O2 TV Free je zajímavý nápad. Hybridní televize by ale neměla být jedinou volbou

NÁZOR – Včerejším odhalením nového volného programu O2 TV Free potvrdila služba O2 TV svůj progresivní charakter. Spuštění volně dostupného sportovního kanálu v kombinaci s platformou HbbTV je zajímavým počinem, který nikdo jiný u nás nevyzkoušel. Na druhou stranu, kombinace s hybridní televizí a internetem by neměla být jedinou možnou alternativu. Placený obsah by mohl být dostupný i bez nutnosti internetové přípojky – například jako klasický placený kanál v DVB-T.

Ilustrační foto Shutterstock.com

Ilustrační foto Shutterstock.com

Ojedinělý způsob jak promovat exkluzivní obsah

Ředitel O2 TV David Duroň má pravdu v tom, že připravovaná podoba programu O2 TV Free je skutečně ojedinělá nejen v rámci České republiky, ale zcela jistě i v rámci Evropy. Na druhou stranu program O2 TV Free jde na některé věci až příliš složitě, což může část diváků zmást nebo odradit.

Prvním krokem, který působí progresivně – ale zároveň i složitě – je zpřístupnění úplného vysílání kanálu O2 TV Sport v rámci bezplatného programu na běžnou anténu (v DVB-T). Diváci po dobu 16 dní uvidí několik zajímavých fotbalových zápasů a získají konkrétní představu o hlavním sportovním programu O2 TV. Výhodou je, že tento kanál se dostane i k divákům, kteří by jinak o placenou televizi ani nezavadili. A právě v tom může být paradoxně problém.

O2 TV Free se však po 16 dnech dostane do hybridního režimu, kde reprízy a záznamy bude i nadále přenášet „Free“, ale přímé sportovní přenosy zpoplatní. Na tom není nic špatného, jenomže přímé přenosy nebude vysílat formou standardního kódovaného (kryptovaného) vysílání, ale zpřístupní je pouze přes internet prostřednictvím HbbTV aplikace.

O2 TV Free cílí na majitele Hbb TV přijímačů. Místo toho by stačila aplikace pro chytré televize

Řeč je o hybridním vysílání, k jehož příjmu potřebujete přijímač nebo televizor s podporou HbbTV a k tomu vysokorychlostní internet. O2 TV Free tak naběhlo na módní vlnu HbbTV, jelikož statistiky praví, že v českých domácnostech je už 1,2 milionu „Hbb TV obrazovek“. Otázkou ale je, kolik těchto obrazovek je mimo hlavní obývací místnost a kolik vlastníků „HbbTV ready“ televizí skutečně ví, o čem je řeč.

Hybridní televizní aplikace sice poskytují zajímavý uživatelský komfort pro diváka. V případě O2 TV Free to ale znamená, že musíte být v oblasti s pokrytím multiplexu 4. Pokud si nevystačíte s volně vysílanými záznamy, budete muset mít k dispozici skutečně spolehlivé vysokorychlostní připojení k internetu. Otázkou tedy je, proč O2 TV volila spuštění samostatného celoplošného kanálu s HbbTV aplikací, když by si vystačila s běžnou „nehybridní“ aplikací určenou chytrým televizím.

Chytrá televize přináší divákům nové možnosti. Ilustrační foto, fotobanka Shutterstock.com

Chytrá televize přináší divákům nové možnosti. Ilustrační foto, fotobanka Shutterstock.com

Na běžném set top boxu a v místech bez rychlého internetu si přímý přenos nepustíte

Pokud byste si chtěli pustit atraktivní přenos O2 TV Sport třeba na chatě nebo chalupě, kde nemáte dostatečně rychlý internet, ani kanál O2 TV Free vám v tom nepomůže. Na záznamy a reprízy se sice pohodlně podíváte, ale jakmile začne živý přenos, nebudete si jej moct vychutnat, ani kdybyste byli ochotni zaplatit.

Obdobná situace může nastat i v běžné domácnosti, kde můžete mít hlavní televizi s podporou HbbTV. Jenže co když se budete chtít na přenos podívat na další televizi v domácnosti, jež HbbTV nepodporuje? Ani zde se na živé zápasy nepodíváte a budete muset zvolit jinou formu – například předplatné O2 TV pro PC a tablety. To je mimochodem technicky oddělené od předplatného v rámci služby O2 TV Free – a tudíž nemůžete použít stejné předplatné dvakrát.

Volné vysílání v DVB-T zpřístupní program i technicky méně zdatným divákům

Právě v tom vidím největší zádrhel nové služby. Kanál O2 TV Free zcela jistě nebude mířit na „frikulíny“, kdo sledují O2 TV Sport na PC, tabletech nebo s použitím běžného internetového set top boxu. Právě naopak, tento kanál se díky volnému vysílání dostane k technicky méně zdatným divákům, kteří sledují televizní vysílání přes běžnou anténu a standardní set top box.

Tento divák se v průběhu 16denního volného vysílání dostatečně namlsá, ale pak bude mít problém si službu vůbec objednat, jelikož jeho televize nebo set top box nebude technicky schopna mu zobrazit hybridní vysílání.

Ilustrační foto - fotobanka Shutterstock

Ilustrační foto – fotobanka Shutterstock

O2 TV Free je skvělý nápad. Hybridní televize by ale neměla být jedinou alternativou

Abych nebyl jen kritický – kanál O2 TV Free považuji za skvělý nápad. Jeho distribuce je však nedotažená. Kombinace s hybridní televizí by byla v pořádku, pokud by nešlo o jedinou alternativu. Mnohem užitečnější by však bylo, kdyby jej platforma O2 TV odvážně zařadila do testovacího placeného vysílání v rámci terestrických platforem DVB-T nebo DVB-T2. Terestrické televize sice budou i nadále vysílat volně, ale určitému zpoplatnění některých kanálů se ani český trh dlouhodobě nevyhne.

Pokud by byl program O2 TV Sport pionýrem v této oblasti, mohl by svým kvalitním vysíláním přitáhnout tisíce, možná i desetitisíce diváků k placené terestrické televizi. Reprízy a záznamy by i nadále nabízel volně (free-to-air), ale atraktivní přenosy by mohli diváci sledovat nejen prostřednictvím HbbTV aplikace, ale rovněž s využitím standardní přístupové karty – tak jako je tomu například na Slovensku v případě služby Plustelka.

Hlavní výhodou tohoto řešení by bylo, že divák by nepotřeboval ke sledování programu internet. Díky tomu by se atraktivní sportovní program dostal i k tradičnějším skupinám diváků, kdo nemají s příjmem placené televize přes internet žádné zkušenosti.

Autor článku:

Komentáře (2)

  1. dakri

    Mě spíš vadí, že od dubna nebude možné objednat O2 TV Free na měsíc, že pouze na den… Na měsíc by to bylo lepší než na den, no ne? Myslím, že by na tom víc vydělali, kdyby bylo možnost si předplatit na měsíc…. V televizi je to lepší sledovat než na mobilu nebo na notebooku.

    1. juko

      Máte pravdu. Na včerejší tiskovce bylo řečeno, že časem možná zpřístupní i měsíční balíčky, ale prozatím kvůli jednoduchosti a možnosti okamžité platby přes SMS zvolili pouze předplatné na den. Část diváků ale může odradit fakt, že předplatné pro PC a mobily bude oddělené od televizního předplatného. Pokud tedy máte měsíční balíček O2 TV Air, nebudete jej moct využít v rámci HbbTV aplikace O2 TV Free.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .