Poptávka po televizích ze sousední země existuje. Operátoři ji ale nemají jak změřit

V letošním roce postupně skončila řada českých komerčních programů na Slovensku a své působení ukončily i některé slovenské kanály v ČR. Šéf platformy Skylink Jaromír Glisník zatím nezaznamenal žádný výrazný posun v chování zákazníků.

Diváci mohou jednoduše vyměnit kabelobou televizi za satelit. Ilustrační foto Shutterstock.com

Diváci mohou jednoduše vyměnit kabelobou televizi za satelit. Ilustrační foto Shutterstock.com

Satelitní služba Skylink přitom působí na obou stranách někdejší federace a v obou zemích získala většinu klientů, kteří využívají satelitní příjem. Její dekódovací karty využívali diváci v ČR i na Slovensku k jednoduchému a dlouhodobě i bezplatnému příjmu základních českých a slovenských stanic přes satelit.

Původně si české a slovenské domácnosti registrovaly své satelitní karty navzájem. Kvůli tomu byla potřeba až dvou přístupových karet k tomu, abyste mohli sledovat české i slovenské programy. Následně se programová nabídka neoficiálně sjednotila, aby se v průběhu letošního roku znovu oddělila.

Na přání vysílatelů museli satelitní operátoři zablokovat příjem stanic ze sousedního státu. Pokud jste chtěli i nadále na území ČR sledovat slovenské programy, museli jste si pořídit kartu pro slovenský region.

Šéf platformy Skylink Jaromír Glisník v rozhovoru pro web Parabola.cz uvedl, že jeho platforma nezaznamenala žádný výrazný posun v chování zákazníků. Může to být dáno také tím, že satelitní operátor nemá možnost zjistit, na území kterého státu se divák satelitních služeb fyzicky nachází.

Chování zákazníků je velmi individuální, nezaznamenali jsme žádný významný posun oproti minulosti. Zároveň nemáme technickou možnost kontrolovat, ve kterém státě se příslušná karta používá,“ uvedl Glisník pro web Parabola.cz.

Následně přirovnal situaci v ČR a na Slovensku k Polsku, kde se podle odhadů masivně „vyvážejí“ satelitní služby polských operátorů. Dokonce i divák v České republice nebo na Slovensku si může jednoduše objednat předplacenou satelitní kartu jedné z polských služeb.

Neoficiálně se uvádí, že například polské satelitní platformy mají dle hrubých odhadů přes milión zákazníků v zahraničí. Je velmi pravděpodobné, že se v tomto ohledu český a slovenský trh moc neliší od trhu polského,“ dodal Glisník.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .