Jaký smysl mají kanály Prima +1 a JOJ +1 v době videoték a zpětného zhlédnutí?

Skylink společně s televizními skupinami Prima a JOJ přináší divákům dva nové kanály. Jejich smysl je přinejmenším diskutabilní, jelikož se na nich vysílá totožný program posunutý o jednu hodinu. Podívejme se na přínosy a nedostatky.

Ilustrační foto - fotobanka Shutterstock

Ilustrační foto – fotobanka Shutterstock

Posunuté verze umožňují sledovat program bez dodatečných investic

Hlavní výhodou stanic Prima +1 a JOJ +1 je možnost sledovat obsah ve vhodnějším čase bez dalších investic. Pokud uvážíme, že tyto nové programy jsou určené především divákům vyhledávajícím klasické lineární televizní vysílání, tak právě této skupině přinášejí několik benefitů. Pokud například těsně propásnete svůj oblíbený pořad, máte možnost jej shlédnout pohodlně od začátku s úderem následující hodiny. Nepotřebujete nahrávací zařízení, časovač, ani zpětné shlédnutí.

Jinými slovy, stačí vám běžný (novější) satelitní přijímač bez dodatečných funkcí, a hlavně bez internetu. To je obrovská výhoda, která se hodí především mimo hlavní domácnost – na chatách nebo chalupách. Posunutá verze vám zároveň umožňuje v jeden večer shlédnout hlavní pořady několika televizí zároveň. Ve 20:00 se můžete podívat na hlavní pořad na Nově nebo ČT, o hodinu později pohodlně stihnete i hlavní pořad na Primě – bez nutnosti nahrávání.

Posunuté verze dávají divákům dojem rozmanitější programové nabídky

Posunuté verze se začaly objevovat v západních zemích (především ve Velké Británii) krátce po příchodu digitálního satelitního a posléze i zemského vysílání. Ve většině případů však šlo o doménu placených platforem, které chtěly divákům nabídnout dojem rozmanitější programové nabídky. Z tohoto důvodu nejsou k dispozici posunuté verze televizí ZDF nebo ARD, ale pouze posunuté verze některých placených televizí. Konkrétně v Německu jde o kanály Sky Cinema +1 nebo Sky Cinema +24.

U placených filmových stanic, které několik měsíců rotují stejný obsah, mají posunuté verze smysl. Nevyhovuje vám akční film v hlavním vysílání? Podívejte se na komedii, kterou jste před chvíli propásli. Nebo sledujte, co včera běželo v prime time. Tím ale výčet pozitiv končí.

Jeden posunutý program nepřináší dostatečnou přidanou hodnotu

Co uděláte, pokud se chcete podívat později na některý z pořadů České televize nebo TV Nova? Případně pokud byste si chtěli „posunout“ některý z pořadů Prima love nebo Prima ZOOM? V takovém případě vám pomůže jedině nahrávání na disk nebo zmíněné videotéky a zpětné shlédnutí.

A dostáváme se zpět k hlavní otázce v titulku. Jaký mají smysl pouze kanály Prima +1 a JOJ +1? Z pohledu běžného diváka prakticky žádný. Počet diváků, kteří budou aktivně hledat posunuté sledování kanálů konkrétně na hlavním programu Primy nebo JOJ bude velmi omezen. Spuštění těchto dvou kanálů bez dalších tematických stanic nepřináší divákům dostatečnou přidanou hodnotu. Jde pouze o „imageovku“ platformy Skylink, která tak může inzerovat další programy ve své základní nabídce.

Logo nového kanálu televize Prima - Prima +1

Logo nového kanálu televize Prima – Prima +1

Místo spouštění relativně zbytečných +1 verzí by se vedení televize Prima mohlo zamyslet nad vytvořením samostatného druhého kanálu s rozmanitým výběrem vlastní tvorby. Tento program by zčásti mohl mohl opakovat nejatraktivnější tituly krátce po jejich odvysílání na hlavní Primě a zároveň by některé další pořady mohl přinášet v atraktivnějších vysílacích časech. Pro diváky by to byla rozhodně užitečnější služba.

Přínosy z komerčního hlediska

Generální ředitel televize Prima Marek Singer na tiskové konferenci uvedl, že spuštění verze Prima +1 má smysl i z komerčního hlediska. „Není to kosmetická záležitost, je to pro nás strategické a zajímavé. Opožděné sledování je na vzestupu, trend bude pokračovat,“ řekl šéf skupiny Prima.

Televize Prima může tímto způsobem oslovit jednotky procent dalších diváků. A to už může být zajímavé i pro zadavatele reklamy. Jelikož ale nemám k dispozici konkrétní průzkumy ani čísla, z nichž pan Singer vycházel, nepřináleží mi s jeho vizii polemizovat. Pokud ale může být posunutá verze komerčně atraktivní, tak proč s ni Prima přichází až nyní? Proč ji divákům nenabídla třeba před pěti lety?

Budou i další posunuté programy?

Budoucnost „+1“ verzí nelze v dnešní době spolehlivě odhadnout. Je možné, že televizním skupinám Prima a JOJ přinesou jejich posunuté programy nové diváky i větší zájem reklamních partnerů. V takovém případě bychom se časem mohli dočkat i dalších posunutých programů. Například verzí „+2“ nebo „+24“. Pokud by diváci nové kanály nepřijali, je zde vždy prostor k přeformátování. Rozhodující bude, zda výnosy převýší náklady.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .