Blíží se definitivní vypnutí Novy na Slovensku i Markízy v ČR

Počínaje 1. březnem 2017 by měli kabelové a satelitní společnosti působící na slovenském trhu vyřadit z nabídky všechny neautorizované programy skupiny Nova. K obdobnému kroku zřejmě přistoupí i české kabelovky s cílem vyřadit slovenskou Markízu.

Ilustrační foto: Shutterstock.com

Ilustrační foto: Shutterstock.com

Operátoři satelitních služeb upravily nabídky

Kabelové společnosti na obou stranách někdejší federace jednají na základě požadavků televizních skupin. Nova nechce být žádným způsobem šířena na Slovensku – s výjimkou ochuzené verze Nova International – aby nebrala diváky sesterské Markíze. Ta zase odmítá být součástí nabídek českých kabelových stanic.

Na novou situaci už zareagovali operátoři satelitních služeb. Největší poskytovatel satelitní televize u nás Skylink nenabízí Slovákům plnohodnotnou Novu ani Čechům Markízu. Náhrady v podobě stanic „International“ jsou navíc šířeny pouze v klasickém rozlišení a nenabízí atraktivní zahraniční filmy ani seriály.

K podobnému kroku přistoupily i platformy freeSAT nebo DIGI. Vypnutí hlavních stanic nemusí části diváků překážet. Část lidí mohla konzumovat pouze vlastní tvorbu obou skupin a nezaznamená tedy žádnou změnu. Problém může nastat u tematických stanic, které jsou populární u menších skupin diváků.

Českým divákům mohou chybět slovenské stanice DajTo nebo PLUS

Dobrým příkladem mohou být stanice pro mužského diváka. Televize DajTo ze skupiny Markíza přináší vedle tradičního obsahu i sportovní přenosy. Před rokem a půl dokonce jako jediná na českém a slovenském trhu vysílala španělskou fotbalovou La Ligu. Nyní vysílá slovenskou fotbalovou Fortuna ligu, kterou mohou sledovat i desítky tisíc Slováků žijících v ČR.

Stanice PLUS z portfolia JOJ Group je oblíbená i u českého publika. Vděčí za to kvalitním akvizicím. Čeští diváci sice nemají až tak ve zvyku sledovat slovenské stanice. Pokud se ale na slovenských programech objeví zajímavý film nebo seriál, diskutuje se o něm i v rámci on-line komunit. Například novou sérii kultovního seriálu Akta X nasadila jen s minimálním odstupem po americké premiéře, díky čemuž předběhla i podobně zaměřenou Primu COOL.

Přítomnost slovenských stanic v nabídkách českých kabelových společností (a českých v SR) rozšiřuje výběr jazykově příbuzných stanic. Český a slovenský televizní trh je i 24 let od rozdělení společné federace významně propojen a umělá geografická blokace na tom nic nezmění.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .