Kino Barrandov může u některých satelitních operátorů narazit na nedostatek kapacity

Nový kanál Kino Barrandov by měl už v prvních dnech být k dispozici pro většinu diváků. Klienti satelitních služeb freeSAT a Digi TV si ale na zařazení budou muset nějaký čas počkat. Na pozici 1 st. západně, kde obě služby působí, se totiž všichni operátoři potýkají s nedostatkem kapacity a minimálně v prvních měsících nebudou moci nový kanál zařadit.

satelit-651

Nové kanály Barrandova v první fázi zřejmě jen u Skylinku

Volnou kapacitu může nové televizi poskytnout prozatím jen satelitní služba Skylink, která působí na pozici 23 st. východně. Zde by se mohl nový program objevit už několik dní před startem, pokud se obě strany dohodnou. Server Parabola.cz sice informoval, že ještě na konci března neprobíhala žádná jednání mezi operátorem služby Skylink a vedením televizní skupiny Barrandov. Nicméně zaŕazení nového kanálu na Skylink se očekává i tak, jelikož řada kabelových společností nabírá signál českých televizí právě z této platformy.

Skupina Barrandov vedle svého filmového kanálu hodlá v nejbližších týdnech spustit i dětský a dokumentární program Barrandov Plus a ještě letos i hudební kanál Barrandov Musika. I v těchto se očekává jejich zařazení nejprve do Skylinku a až po nějaké době i do ostatních (satelitních) platforem.

Služby freeSAT a Digi TV mají přidělenou kapacitu zcela naplněnou

Zařazení nových programů do DVB-T případně do nabídek kabelových operátorů může proběhnout relativně rychle. V případě satelitních platforem budou jednání složitější, právě s ohledem na kapacitu. Na kapacitní limity naráží všichni operátoři na pozici 1 st. západně. Tento problém se týká jak Digi TV, freeSAT, tak i slovenské platformy Magio SAT.

V nejbližších dnech se očekává vypuštění nového satelitu ze strany Telenoru, čímž následně vznikne prostor i pro rozšiřování programové nabídky. Nosná raketa Ariane 5 letem VA222 dopraví nový telekomunikační satelit Thor 7 do vesmíru dne 15. dubna 2015. Vynesení tohoto satelitu budou moci sledovat příznivci v přímém přenosu, tak jako tomu bylo u obdobných operací v minulosti. Právě tento satelit poskytne novou kapacitu nejen pro české a slovenské služby, ale i pro skandinávské operátory.

Pronájem další kapacity je otázkou dlouhodobějších jednání

Pronájem kapacity pro vysílání dalších placených programů na satelitu je ale otázkou dlouhodobějších jednání. I proto nelze očekávat, že by se nové kanály Barrandova objevily ve všech českých satelitních platformách ještě v průběhu letošního roku. Náklady na pronájem kapacity vyjdou na desítky milionů korůn ročně – odhadem jde o milion euro ročně za jeden transpondér. Natolik významná investice si tedy vyžaduje delší vyhodnocování a operátor musí mít jistotu efektivního a dlouhodobého zaplnění této kapacity.

Důležitá je i vzájemná spolupráce jednotlivých operátorů na sdílení nákladů. Na pozici 1 st. západně totiž působí až tři české a slovenské satelitní služby, které jsou v rukou různých majitelů. Slovenské platformy Magio SAT a Digi TV vlastní společnost Slovak Telekom, nicméně česká odnož Digi TV je nově v rukou domácí skupiny LAMA Energy. A platforma freeSAT je v rukou lucemburské společnosti UPC DTH. Ta musí ve svých kalkulacích brát ohled nejen na české diváky, ale i na maďarský a slovenský trh.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .