Odstartovala 1. fotbalová liga pod značkou FORTUNA:LIGA. Vysílá ji O2 TV, jeden zápas má ČT sport

Nejvyšší česká fotbalová soutěž před novou sezonou 2018/2019 opět změnila název. V předchozích letech nesla označení Gambrinus liga, Synot liga, ePojištění.cz liga i HET liga. V dalším období bude vystupovat pod značkou FORTUNA:LIGA.

Ilustrace: Shutterstock.com

Ilustrace: Shutterstock.com

Vysílatelé v sezoně 2018/2019: sedm zápasů exkluzivně na O2 TV, jedno utkání na ČT Sport

Vysílací práva si pro tuto a následující sezony exkluzivně zakoupila placená televize O2 TV, která je rozdělí mezi své programy O2 TV Sport a O2 TV Fotbal. Kromě televizních práv zakoupila i práva, která můžeme označit pojmem „streamingová“. To znamená, že online přenosy na webu iSport.cz a Blesk.cz jsou minulostí.

Smlouva mezi O2 a distributorem práv vyžaduje, aby jeden zápas každého kola byl k vidění i na volně dostupné televizi. Práva pro nejméně atraktivní zápas nakonec zakoupila Česká televize pro svůj program ČT sport. Všechny zápasy budou dostupné i pro aktivní uživatelé sázkových kanceláří.

Prakticky všechny zápasy se objeví pouze v nabídce placené IPTV platformy O2 TV. Sedm zápasů každého kola uvidí diváci exkluzivně na programech O2 TV Sport, O2 TV Fotbal a v rámci „multidimenze“.

1. fotbalová liga – FORTUNA:LIGA – přenosy v HD rozlišení

Služba O2 TV má právo první volby, může tedy přímo vybrat, které zápasy odvysílá na svých placených programech. Tím přímo ovlivňuje i výběr České televize, která odvysílá pouze jeden zbylý zápas. O2 TV plánuje profesionální produkci tří přenosů z každého kola. Zbylé zápasy odvysílá v tzv. „streamingové kvalitě“, tedy bez profesionálních statistik a pouze na menší počet kamer.

Česká televize by měla na programu ČT sport přinášet jeden zápas ve standardní produkční kvalitě. Volně dostupný program ČT sport bude i letos pro diváky jedinou možností, jak se dostat k ligovým přenosům v rámci neplacené, přesněji nekódované televize.

Přenosy na webu zajišťovala v předchozích sezonách skupina Czech News Center na svých webech iSport.cz, případně Blesk.cz. Od letošní sezony dochází ke změně a dostupnost internetových přenosů bude plně v režii O2 TV. Ta je přirozeně „zamkne“ a nabídne pouze svým předplatitelům.

Pokud byste chtěli sledovat ligový fotbal přes internet, jedinou možností je placený streaming O2 TV nebo streamy na webech sázkových kanceláří. Ty budou dostupné pouze pro aktivní sázkaře a jen v nižší kvalitě. Abyste je mohli sledovat, musíte být v registru obyvatel ČR a mít platné konto u některé sázkové kanceláře. Důležitou podmínkou je mít ověřený bankovní účet. Pobočkoví sázkaři bez bankovního účtu.

Sázkové kanceláře nabízí přenosy v podstatě zdarma. Vyžadují aktivitu sázejícího

Sázkové kanceláře nabízí streaming 1. fotbalové ligy – FORTUNA:LIGY zdarma, ale vyžadují alespoň minimální aktivitu sázejícího. Svým způsobem platíte za přenosy skrze sportovní sázky, kde můžete vyhrát i prohrát.

Rozdíl mezi přenosy v sázkových kancelářích a v placené televizi O2 TV je v tom, že do sázkovky se musí člověk zaregistrovat a k úspěšnému sledování přenosů je povinen si alespoň jednou denně vsadit online určitou symbolickou částku. Přenosy jsou dostupné pouze v malém okně a nikoliv na celou obrazovku.

Zkušenější uživatelé mohou díky použití funkce zvětšení stránky v prohlížeči dosáhnout zvětšení plochy přenosu alespoň na dvě třetiny obrazovky. Rozlišení však zůstává nízké a obraz bude působit jako „mazanice“, proto se doporučuje přenos sledovat v malém okně.

Sportovní přenosy lze sledovat i v rámci hybridní aplikace O2 TV na programové pozici TV Prima

O něco lepší zážitek nabízí sledování přes mobilní stránky sázkových kanceláří nebo sázkové aplikace v mobilech. Kvalita streamu je sice stejně nízká jako na počítači. Výsledný dojem ale může být pro většinu diváků subjektivně lepší, jelikož přenos se na mobilu odehrává na celé obrazovce.

Plnohodnotný přenos ve vysokém rozlišení na celé obrazovce si divák může dopřát pouze v prostředí služby O2 TV. Přenosy lze sledovat na set top boxu, v mobilní aplikaci, na PC a rovněž v hybridní aplikaci na TV Prima, která je partnerem v distribuci programů O2 TV Sport a O2 TV Fotbal a nabízí i sportovní programy v rámci multidimenze.

Zápasy jsou dostupné ve Full HD kvalitě, ale podmínkou je mít k dispozici aktivní předplatné O2 TV nebo jednodenní SMS předplatné hybridní aplikace.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .