ČT má 5 programů, Slovensko se zaseklo v debatě o třetím

Česká televize je ve srovnání se slovenskou veřejnoprávní instituci výrazně akceschopnější, alespoň pokud jde o plánování případně spuštění nových TV programů. Za éry Petra Dvořáka sice přinesla jen jeden nový program – přesněji dvě značky na stejné pozici – nicméně i tak se může pochválit bohatou celkovou nabídkou až 5 televizních programů.

Slovenská RTVS řeší úplně jiné problémy. Ředitelé tamní instituce už přibližně 8 let mluví o spuštění třetího (!) televizního programu. I nadále však vysílají pouze dva.

Ilustrační foto Shutterstock.com

Ilustrační foto Shutterstock.com

Vývoj v obou zemích někdejší společné federace je odlišný

Česká televize vysílala až do roku 2005 jen na dvou programech. Pak došlo na realizaci ambiciózního plánu a byl spuštěn zpravodajský program ČT 24, který vysílá ve všech platformách volně – dokonce i na satelitu. O necelý rok později byl spuštěn očekávaný sportovní program ČT 4 Sport, který v té době výrazně pomohl zviditelnit domácí sportovní soutěže. Trh soukromých sportovních stanic ještě tehdy nebyl nakloněn vysílání domácích přenosů – velkou překážkou byla jejich nákladná výroba. Díky tomu bylo spuštění programu ČT 4 Sport velmi přínosné pro český sport.

Další televizní program pod značkou České televize se objevil až po sedmi letech, v roce 2013. Tehdy vzniklo dětské „Déčko“ na sdílené programové pozici společně s ČT art. V tomto případě šlo o projekt, kterým se zviditelnil současný generální ředitel Petr Dvořák a jeho tým. Zástupci projektu ČT :D/ČT art sice avizovali, že v určité době mohou obě tyto značky vysílat na samostatných programových pozicích, do dnešního dne však k tomu nedošlo. A zřejmě to nelze čekat ani po ukončení přechodu na DVB-T2.

Generální ředitel ČT Petr Dvořák se na letošní konferenci DIGIMEDIA 2019 nechal slyšet, že v současné ekonomické situaci nelze čekat výrazný technologický nebo programový rozmach veřejnoprávního média. Díky výjimce z DPH může Česká televize financovat přechod na DVB-T2 a obměnu celého produkčního a vysílacího řetězce s cílem vysílat v progresivním řádkování. Rozvoj dalších programových okruhů nebo řádné vysílání v Ultra HD rozlišení však nelze čekat.

Podle Petra Dvořáka bude důležité udržet alespoň stávající rozsah nabízených služeb a původní tvorby. Rozšíření počtu programů není na pořadu dne. Jedinou naději pro platícího koncesionáře je možné rozšíření regionálního vysílání o další mutace.

Slovenská veřejnoprávní instituce stagnuje

Situace na Slovensku se ve stejné době vyvíjela stylem jeden krok vpřed, dva kroky vzad. Ředitelé tamní RTVS už přibližně 8 let mluví o spuštění třetího (!) televizního programu. I nadále však vysílají pouze dva. Situace je o to komplikovanější, že RTVS si ze zákona platí terestrický multiplex s kapacitou pro 4-5 programů. Přenosovou kapacitu využívá alespoň k šíření HD verzí obou svých programů, což lze vnímat jako jediný rozumný krok v této situaci.

Zbylou kapacitu by však šlo využít i jinak – třetí kanál už kdysi vysílal. STV Trojka se zaměřením na sport byla spuštěna v den letní Olympiády 2008. Za projektem stál tým někdejšího ředitele Radima Hrehy, který byl odvolán ještě před spuštěním nového programu. Vzniku projektu šéfoval a tehdejší šéf sportovní redakce Andrej Miklánek. Vznik Trojky byl základem pro jeho bohatou manažerskou kariéru v dalších médiích.

Vysílání Trojky bylo zastaveno v roce 2011 po skončení Mistrovství světa v hokeji. Tehdejší ředitelka Miloslava Zemková okruh zrušila z ekonomických důvodů. Původně mělo jít jen o dlouhodobější „přerušení vysílání“ a Trojka se měla časem vrátit.

Dnes vidíme, jak to dopadlo.

Autor článku:

Komentáře (4)

  1. JiriSedivy

    Je to malá a chudá země, takže podle toho vypadá i televizní trh. Nicméně ČT bych nepřechvaloval, protože polovinu vysílání tvoří reprízy a levné pořady. Ve střední Evropě je na tom nejlépe ORF, ale samozřejmě úplně top jsou BBC, ZDF, RAI…

    1. PV

      ..asi tak, holt 5 mil koncesionářů uživí méně kanálů než 10 mil.v Česku, .V 40 mil. Polsku má TVP taky vice kanálů než 5.

    1. PV

      Znám jen ty německé a polské kanály pokud vysílají volně (aspoň nějakou dobu v minulosti) ze satu, A třeba TVP Historie byla docela zajímavá TV…. Počet koncesionářů (resp. z toho odvozený balík rozpočtu) bych řekl že je nejdůležitější, ale ne jediný, faktor na rozsah a kvalitu vysílání veřejnoprávní TV v dané zemi. Takže s ČT by šla porovnávat leda ta ORF.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .