Rádia Hey pod jedinou společností, transformační licence pro Blaník a RockMax

rrtv_novelogo

Přinášíme druhý článek věnující se 15. zasedání Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV). Rozhlasová síť rádií Hey bude moci pokračovat pod jedinou společností Star Promotion, změnu posvětila RRTV. Rádio Blaník a RockMax mají tranformační licenci platnou do 10. října 2025. Nechybí ani seznam neudělených kmitočtů a povolení navýšení výkonu.

Transformační licence pro Rádio Blaník a RockMax

Společnost Media Bohemia získala pro program Rádio Blaník transformační licenci, ta umožňuje vysílat do 10. října 2025. Transformační licence obdrží ta rádia, která souhlasí, že na základě digitální novely přijdou na pozemské digitální vysílání. Automatické prodloužení licence k analogovému vysílání může RRTV udělit jen jednou, následně by musela na kmitočty vypsat veřejné výběrové řízení. Konkrétně se v tomto případě jedná o soubor parametrů Chomutov 106,5 MHz (10 kW), Praha 87,8 MHz (1 kW), Ústí nad Labem 94,5 MHz (200 W) a Votice 95,0 MHz (100 kW).

KMITOČTY Z 15. ZASEDÁNÍ: RRTV rozdala devět kmitočtů, pro SkyRock putují hned čtyři

Transformační licenci vlastní nově i společnost AZ Media, pro program RockMax platí rovněž na dobu do 10. října 2025, jedná se o kmitočty Olomouc 103,4 MHz (200 W), Uherské Hradiště 91,2 MHz (200 W), Vsetín 95,6 MHz (100 W) a Zlín 89,6 MHz (10 kW).

Rádia Hey mohou vysílat pod jednou společností

Rozhlasová síť značky „Hey“ bude provozována jedinou společností. Doposud rádia Hey patřila hned několika firmám – Fajront BS, Pražské inforáio, Rádio Podještědí a Rádio Profil. Jedinou nástupnickou společností bude Star Promotion. Ke sjednocení dochází kvůli optimalizaci nákladů. Sloučení rádií Hey pod jednu společnost má vést ke snížení nákladů, manažeři si navíc slibují peníze díky oživení trhu. Mezi plány patří rozšíření signálu, bez něhož by mohla být cesta za ziskem obtížnější.

PŘEČTĚTE SI VÍCE: Mediální podnikatel Ivan Zach chce sloučit ztrátová rádia Hey

Podnikatel a většinový majitel Ivan Zach se rozhodl, že bude reagovat na narůstající ztrátu rádií Hey. V roce 2010 měla skupina podle deníku E15 ztrátu 10 milionů korun, o rok dříve činila částka dokonce 14,5 milionu. „Cílem připravované fúze je optimalizace nákladů i řízení. Po obdržení souhlasu RRTV bude projekt fúze realizován v nejkratším možném čase,“ uvedl Luboš Jetmar, výkonný šéf GES Media Asset, která rádia Hey spoluovládá prostřednictví sítě firem Radio Asset, Hey Média a InFin.

hey_tydenniVývoj týdenní poslechovosti rádií Hey!. Pro zvětšení klikněte myší.

Neúspěšní žadatelé o nové kmitočty a navýšení výkonu

Rada neudělila souhlas s navýšením výkonu vysílače Jihlava-Hosov 101,1 MHz pro program Rádio Jihlava, provozující firma Nonstop chtěla zvýšit výkon na 800 W, 1 kW, resp. na 1,26 kW. Důvodem je negativní stanovisko Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ).

Z ARCHIVU: Rádio Dálnice má 9 nových kmitočtů, Hey Čechy s prodlouženou licencí

Media Bohemia nerozšíří portfolio kmitočtů pro program Rádio Blaník, ČTÚ neudělil souhlas k udělení souboru technických parametrů o frekvence Turnov 99,4 MHz (100 W) a Cheb – Špitálský vrch 101,4 MHz (50 W).

Zkrátka přišla také společnost Broadcast Media, RRTV neudělila souhlas k provozování kmitočtu Ostrava ČSAD 103,3 MHz (200 W) z důvodu negativního stanoviska ČTÚ.

kmitocty_015Kompletní seznam kmitočtů udělených na 15. zasedání RRTV. Pro zvětšení klikněte myší

Další informace z 15. zasedání Rady

Rádio Bonton smí navýšit výkon vysílače Mladá Boleslav – Bradlec 94,8 MHz, RRTV povolila změnu ze 100 W na 200 W.

Rádio Jihlava ve dnech 20. – 24. července nesplnila dle RRTV licenční podmínky, podíl mluveného slova prý klesnul po 10%. Nápravu musí provozovatel učinit do 15 dnů ode dne doručení upozornění.

RRTV se seznámila a s rozsudkem Nejvyššího správního soudu ČR ze dne 29. června 2011, tím byla zamítnuta kasační stížnost RRTV pro rozsudku Městského soudu v Praze ze dne 8. dubna 2011, kterým bylo zrušeno rozhodnutí Rady o neudělení souhlasu se změnou skutečností spočívající ve změně souboru technických parametrů a územního rozsahu vysílání přidělením kmitočtu Brno 98,1 MHz (1 kW).

NÁZOR: Frekvence 1 by zasloužila pokutu za vulgarismy a urážky posluchačů

Provozovatel Media Bohemia získal od RRTV povolení ke změně názvu programu z Hitrádio Apollo na nové Hitrádio Orion Morava. Na Radu přišla zároveň stížnost od posluchače na změnu názvu programu Hitrádia Apollo na Hitrádio Orion. Ve vysílání se ovšem stanice i od srpna prezentuje jako Hitrádio Apollo, navíc zpravodajský tým připravuje původní odpojované zpravodajství v celou hodinu (liší se od zpráv Hitrádia Orion), odpojované jsou rovněž reklamní bloky. Jedinou změnou je přebírání programu Hitrádia Orion, přičemž toto označení na kmitočtech Hitrádia Apollo dosud nezaznělo. Rada se se stížností posluchače seznámila.

Dále se Rady seznámila s rozsudkem Městského soudu v Praze ze dne 19. července 2011, jímž bylo zrušeno rozhodnutí RRTV ze dne 15. února 2011 o udělení souhlasu se změnou označení názvu programu AZ Rádio na nový název Hitrádio Magic a věc byla vrácena k dalšímu řízení a souhlasila s podanou kasační stížností. Zároveň provozovateli povolila změnit označení názvu programu ze stávajícího na nový název Magic Brno.

PŘEČTĚTE SI: Kauza Brno 105,1 FM se vrací na začátek

Na Radu přišlo opět několik stížností, posluchačům se například nelíbila „nevhodná a urážlivá“ diskuze v programu Rádia Egrensis, posluchačům vadí neoznámení ceny SMS při soutěžích na Frekvenci 1. Dále přišla stížnost vztahující se k porušení zásad vyváženosti a objektivity zpravodajství ČRo 3 – Vltava a ČRo 6. Dle tiskové zprávy RRTV si posluchačka stěžovala na nevhodné písně v rádiích, konkrétně Zlatokopky (Rytmus) a Tepláková souprava (Nightwork).

Rada se seznámila s informací o průběhu vyhlášeného licenčního řízení k provozování rozhlasového vysílání šířeného prostřednictvím vysílačů se souborem technických parametrů, které tvoří kmitočtovou síť Praha – Chodov 107,9 MHz/50 W, Horní Heršpice 94,1 MHz/50 W, Černice 87,8 MHz/50 W a Troubsko 95,9 MHz/50 W.

Na přetřes přišla též informace Českého telekomunikačního úřadu o vydání krátkodobého oprávnění k využívání rádiových kmitočtů rozhlasové služby.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .