Vysílací sítě a pokrytí DVB-T

V České republice působí několik poskytovatelů digitálního televizního vysílání v DVB-T. Jednotlivé televizní skupiny jsou rozděleny do 4 celoplošných sítí a několik regionálních sítí. Divák má díky tomu k dispozici desítky televizních programů.

Muž přepíná programy na hlavní televizi v domácnosti. Žena sleduje své pořady na tabletu. Ilustrační foto Shutterstock.com

Muž přepíná programy na hlavní televizi v domácnosti. Žena sleduje své pořady na tabletu. Ilustrační foto Shutterstock.com

Síť 1 Multiplex ČT

Síť 1 je digitální sítí pro veřejnoprávní multiplex. Obsah vyplňují pouze stanice České televize a Českého rozhlasu. Do 30. října 2008 vysílaly programy v přechodném digitálním multiplexu A. Provizornímu vysílání symbolicky odzvonilo 31. října 2008. Do této doby zde vysílala i televize Nova.

Síť 2 Multiplex ČRA

Provozovatelem sítě jsou České Radiokomunikace. Síť 2 vznikla v říjnu 2008 z původního přechodného multiplexu A. Do konce 2011 bylo spuštěno všech 26 velkých vysílačů. Počtem kmitočtů se přibližuje pokrytí veřejnoprávního multiplexu 1.

Síť 3 Multiplex CDG

Provozovatelem třetího celoplošného multiplexu je společnost Czech Digital Group, od prosince 2010 ji vlastní České Radiokomunikace. Původně multiplex nabízel zpravodajskou stanici Z1 a program TV Public, obě zanikly.

Síť 4 Multiplex CDG

Vlastníkem čtvrtého multiplexu se v lednu 2012 stal operátor Digital Broadcasting, který ji získal od společnosti Telefónica Czech Republic. V síti jste mohli naladit programy ve vysokém rozlišení (ČT1 HD, ČT4 Sport HD a Nova HD), ve standardním rozlišení zde vysílá nová televize Relax (dříve Pohoda). Naopak TV Óčko přesídlilo do konkurenčního multiplexu 3.

K 30. červnu 2012 měl multiplex 4 pokrývat 59,9% území (což představuje 73,7% obyvatel České republiky), nicméně i lidé v krajích, kde by měli signál naladit, nejsou schopni vysílání zachytit. Díky zájmu se pokrytí rozšířilo na 95,5 % obyvatel.

Volně vysílající televizní stanice

Televizní příjem na klasickou anténu byl až do roku 2008 v České republice výlučně analogový. Testy terestrické digitální televize DVB-T sice začaly o mnoho let dřív, přelomový byl ale právě rok 2008.

....

Regionální Multiplexy

Společnost Czech Digital Group, která provozuje zemský terestrický multiplex 3, přišla v polovině roku 2011 s novými podmínkami pro menší digitální televize, jež mají zájem vysílat přes zemské vysílače. Nové televize už nemusí vysílat celoplošně, můžou si vybrat jednotlivé regiony, v nichž chtějí působit. Podmínky tak jsou pro ně výrazně výhodnější.

Původní majitelé společnost odprodali, důvodem byl nedostatek dlouhodobých a bonitních klientů. Rovněž pak i nutnost vysokých investic do rozvoje vysílací sítě.

Aktuálně najdou zájemci hned několik regionálních multiplexů, v 75 procentech případů používají stejné vysílací kóty jako pro klasické, ačkoli mají nižší výkon.

Multiplex Regionální síť 1 (Ivo Brabec)

Vysílá v Českých Budějovicích, na Lipně, v Kamýku nad Vltavou, Příbrami, Strašicích, Holoubkově, Plzni, Karlových Varech, Praze, Roudnici nad Labem, Ústí nad Labem, Jablonci a Liberci. Obsah se liší podle lokality.

Multiplex Regionální síť 2

Naladí jej diváci v Ostravě.

Výhody a nevýhody klasického příjmu televize

Digitální terestrické vysílání má řadu výhod oproti ostatním možnostem příjmu televizního signálu, ty převažují nad nevýhodami také z toho důvodu, že DVB-T je v ČR v porovnání s dalšími státy v Evropě spíše výjimečné.

....

Multiplex Regionální síť 4

Tento multiplex je určen Praze, naladit zde lze Praha TV, TV Noe, Kino Svět.

Multiplex Regionální síť 7

Programy České televize ve vysokém rozlišení, Kino Svět a Rádio Čas.

Multiplex Regionální síť 8

Naladit zde můžeme Óčko Expres, TV Noe, Regionalnitelevize.cz, Barrandov Muzika a TV8.

Poznámka: Uvedené informace jsou aktuální k 1.5.2016. Pokud jste našli někde chybu, napište nám na redakční e-mail.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .