Skylink si zadělal na problém. Televizím se nelíbí přeshraniční příjem

NÁZOR – Satelitní operátor Skylink před týdnem umožnil českým divákům příjem slovenských stanic i na českých kartách po uhrazení servisního poplatku. České stanice zpřístupnil i slovenským divákům. Dotčené televize nesouhlasí.

Ilustrační foto Shutterstock.com

Ilustrační foto Shutterstock.com

České a slovenské televize si nechtějí vzájemně konkurovat

Mluvčí televizí Nova a JOJ jako první avizují, že zvažují právní kroky s cílem zamezit šíření dotčených stanic za hranicemi domovského státu, napsal web Živé.sk. Skylink přitom neudělal nic jiného než to, že umožnil příjem českých i slovenských stanic na stejné kartě bez nutnosti mít dvě separátní karty pro každý region. Přitom řada diváků přijímala televize „z druhého břehu“ i tak, jen k tomu použila jiné kombinace příjmu.

Sledování televizí z druhé země ale není zadarmo – pokud má divák zájem o české i slovenské televize současně, musí zaplatit servisní poplatek pro každou zemi. Z tohoto poplatku následně Skylink odvádí platby televizím. Příjem je tedy legální a televizím nevzniká škoda. Tímto způsobem dokonce mohou získat další příjmy od domácností.

Pochopitelně existuje i druhý výklad. Televizím může teoreticky vzniknout škoda v souvislosti s „nekalou konkurencí“ z druhé země. Pokud například Nova zakoupí exkluzivní práva na určitý film pro český region a JOJ ten samý film odvysílá na Slovensku dřív, část diváků může toto dílo shlédnout právě na TV JOJ a nikoliv na Nově. Česká komerční jednička následně vykáže nižší sledovanost a přijde o část peněz z reklamy.

V případě blokace žádaných programů se může divák uchýlit k pirátskému příjmu

Vůči těmto argumentům ale existuje i docela zásadní protiargument. České a slovenské televize jsou velmi žádané na obou stranách někdejší společné federace. Diváci placených služeb si na ně za posledních 25 let zvykli. Pokud jim je operátoři přestanou nabízet legální cestou, je zřejmé, že řada diváků bude přijímat tyto stanice nelegálně. A černý příjem následně poškodí celý trh.

Navíc, od května došlo k zásadním změnám ve vnímání geoblokace na úrovni Evropské unie. Nyní už můžete kteroukoliv placenou službu sledovat bez omezení i mimo svého domovského státu. Největší komerční televize v ČR a na Slovensku zřejmě budou potřebovat ještě nějakou dobu, aby se nové realitě přizpůsobily.

Autor článku:

Komentáře (1)

  1. suco

    Cituji : Česká komerční jednička následně vykáže nižší sledovanost a přijde o část peněz z reklamy.

    Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak poznají televize /Nova, JOJ atd…/ sledovanost při vysílání přes satelit, když tím teda argumentují, že přicházejí o peníze z reklamy :-)
    Děkuji.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .