě atraktivnější než ta předešlá. Jedenáctá série přináší až 10 dílů místo předchozích šesti a podle nedávno medializovaných informací by měla být definitivně poslední.

Herečka Gillian Anderson (Dana Scully) potvrdila, že v seriálu definitivně končí

Představitelka agentky Dany Scully, herečka Gillian Anderson, se totiž ještě v průběhu loňského natáčení vyjádřila, že už nehodlá ve své roli pokračovat. A několik dní před premiérou jedenácté série zopakovala, že tentokrát jde skutečně o (její) definitivní konec. Tvůrce seriálu Chris Carter následně dodal, že si neumí představit další pokračování X-Files bez její účasti.

Gillian Anderson přitom v seriálu působila ve všech sériich, zatímco její herecký partner David Duchovny nikoliv. V osmé sérii se objevil pouze v polovině epizod a v deváté sérii neměl hrát vůbec. Nakonec souhlasil s účastí alespoň v posledních dvou epizodách.

Pro úspěch seriálu jsou klíčoví oba hlavní hrdinové

Klesající sledovanost seriálu i v důsledku odchodu klíčového protagonisty X-Files byla přitom hlavním důvodem ukončení seriálu v roce 2002 po devíti sezonách. Tvůrce Chris Carter moc dobře ví, že pro úspěch seriálu jsou klíčoví oba hlavní hrdinové a točit nové díly bez jednoho z nich nemá smysl.

Právě z tohoto důvodu se lze domnívat, že jedenáctá série je skutečně poslední. Děj by měl být v následujících deseti dílech uzavřen. A pokud by tvůrci přece jen chtěli pokračovat, budou muset nejprve přesvědčit diváky, že to má ještě smysl. Sledovanost první epizody nové série byla na domovském trhu v USA podle prvotních informací pouze na úrovni 5,5 mil. lidí. První díl předchozí série přilákal až 16 mil. lidí (bez započítání odložené sledovanosti).

Kdy a kde uvidíme nové epizody?

Zarážející je rovněž váhavý postoj českých a slovenských televizí, kterým seriál v jejich programu (ne)chybí. Televize JOJ se vyjádřila, že nasazení nové série „zváží“. Televize Prima COOL zřejmě počká několik měsíců a pak možná přinese „maraton“ nových dílů. Většina zájemců tak musí hledat jiné cesty, jak se dostat ke svému oblíbenému seriálu.

Momentálně je seriál k vidění pouze v americké televizní síti FOX, kterou lze neoficiálně sledovat i formou nepříliš kvalitního streamingu. První epizoda seriálu se rovněž objevila na některých „úložištích“ dokonce i s českými titulky. Sledování seriálu tímto způsobem však nelze doporučit, jelikož se můžete připravit o moment překvapení i celkový pozitivní zážitek. Zbývá jen doufat, že brzy se k seriálu dostaneme i legální cestou a s kvalitním českým dabingem.

The X-Files / Akta X / 11. série – trailer

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .