Výhody a nevýhody klasického příjmu televize

Jako každá platforma, tak rovněž digitální terestrické vysílání má řadu výhod oproti ostatním možnostem příjmu televizního signálu, ty převažují nad nevýhodami také z toho důvodu, že DVB-T je v České republice v porovnání s dalšími státy v Evropě spíše výjimečné.

Ilustrační foto Shutterstock.com

Ilustrační foto Shutterstock.com

Výhody příjmu DVB-T

Jedná se o poměrně mobilní platformu, stačí menší přenosná anténa a třeba i jen notebook a můžete si naladit televizi také u sebe na chalupě.

Patrně největší výhodou je ovšem široká nabídka programů, diváci tak mohou na většině území naladit klidně i třicet programů, navíc zcela zdarma bez měsíčních poplatků. Taková nabídka je v rámci Evropy velmi ojedinělá.

Oproti satelitu nemusí diváci při příjmu DVB-T prakticky vůbec přelazovat. Satelitní operátoři velmi často mění kmitočty svých programů, diváci jsou nuceni sledovat změny a nové frekvence, aby nepřišli o možnost sledování televize.

Nevýhody příjmu DVB-T

Zatímco satelit a kabel má pokrytí všude, klasické terestrické vysílání nemá stoprocentní pokrytí populace. V odlehlých oblastech se musí spolehnout právě na satelit či internet. Přesto v obecné rovině se dostane k 99,6 % obyvatel.

Ve srovnání se satelitem je nabídka stanic ve vysokém rozlišení prakticky nulová, v regionálním multiplexu 7 najdeme jen vysílání ČT1 HD, ČT2 HD a ČT Sport HD. V minulosti vysílala v HD i TV Prima a Prima COOL. Důvodem absence většího množství stanic v HD je omezená kapacity kmitočtů.

Na rozdíl od analogového vysílání má digitální příjem vyšší nároky na kvalitu. Pokud v analogu byl signál horší, objevili se sice „duchové“, ale signál bylo možné sledovat. V digitálním vysílání začne obraz „kostičkovat“, resp. zcela vypadne.

Ilustrační foto Shutterstock.com

Volně vysílající televizní stanice

Televizní příjem na klasickou anténu byl až do roku 2008 v České republice výlučně analogový. Testy terestrické digitální televize DVB-T sice začaly o mnoho let dřív, přelomový byl ale právě rok 2008.

....
Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .