Volně vysílající televizní stanice

Televizní příjem na klasickou anténu byl až do roku 2008 v České republice výlučně analogový. Testy terestrické digitální televize DVB-T sice začaly o mnoho let dřív, ale až v tomto roku byl skutečně započat přechod z analogové na digitální televizi na běžnou anténu.

Ilustrační foto Shutterstock.com

Ilustrační foto Shutterstock.com

DVB-T znamenal výrazný nástup tematických stanic

Pro diváky to znamenalo nutnost nákupu nových televizních přijímačů (v té době set top boxů), které umožňovaly digitální příjem. Pro televize to znamenalo nutnost vzdát se vlastních frekvencí a připravit se na příchod nové konkurence. Zatímco analogové vysílání umožňovalo, aby v celé republice vysílaly maximálně 4 televizní programy s celorepublikovým pokrytím a působností, digitální vysílání umožnilo počet programů zněkolikanásobit.

Díky přechodu na digitální vysílání tak dnes v České republice vysílá přes 20 stanic, které můžete naladit na běžnou anténu. V některých částech republiky, zejména ve větších městech, přesahuje počet volně vysílajících českých televizí číslovku 30. A obyvatelé u hranic se Slovenskem, Rakouskem, Německem nebo Polskem mají k dispozici desítky dalších stanic od sousedů – bezplatně a na běžnou anténu.

Hlavní televizní skupiny v České republice a volné televizní programy:

ČESKÁ TELEVIZE: ČT1, ČT2, ČT24, ČTSport, ČT :D, ČT art
NOVA: Nova, Nova Cinema, Fanda, Smíchov, Telka
PRIMA: Prima, Prima COOL, Prima love, Prima MAX, Prima Comedy Central
BARRANDOV: TV Barrandov, Barrandov PLUS, Kino Barrandov

Další televizní skupiny a programy:

ÓČKO: Óčko, Óčko Gold, Óčko Expres
RELAX-POHODA: Relax, REBEL, RETRO
CE MEDIA: MŇAM TV, MŇAU TV, z24
Jiné programy: Harmonie TV, Regina TV, KINO SVĚT

Televizní trh se dynamicky mění. Ve výčtu jsme uvedli televizní stanice, které působí na trhu nepřetržitě déle než 2 roky.

Placená televize na běžnou anténu

Při přechodu na digitální televizní vysílání existovala snaha, aby v pozemní vysílání existovala i placená nabídka. Od toho se však odstoupilo a platforma DVB-T byla neformálně prohlášena za bezplatnou.

....
Autor článku:

Komentáře (1)

  1. karprox

    Tak jsem se zamyslel nad tím, kdy se tato stránka dočká aktualizace. Čekal bych nad, případně pod seznamem přinejmenším aktuální posloupnost změn. Jako muzeum je to skutečně zajímavé, a také poučné.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .