Česká BBC vysílá v zájmu trhu. Pokud skončí, nebude ji čím nahradit

bbc_world_serviceNÁZOR. Před několika dny se zničehonic objevila zpráva, že BBC World Service zvažuje omezení svých aktivit v České republice kvůli nutným úsporám. Pokud by FM vysílače BBC s programem Rádia Česko skutečně utichly, byla by to pro zdejší trh nepředstavitelná ztráta. A to nejen po stránce obsahové…

Ačkoliv už neprodukuje žádný vlastní zpravodajský obsah v češtině, i tak je česká pobočka BBC pro zdejší trh velice cenná. Využívá totiž několik luktrativních kmitočtů v krajských městech. Pokud by ze dne na den přestala vysílat a vrátila by svou licenci, komerční provozovatelé by o tyto frekvence svedli nelítostný boj nejen mezi sebou ale i s novými uchazeči.

ROZHOVOR: Česká BBC byla nezávislá díky financím zvenčí. Politici si na ni netroufli

Představme si modelovou situaci, kdy BBC už nevysílá. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání vyhlásí licenční řízení na její frekvence, do něhož se přihlásí několik desítek uchazečů, z toho 80 procent nováčků. Každý bude přesvědčen o své výjimečnosti, ale vyhrát může jenom jeden. A ten i vyhraje, ale několik desítek konkurentů proti tomu podá žalobu. Roztočí se kolečko soudních pří, které mohou trvat několik let. A frekvence zůstanou v této době nevyužity.

Zdá se vám tento scénář příliš černý nebo nepravděpodobný? Vzpomeňte si na výběrové řízení k digitálním televizím z roku 2004 a hlavně na to, jak dopadlo. Některé pře zůstávají do dnešního dne nerozřešeny. Nebýt jednoho kontroverzního zákona, některé nové kanály by se nikdy nerozjely. Na rozhlasovém trhu by se zřejmě nešlo do takového extrému, ale jeden nikdy neví. Rozhlasové subjekty dokáží v současné době spolu celkem konstruktivně komunikovat a naučily se dělat i kompromisy. Jenomže pokud by se do výběrového řízení přihlásilo několik desítek nových společností, každá by logicky sledovala vlastní zájmy a je otázkou, zda by jakýkoliv vítěz nebyl předem zpochybněn.

PSALI JSME: BBC v rámci úsporných opatření může omezit české FM vysílání

main_bbcws

BBC přitom plní svoji funkci na českém trhu víc než dobře. Díky svému profilu poskytla Českému rozhlasu prostor pro rozvoj jediného ryze zpravodajského okruhu u u nás – Rádia Česko. Nejen že ho BBC pouští do svého vysílání, ještě mu platí i provoz FM vysílačů. Kromě toho BBC v minulosti významně přispěla i ke kultivaci české žurnalistiky, což v rozhovoru pro RadioTV popsal i bývalý redaktor české redakce BBC, dnes šéfredaktor Rádia Česko Václav Sochor.

Z tohoto pohledu lze říct, že česká BBC i dnes vysílá v zájmu celého trhu a byla by škoda, kdybychom ji neměly. Je pochopitelné, že řada posluchačů by ráda na těchto frekvencích uslyšela nějakou novou hudebně progresivní stanici. Jenomže stále je poměrně početná skupina jiných posluchačů, kteří by i nadále rádi poslouchali BBC v kombinaci s Rádiem Česko. Tato varianta má zatím přednost. Zůstává jen doufat, že i nadřízený britský management české pobočky BBC si uvědomí, jakou službu tato stanice dělá českým posluchačům i celému trhu.

Autor článku:

Komentáře (7)

  1. PV

    NESMYSL, v zájmu posluchačů obecně by bylo spíš kdyby BBC skončila, 8 tisíc denně a 39 týdně je na tolik vysílačů s takovým objemem vysílacího výkonu v součtu vyloženě mrhání cenným přírodním zdrojem!!! Bohužel mám pocit, že tento článek zapadá jen do strategie oligopolu, který tento web reprezentuje (kritický rozbor soukromé rozhlasové sféry po převzetí webu firmou Bohemia media veškerý žádný). I kdyby tyto frekvence dostal ČRo pro sporné Wave byla by to konkurence, která by oligopolu vadila daleko více než téměř neposlouchané BBC.

    1. juko

      PV, zkuste si tento článek přečíst ještě jednou, zvláště jistou důležitou pasáž:
      „Představme si modelovou situaci, kdy BBC už nevysílá. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání vyhlásí výběrové řízení na její frekvence, do něhož se přihlásí několik desítek uchazečů, z toho 80 procent nováčků. Každý bude přesvědčen o své výjimečnosti, ale vyhrát může jenom jeden. A ten i vyhraje, ale několik desítek konkurentů proti tomu podá žalobu. Roztočí se kolečko soudních pří, které mohou trvat několik let. A frekvence zůstanou v této době nevyužity.“

      Dovětek: I kdyby BBC skončila, Rádio Wave nebo cokoliv jiného se na těch frekvencích prostě neobjeví.

  2. valve

    Souhlasím plně s názorem čtenáře „PV“. Zajímalo by mne pane Koiši, kde berete tu jistotu ve svém tvrzení (cituji): „I kdyby BBC skončila, Rádio Wave nebo cokoliv jiného se na těch frekvencích prostě neobjeví“.
    Domívám se, že váš vliv (pokud nějaký máte) nedosahuje do míst, kde se rozdělují licence pro uvolněné kmitočty.
    Nejsem posluchačem Wave a považuji za dostatečné šíření této stanice pouze na netu – osobně bych uvítal na této frekvenci vysílání Radia Česko, než jakýkoliv jiný hudební kolovrátek typu Hey, Impuls nebo Blaník.

    1. juko

      Valve, tu jistotu beru z dosavadních zkušeností a znalostí dění na trhu. Pokud by se frekvence po BBC uvolnily, bude na celou síť vypsáno licenční řízení. Český rozhlas by tu síť mohl pro Wave využít jen v případě, pokud by došlo k změně zákona o ČRo. Zákonodárci by museli explicitně povolit vysílání Wave v analogu. Navíc by Rádio Wave muselo mít i podporu Rady ČRo. Jak víme, byla to právě Rada ČRo, která přinutila bývalého ředitele Kasíka toto vysílání z analogu stáhnout. Když to nešlo tehdy, není třeba si dělat iluze, že by to šlo dnes.

    1. juko

      Vyhověl jsem, i když si myslím, že i slovní spojení „výběrové řízení“ je v tomto kontextu v pořádku.

    2. UPC

      Děkuji za opravu. Jedná se sice opravdu o jakési „výběrové řízení“ avšak na úřední desce RRTV (http://www.rrtv.cz/cz/) se používá pojem „licenční řízení“ …

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .