Liga mistrů byla pro veřejnoprávní televize příliš drahá

Nejatraktivnější sportovní přenosy se postupně stahují z volně dostupných televizí na placené kanály. Platí to i v případě fotbalové Ligy mistrů. Není překvapením, že tato soutěž zmizí z vysílání České televize. Překvapivé bylo, že se na veřejnoprávní televizi udržela tak dlouho.

Screenshot z videoupoutávky O2 TV Sport

Screenshot z videoupoutávky O2 TV Sport

Placené televize požadují exkluzivitu

Liga mistrů patří u diváků k nejžádanějším sportovním soutěžím světa. Je tedy přirozené, že se o vysílací práva ucházejí silní hráči na poli placené televize, kteří požadují exkluzivitu. Tomuto typu poptávky nemohou tradiční volně dostupné televize konkurovat. S výjimkou maďarské veřejnoprávní televize MTVA se televize veřejné služby stáhly z boje o Ligu mistrů, jelikož nemohly přebít nabídky komerčních placených televizí.

Z tohoto důvodu se Liga mistrů UEFA poprvé v historii vůbec neobjeví v České televizi. Z boje se stáhla i Slovenská televize. Podle neveřejných informací mohla být jejich nabídka oproti předchozímu období až dvojnásobná. Ani to však nepomohlo k udržení alespoň jednoho přenosu za 14 dní.

Neuspěla ani německá veřejnoprávní televize

Obdobná situace nastala i v Německu, kde se Liga mistrů v příštích sezonách už neobjeví na volně dostupných veřejnoprávních televizích. V případě Němců sehrál významnou roli i fakt, že vysílají na satelitu volně, díky čemuž „zásobovali“ takřka celou západní a střední Evropu volně dostupnými přenosy.

Německé veřejné televize by ale měly problém i kdyby signál kódovaly, neboť placená televize SKY Deutschland dlouhodobě usilovala o exkluzivitu.

Navíc, v Německu se volně nevysílají ani přenosy domácí fotbalové Bundesligy. Není tedy důvod, proč by za těchto okolností měly být volně dostupné zrovna zápasy Ligy mistrů.

Placená televize nabídne víc: O2 slibuje všechny zápasy v češtině

Ale vraťme se zpět do ČR. Část diváků může mírně rozladit, že se ve středu večer nepodívají na nejatraktivnější fotbal na ČT Sport. Na druhou stranu operátor O2 TV hodlá svá exkluzivní práva využít na maximum.

Televizi O2 TV Sport slouží ke cti, že divákům za jejich peníze nabídne skutečně plnohodnotné pokrytí celé soutěže, jaké nemá na českém trhu obdoby. Plán vysílat každý zápas s českým komentářem je opravdu ambiciózní.

Podobný servis svým divákům neposkytuje ani zmíněná placená televize SKY v Německu a Rakousku. Ta sice rovněž vysílá všechna utkání, ale některé zápasy ponechává bez plnohodnotného komentáře.

Bude tedy zajímavé sledovat, jakým způsobem dokáže O2 TV nahuštěný program Ligy mistrů vykrýt a zda nepřehodnotí své plány vysílat vše v češtině. Liga mistrů je však ideálním produktem pro využití tzv. „multidimenze“.

Další soutěže v placené televizi

Nejatraktivnější fotbalová soutěž planety zároveň nemusí být posledním produktem, který se přesune z volné na placenou televizi. O2 TV se v příští sezoně zapojí i do hokejové Tipsport extraligy. Hodlá exkluzivně vysílat domácí zápasy vybraných klubů včetně play-off.

Na placené televizi jsou rovněž nejatraktivnější zápasy fotbalové HET ligy. Zatím je sice nabídka volných přenosů bohatší, ale je zřejmě jen otázkou času, kdy většina zápasů bude na placených programech.

Část diváků může mít z principu problém za přenosy platit. V dnešní době mají k dispozici i další možnosti, jak se k obsahu legálně dostat – například v omezené kvalitě na webech sázkových kanceláří nebo na vybraných videoportálech. Tímto způsobem můžete sledovat i mnohé soutěže, které se na českém trhu nevysílají – například německou Bundesligu.

Fotbalová Champions League ale bude výjimkou. Bez zaplacení ji od sezony 2018/2019 prostě neuvidíte.

Videoupoutávka: Liga mistrů UEFA na O2 TV

Autor článku:

Komentáře (8)

  1. juko

   Pokud vím, RAI v posledních šesti letech Ligu mistrů nevysílala, tudíž zřejmě našli v rozpočtu peníze navíc, případně dali placené televizi SKY Italia obchodní nabídku, kterou nešlo odmítnout :-)

  1. juko

   O2 TV určitě nebude komentovat slovensky, práva pro Slovensko zřejmě nabídnou tamním operátorům. Zájem má Orange pro případnou novou SK satelitní platformu. I Telekom se může ucházet o část přenosů. Uvidíme jak to dopadne.

  1. Harry

   RAI je vyborna, vysila docela dost FTA. Nase CT by se mela od ni ucit…

 1. JiriSedivy

  Ad Harry: ano, souhlasím. Já jsem si před pár lety na dovolené v Itálii koupil na doporučení od známého jejich Tivusat a jsem naprosto spokojený, hlavně s kanály RAI. I když Italsky umím tak 50%, hodně filmů a serialů jsou i v originále. Moc se mi líbí filmový kanál Rai Movie a seriály na Rai 4. A také dokumenty na Rai 5 jsou skvělé. To nemají ani Němci ani Francouzi.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .