Nadešel čas pro skutečně neplacenou satelitní platformu?

ct_satelitKOMENTÁŘ – Zpoplatnění satelitního příjmu ze strany platforem Skylink a CS Link vyvolalo mezi satelitními diváky vlnu nevole. Nejde ani tak o to, že by divák měl platit 29 korun měsíčně za neplacené stanice. Problémem je, že český i slovenský trh přichází o jedinou možnost bezplatného příjmu domácích stanic. Neplacené satelitní platformy jsou přitom v zemích západní Evropy běžnou součástí trhu.

Proč některé televize kódují? Určitě ne, aby vydělaly

Pro začátek si můžeme zrekapitulovat, jaký je vlastně rozdíl mezi placeným a neplaceným příjmem – placené stanice nabízejí satelitní a kabeloví operátoři za účelem zisku, přičemž se o tyto poplatky dělí přímo s provozovateli programů. Jde tedy o dobrovolnou formu abonence, kdy divák za desítky korun měsíčně získá přístup k zajímavému portfoliu programů.

Pak je tu ale skupina neplacených televizí, které lze ovšem přijímat pouze za použití přístupové satelitní karty. Jde zejména o základní programy České televize, Novy, Primy a další, které si za svůj program samy neúčtují žádné poplatky. Svůj signál na satelitu však šíří v kódované /kryptované/ podobě, aby znemožnily příjem za hranicemi České republiky. V takovém případě si satelitní divák musí obstarat příslušnou kartu, aby mohl tyto programy bezplatně přijímat.

CS Link a Skylink zpoplatňují něco, co diváci už jednou zaplatili

Tyto abonentské karty poskytovaly za jednorazový poplatek právě platformy CS Link a Skylink. Cena jedné karty byla před několika lety až 4000 korun, a provozovatel si tím kompenzoval možný nárůst nákladů na administraci svých služeb v budoucnu. Většina neplacených televizí si ale satelitní vysílání platila sama a tak nebyl důvod, aby provozovatel platformy tyto náklady jakkoliv přenášel na diváka.

Faktem je, že cena jedné přístupové karty postupně klesla až o 70 procent oproti dřívějšku. Provozovatelé se nejprve snažili abonentskou základnu nalákat na placenou nabídku programů. S tím jsou ale spojené další náklady na vysílání placených stanic. Drtivá většina abonentů ale zůstala u základní nabídky, která byla skutečně zdarma. Právě tuto masu se provozovatel nyní snaží přimět k placení, i když jde o zanedbatelnou částku 29 korun měsíčně.

TÉMA DNE:
Česká televize je překvapená, že za její programy budou lidé na satelitu platit
Skylink a CS Link končí s bezplatným příjmem českých programů

ct_zed_kavkyZa programy České televize na satelitu si připlatíte. Sice jen 39 korun měsíčně, ale peníze nepůjdou televizi, nýbrž satelitnímu operátorovi služeb Skylink a CS Link. Ilustrační foto – Česká televize / archiv RadioTV

Není problém v placení, ale v poplatcích za „neplacené“ stanice

Osobně nevidím problém v tom, aby si satelitní platformy za své služby účtovaly peníze. Kámen úrazu je jen v tom, že si budou účtovat pravidelné poplatky i za neplacené programy, které ale z důvodu autorských práv nemohou vysílat úplně volně. V tomto směru by bylo skutečně vhodné, aby se neplacené televize, které si samy platí satelitní kapacitu, oddělily do samostatné platformy – tak jako je tomu v některých zemích západní Evropy.

Přirozeným iniciátorem podobné platformy by mohla být Česká televize. Určitě by se k ní připojily i stanice Novy, Primy a Barrandova. Pro příjem neplacených programů by tak stačila jedna satelitní karta, která by byla skutečně zdarma, nebo jen za určitý pořizovací poplatek. Podobná karta by pak mohla být součástí balení satelitních kompletů a diváci by se až posléze rozhodli, zda si vystačí se  základní neplacenou nabídkou českých a slovenských programů společně s nekódovanými zahraničními televizemi – nebo zda dají přednost placeným platformám.

Autor článku:

Komentáře (3)

 1. violista

  No jo, jenže my se nemůžeme stále srovnávat se Západními státy … navíc u nás panuje spíš jen chaos a zmatek. Soukromíci se navíc chovají mnohdy nefér, nakonec utečou do zahraničí aby byli co nejméně v dosahu. Jsme pořád takovej Banánistán.

 2. karprox

  Platíme pravidelný měsíční poplatek ČT. Za kartu jsme zaplatili téměř 2000. Teď máme platit ještě další měsíční poplatek? A za co jsme zaplatili ty 2000? Proti novým měsíčním poplatkům bych asi moc namítat nemohl v případě, že by mi vrátili ty 2000. Ty karty výměna, prý asi za 600, to je jen další podvod. Vlastní cena karty musí být zanedbatelná a přechod na nový kódovací systém také nemohl být tak finančně náročný.
  ČT by měla především co nejdříve vytvořit přinejmenším jeden, ale nejlépe celou řadu programů, které by ze satelitu šířila volně (FTA), a dejme tomu 1 – 2 programy, kde by dávala pouze, nebo především věci které kódovat musí.
  Rozhodně by se měla oprostit od vyděračských podmínek S/C Linku. Navrhoval bych buď založit něco vlastního, nebo si vybrat nějakého vhodnějšího partnera. Následně bych prodej signálu S/C Linku velmi tvrdě zpoplatnil!
  Mám takovou prosbu, nemohl by někdo posoudit, za jakých podmínek je možné dosáhnout odstoupení od smlouvy a vrácení poplatku, který jsme za dekódovací kartu Cryptoworks zaplatili? Zajímavé by bylo i posoudit situaci a možnosti těch kteří si pořídili komplet pro příjem bezplatných českých programů, kartu, přijímač, parabolu a konvertor. I zde by pravděpodobně byla určitá možnost zboží vrátit?!!!

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .