Ročenka 2012: Co přinesl rok 2012 na celoplošných stanicích?

rocenka_001

AUDIO UVNITŘ – Rok se s rokem sešel a redakce RadioTV vám přináší několikadílný seriál, ve kterém zmapujeme největší události uplynulého roku 2012. Zásadní informace z uplynulého roku jsme se rozhodli členit podle jednotlivých regionů České republiky (podobný systém využíváme při analýzách poslechovosti). Dnes začneme s celoplošnými stanicemi. Rok nabitý událostmi mapujeme chronologicky.

Velkým hybatelem českým éterem se ke konci roku stala rozhodně skupina Lagardere. Ta totiž oznámila, že odkoupila licenci BBC a od března 2013 bude šířit nový program. To vše proto, aby mohlo být zachováno anglické vysílání na českém území. Vezměme ale události pěkně popořádku.

BBC World Service: Bez Rádia Česko, ale s Lagardere

Mediální skupina Lagardere uskuteční na českém rozhlasovém trhu další zajímavou akvizici. Kupuje totiž licencovanou společnost BBC Radiocom, která v České republice zastupuje respektovanou britskou veřejnoprávní stanici BBC World Service. Lagardere hodlá zachovat anglické vysílání a bude vyrábět i pořady v češtině dle požadovaných licenčních podmínek.

DALŠÍ ZPRÁVY O BBC:
Česká BBC vysílá v zájmu trhu. Pokud skončí, nebude ji čím nahradit
Mark Thompson odstoupí na podzim z postu generálního ředitele BBC

Někteří odborníci očekávali, že by mohlo dojít k odkoupení společnosti BBC Radiocom, která provozuje vysílání BBC na území České republiky. Český rozhlas se totiž dále nemohl podílet na vysílání BBC v České republice, přesto se všeobecně očekávalo, že toto vysílání brzy skončí. Rozhlas dokonce upustil od plánu vybudovat na frekvencích BBC stanici mluveného slova a přesunul ji na střední vlny.

Zajímavostí je, že spolupráce BBC a Lagardere nebude probíhat pouze na báze výroby programu. Lagardere přímo odkoupí licencovanou společnost BBC Radiokom a bude mít tudíž přímo pod kontrolou vysílací licenci BBC v České republice. V dlouhodobém horizontu tedy nemusí být vyloučeno, že Lagardere tuto stanici přeformátuje. Zatím ale výkonný ředitel Lagardere Active ČR Miroslav Hrnko zdůrazňuje, že česká BBC zůstane i nadále stanicí s informačně zpravodajským servisem a prvky zábavy.

K TÉMATU:
Český rozhlas zatím vysílání BBC zcela neovládne
BBC a ČRo Česko – jak zachránit spolupráci?
Frekvence BBC? Dávám Lagardere rok. Maximálně dva
Majitel Frekvence 1 a Evropy 2 pomůže zachovat BBC v České republice

rocenka_banner

Český rozhlas: Rádio Česko od března nahradí ČRo Plus

Český rozhlas vyvrátil vzápětí informace o možném ukončení vysílání Rádia Česko, posluchači o program zpravodajské stanice nepřišli ani s koncem srpna. Nadále vysílá 10 hodin denně v digitálních platformách. Od března 2013 by mělo dojít ke sloučení ČRo Rádio Česko, ČRo Leonardo a ČRo 6 pod jednotnou značku ČRo Plus.

SOUVISEJÍCÍ: „Vysílání Rádia Česko pokračuje i po 31. srpnu 2012,” oponuje Český rozhlas

Ke konci roku přišla smutná zpráva. Ve věku 65 let náhle zemřel někdejší generální ředitel Českého rozhlasu a jeden z významných tvůrců českého éteru Václav Kasík. Deset let vedl Český rozhlas, stál u zrodu stanice pro mladé Rádio Wave a zakládal a vedl první celoplošnou stanici Rádio Alfa.

ČRo Radio Wave oživilo 2. dubna programové schéma. Inovované programové schéma zachovává dosavadní speciální pořady. K nim však přidává několik nových. Program zastřešuje nový slogan „Děláme vlny“. Změny mají podle Tomáše Turka, šéfredaktora stanice, zatraktivnit vysílání a přizpůsobit jej digitálnímu prostředí: „Radio Wave vysílalo po několik let prakticky ve stejném programovém schématu. Mnoho programových prvků je stále nosných a osvědčily se, ovšem jakožto celek program stále vycházel ze situace, kdy měla stanice FM frekvence.”

Station Ident (Děláme vlny 01) by RadioTV

Radiožurnál se proměňuje

Novým šéfredaktorem hlavní stanice Českého rozhlasu se od 15. června 2012 stal Jan Pokorný. Nahradil ve funkci Jana Součka, který požádal o uvolnění z osobních důvodů. Pokorný už jednou ve vedení ČRo 1 Radiožurnál působil v letech 2005 – 2008, těsně před Barborou Tachecí. Nyní se tedy vrací na jednu z mnoha původních pozic, které zastával ve své dlouhé rozhlasové kariéře. V jednom z prvních rozhovorů, které poskytl staronový šéfredaktor Jan Pokorný médiím, nastínil své plány. Uvažuje o zlepšení informací, které zaznívají z vysílání ČRo 1 Radiožurnál a hodlá oživit i hudební složku, která je neustále pod palbou kritiky, i když už prošla zajímavým zlepšením z minulosti.

Český rozhlas 1 – Radiožurnál přistoupil ke změně víkendového vysílacího schématu. Oblíbený cestovatelský pořad Zápisník zahraničních zpravodajů se bude muset spokojit s jediným vydáním týdně, stanice se jej rozhodla přesunout na neděli v 9:00 a sobotní pořad zcela zrušit. Host Radiožurnálu s Václavem Žmolíkem bude také o víkendu vysílán nově už v 10:00, doposud to bylo o hodinu později. V sobotu pak Radiožurnál odvysílá novou rubriku „Kulisy z londýnské olympiády“, autorem je Jaroslav Skalický.

Český rozhlas pokračuje v kontinuálních změnách v rámci jednotlivých stanic a od 1. června jmenoval nového hudebního dramaturga hlavního okruhu ČRo 1 Radiožurnál. Tuto pozici bude zastávat Petr Král, jež je spjatý s rozhlasovým prostředím od roku 1991. Hudební dramaturgie Radiožurnálu se rozšíří a bude více reagovat na programový obsah vysílání.

Už v lednu 2012 jsme se dozvěděli o konci Hany Hikelové v Českém rozhlase. Hikelová skončila zejména kvůli dlouhodobým neshodám s generálním ředitelem ohledně dalšího směřování a koncepce některých stanic, zejména prvního okruhu Radiožurnálu, který je vlajkovou lodí rozhlasu. Oba manageři loni soupeřili o ředitelský post v rozhlase. Peter Duhan tehdy i nadále počítal s Hikelovou ve svém týmu, ona ale nepřímo naznačovala, že by v případě svého zvolení si vybrala jinou osobu do vedení rozhlasu. Nakonec Hikelová opouští rozhlas právě po dohodě s Peterem Duhanem. Serveru Digizone.cz ale řekla, že byla propuštěna pro nadbytečnost poté, co generální ředitel zrušil funkci ředitelky zpravodajských stanic.

main_cro1

Rádio Impuls zavedlo Rok dobrých skutků

Rádio Impuls vstoupilo do roku 2012 s mnohými novinkami, rozšířilo totiž své aktivity na rozhlasovém trhu, dle svých slov „netradičním směrem”. Nejvýraznější novinkou je nová iniciativa „Pošli to dál“, která si klade za cíl „vykouzlit úsměv na rtech těm, kteří to nejvíce potřebují“. Lednové programové změny odráží „proměny posluchačských potřeb a preferencí a současně přinášejí zjednodušení a zpřehlednění vysílání“.

PSALI JSME: Rádio Impuls se na začátku roku 2012 výrazněji mění a zahajuje rok dobra

Vzhledem k úspěchu hlavní zpravodajské relace „Sedm minut v sedm” zavádí stanice začátkem roku 2012 druhé „velké” zprávy ve 12:00, jejichž účelem je v prodlouženém čase obsáhleji informovat o aktuálních událostech dne. Zpravodajství v roce 2012 navíc stanice posiluje zařazením většího množství reportáží, anket, rozhovorů a glos, které své místo ve vysílacím schématu dostanou pravidelně ve 30. minutě každé vysílací hodiny,” udává výčet novinek Rádio Impuls. Nový bude i slogan: „Zprávy, kterým důvěřujete”.

KOMENTÁŘ – Pozitivní přístup Rádia Impuls zatím funguje

Významnou změnou je nasazení nového zvukového obalu. Rádio Impuls do vysílání zařadilo nové hudební jingly, nový zvuk dostaly zpravodajské relace (Zprávy, Počasí, Doprava 007), pořady Haló, tady Impulsovi a Fanda a jeho česká banda.

Nový zvuk Rádia Impuls by RadioTV

F1: Konec Pomejeho a narozeniny M.Fleischmanna

Pomineme-li velkou zprávu z konce prosince o odkoupení licence BBC Radiocom společností Lagardere, mluvilo se o Frekvenci 1 například ve spojení s koncem spolupráce s Jiřím Pomeje. Vítěz prvního ročníku ankety o moderátora roku Jiří Pomeje ukončil spolupráci s Frekvencí 1. Rozhodl se tak poté, co necítil dostatečnou podporu ze strany mediálního domu, který mu v posledních letech poskytl nadstandardní prostor.

Celoplošné rádio Frekvence 1 má ale od listopadu 2012 opět v pracovních dnech plnohodnotné noční vysílání. Management stanice se po odchodu extravagantního spíkra Jířího Pomeje rozhodl obnovit moderované vysílání a do nočního proudu nasazuje dva moderátory. Po boku osvědčené moderátorky Jany Knížkové přibyl Otta Seeman, ten má desetiletou moderátorskou praxi, noční vysílání by tak mělo znít profesionálně.

Prezident mediální skupiny Lagardére ČR Michel Fleischmann oslavil v roce 2012 kulaté výročí. Narodil se 8. února před šedesáti lety. Je synem básníka, překladatele a diplomata Ivo Fleischmanna a fotografky Staši Jílovské. Na českém i slovenském trhu se zapsal jako průkopník porevolučního soukromého rozhlasového vysílání.

Moderátorské obměny v nočním vysílání nebyly jediné. Diana Kobzanová v březnu 2012 odešla dočasně z vysílání (od ledna 2013 má vystřídat ve Sportbaru Aleše Valentu) a v programu Styl ji nahradila Markéta Mayerová. Od ledna 2012 se do vysílání vrátil také Petr Jablonský a jeho plejáda hlasů známý osobností doplňuje ranní vysílání rádia Frekvence 1. Od druhé poloviny prosince pak rozšiřuje Frekvence 1 Dámský klub i na víkend, tým moderátorek doplňuje televizní kuchař Jirka Babica.

Víkendový Dámský klub s Jirkou Babicou by RadioTV.cz

SeeJay je prvním digitální rozhlasovou stanicí u nás

Zasedání Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) s pořadovým číslem 14 přineslo zrod prvního ryze digitálního komerčního rádia v České republice. SeeJay Radio získalo licenci k provozování digitálního vysílání na dobu 8 let, kromě České rozhlasu jsou v DAB-T šířeny pouze dvě komerční stanice – Radio Proglas a mostecké rockové Gama Rádio.

Sice v rámci testovacího vysílání už na českém trhu digitálně vysílaly různé existující stanice, SeeJay je ale prvním projektem, který vstoupil do digitálu cíleně, aby pomohl vzbudit zájem o tuto platformu. Ředitel stanice Svatopluk Janík má v hlavě několik zajímavých myšlenek jak rozšířit povědomí o této platformě mezi posluchači.

Ještě předtím internetové taneční SeeJay Radio připravilo pro své posluchače několik novinek, kterými vybočuje z řady průměrných webových stanic. Kromě nové programové struktury a pořadů zaujme především vynikající zvukový obal, jež nemá mezi zdejšími internetovými stanicemi konkurenci. Vznikl pod vedením hudebního producenta Jeana Luca ve spolupráci se zpěvačkou Victorii.

SeeJay Radio – SHOWREEL 2012 by SeeJayRadio

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .