Krize v rádiu Evropa 2: je to řízené, není to řízené?

ANALÝZA – Posluchači rádia Evropa 2 se už několik dní nevědomky účastní reality show, která je vedlejším produktem sporů ranního týmu s vedením stanice. Jak se vyvíjel odchod Lucie Šilhánové a byla celá akce předem připravená?

Profil Lucie Šilhánové zatím na webu Evropy 2 zůstává, foto: Evropa 2

Profil Lucie Šilhánové zatím na webu Evropy 2 zůstává, foto: Evropa 2

Po dvou dnech od prvního ranního „krizového vysílání“ Leoše Mareše a Patrika Hezuckého na podporu odejité kolegyně Lucie Šilhánové se začínají množit dotazy některých posluchačů, zda nešlo o předem připravenou PR akci s cílem zaujmout posluchače a získat místo na předních stránkách bulvárních novin, nebo spíš internetových deníků.

Vše začalo dobrou myšlenkou a sympatickým gestem

Těmto úvahám přirozeně nahrává i páteční avizovaná protestní akce před budovou rádia. Moderátoři sice ve vysílání posluchačům nic neslibují a spíš připouštějí, že se jejich kolegyně do vysílání už nevrátí, ale posluchače i tak prosí o pomoc. I když se jim nepodařilo přesvědčit vedení o nutnosti přijmout Lucii zpět do týmu, i tak si hodlají „postavit hlavu“ a zorganizovat demonstraci. S tím, že je stále malinká šance, že se Lucie možná vrátí. A možná se demonstrace dokonce sama zúčastní… Možná…

Nejeden posluchač si musel v tu chvíli položit dotaz, k čemu tohle všechno… proč raději kluci nepokračují dále ve své show, proč je nutné i nadále brát posluchače jako rukojmí? Nehledě na to, že pokud mají oba ranní protagonisté tak vážný problém s nepopulární ředitelkou Jitkou Fürst, proč sami na protest nepodají výpověď a neodejdou? Bylo by to logické a rozumné vyústění situace a navíc by celý tým mohla časem angažovat konkurence.

Jak se vyvíjel odchod Lucie Šilhánové?

Informace o nuceném odchodu dlouholeté protagonistky ranní show Lucie Šilhánové se poprvé objevila zhruba před dvěma týdny. Na záznam by vám ji samozřejmě nikdo nepotvrdil, ale mimo záznam jsme se o tom dověděli z několika zdrojů. Vše mělo být oficiálně oznámeno až poté, co doběhne ranní vysílání s Karlem Gottem (proběhlo minulý týden a sklidilo úspěch mezi mladými posluchači). Zpráva byla připravena, jen jsme čekali na vhodný okamžik, až nám ji jedna ze stran skutečně potvrdí.

Jaké pak bylo překvapení, když Leoš Mareš s Patrikem Hezuckým zahájili v úterý ráno pochmurnou ranní show, kde kritizovali vedení stanice a fakticky si v éteru dělali, co chtěli? Z jejich strany to nebylo úplně profesionální, ale vzhledem k vyhrocenému osobnímu vztahu (zejména Leoše) s ředitelkou Jitkou Fürst se to dalo pochopit. Leoš tím fakticky své šéfové vzkázal, že je to on, kdo ve skutečnosti řídí vysílání a že ona pro něj nepředstavuje autoritu.

Skupina Lagardere podcenila oficiální komunikaci

Tím by to také mohlo (a mělo) skončit. Vedení mohlo vrátit Lucii do vysílání, nebo poslat do médií oficiální stanovisko k tomu, proč ji vrátit nehodlá. Jako pochopitelný důvod by posloužil i fakt, že nejvyšší vedení respektuje kompetence ředitelky Evropy 2 a tudíž ani nehodlá její rozhodnutí měnit. Což by znělo určitě líp, než formálně (neoficiálně) prezentovaný důvod, že Lucie musela odejít, neboť je „moc stará“.

Místo toho však pověření komunikátoři Evropy 2 a celé skupiny Lagardere zaryté mlčí a nechtěně – nebo možná záměrně – napomáhají různým spekulacím. Jediný kontakt s médii proběhne ve chvíli, když žádají o stažení veškerých zvukových záznamů ilustrujících kontroverzi v éteru. Což není tak úplně z učebnic komunikace.

Leoš Mareš v Show Jana Krause, foto: TV Prima

Leoš Mareš v Show Jana Krause, foto: TV Prima

Spontánní akce se mění v řízený podnik

Od této chvíle však nastává změna kurzu. Leoš s Patrikem avizují jednání s nejvyšším vedením, které jaksi nedopadne k jejich spokojenosti. Den nato svolávají v ranním vysílání posluchače k spontánní demonstraci před budovou rádia, kde jim hodlají uspořádat vlastní soukromou ranní show. Že v té době zřejmě nebudou vysílat v éteru, to asi pro ně nepředstavuje problém.

A teď přichází důležitá dedukce – skutečně by si oba dovolili svolat podobnou „huráakci“ narychlo a bez vědomí či tiché podpory nejvyššího vedení? Troufám si tvrdit, že nikoliv. Navíc je otázkou, komu má zítřejší veřejná akce skutečně pomoci. Samotné Lucii už nejspíš nijak nepomůže, popularitu ranní show však posílí. A o to jde především.

Leoš by dosáhl nejvíc, kdyby sám odešel

Pokud by chtěl Leoš Mareš svoji bývalou kolegyni skutečně podpořit, mohl solidárně podat výpověď a několik dní nevysílat. Zas tak moc by neriskoval. Rádio by jeho odchodem ztratilo mnohem víc a tak by vedení mnohem pravděpodobněji splnilo jeho požadavky. Leoš se však k takovému kroku neodhodlal, a to ani po včerejší schůzce s nejvyšším vedením.

Osobně se nemohu zbavit dojmu, že vše co se teď odehrává, je už rozhodně podpořeno nejvyšším vedením. Rád bych se mýlil. Na druhou stranu, tak už to chodí v médiích. Někdy i dobrá a spontánní myšlenka skončí úplně jinak, než byla původně zamýšlena.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .