Videospeciál Hry bez hranic – Vše, co jste chtěli vidět, ale báli jste se hledat

jeux_sans_frontieres

Velký seriál RadioTV, v němž jsme vám představovali největší televizní soutěže, vám dnes servíruje závěrečný díl. Nemůžeme jej zakončit jinak než nejoblíbenějším tuzemským formátem „Hry bez hranic„, v originále „Jeux Sans Frontiéres“. Informace o této soutěži jsou sice známé, rádi bychom vám však představili videa s epizodami, které jste na českých obrazovkách nikdy neviděli.

Hry bez hranic jsou nesmazatelně vryty do naší paměti, legendární televizní soutěž se dokonce léto co léto objevuje alespoň v reprízách na České televizi. Obnovení finančně velmi náročného formátu bohužel není na pořadu dnu, přesto se už příští rok dočkáme volného pokračování na TV PrimaAréna národů„. Dnes bychom vám chtěli nabídnout hned několik videí, která zmapují vývoj formátu od roku 1965 do roku 1999, kdy soutěž definitivně zanikla.

Uvnitř tradičně nechybí celé epizody, tentokráte jich bude více, podívat se budete moci na epizody z roku 1988, ale i 1999. Určitě se máte na co těšit. Děkujeme vám všem za přízeň a zejména za spolupráci a vaše podněty. V pátek se můžete těšit na sumární článek, v němž se stručně za celým velkým seriálem RadioTV.cz poohlédneme.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ DÍLY SERIÁLU RadioTV.cz:
Legenda Klíče od pevnosti Boyard stále žije, ve Francii už 22. rokem

Pátrejte s námi „Po stopách Xapatanu“
Aréna národů, pramáti Her bez hranic, se chystá na obrazovky TV Prima
Křišťálové bludiště aneb tak trochu bláznivá Pevnost Boyard

Survivor – reality show o přežití je v USA již 22. sezóny

Trezor Pago Pago otevíráme v 90. letech. Kvůli vážným zraněním soutěžících však záhy ukončena!

Kdo bojuje naposled, aneb „Poslední bojovník“

The Amazing Race aneb na cestě kolem světa, natáčelo se i v České republice!

Letní formát Desert Forges v zimních měsících na France 2 neuspěl, v zahraničí se dařilo

Bláznivé japonské formáty: Takešiho hrad a Ninja Faktor

Faktor strachu obnoven, sedmá speciální série s původním moderátorem

Trojitý díl velkého seriálu RadioTV.cz opět s Jacquesem Antoinem, tvůrcem Pevnosti Boyard

radiotv_face_n04

Stručné představení Her bez hranic

Ačkoli není nutné formát nijak blíže představovat, několik stručných informací určitě nebude na škodu. Hry bez hranic (v originále „Jeux Sans Frontières“, v angličtině potom „Games Without Frontiers“ či „Games Without Borders“) byly vysílány poprvé v roce 1965, EBU (Evropská vysílací unie) jej ukončila v roce 1999. Původní linie formátu skončila v roce 1982, nicméně o pár let později (v roce 1988) se vrátila soutěž na obrazovky, s jinými účastníky a upravenou koncepcí.

EXKLUZIVNĚ: Aréna národů, pramáti Her bez hranic, se chystá na obrazovky TV Prima

Ve Spojeném království přicházeli účastníci přes národní kola pořadu „It’s a Knockout“, jednalo se o britskou adaptaci již představeného formátu Intervilles (1966-1988 na BBC1, později též na ITV, S4C a Channel 5). Myšlenka pochází of francouzského prezidenta Charlese de Gaulle, který si přál, aby se národy utkaly v přátelských soutěžích. Vůbec první ročník, tehdy Inter Nations Games (Mezi národní hry) představil klání Francie, Německa, Belgie a Itálie.

NENECHTE SI UJÍT: Legenda jménem Hry bez hranic se vrátila, jen na čas

Stále existují snahy o obnovení formátu, v létě 2007 se měly spojit národy Belgie, Chorvatska, Španělska, Řecka, Nizozemí, Portugalska, Slovinska a Itálie. Finanční náročnost formátu plány na obnovení nejprve odsunula a nakonec patrně definitivně pochovala, mělo se totiž natáčet v letošním roce a realizace bohužel opět nenastala. Nicméně náhrada v podobě příbuzného formátu Aréna národů (Intervilles) bude patrně více než dostatečná.

Z ARCHIVU: Česká televize vrací na dva letní měsíce Hry bez hranic

hrybezhranic_foto1Hry bez hranic, ilustrační foto. Zdroj: Česká televize

Z rané historie Her bez hranic (1965 – 1982)

Na serveru YouTube jsme vypátrali několik archivních videií, ačkoli jsou většinou ve francouzštině či řečtině, rozhodně vás to o zábavu nepřipraví. Nejprve nabídneme úvodní znělky Her bez hranic ve své první fázi. Celkem devět zhruba osmiminutových ukázkách ilustruje pouť formátu na televizních obrazovkách.

Série o historii formátu Hry bez hranic

Úvodní znělka z roku 1970

Úvodní znělka z roku 1977

Nová podoba Her bez hranic (1988) – poprvé se známou hudbou

Úvodní hudba ve znělce Her bez hranic se objevuje v roce 1988. Nicméně známá podoba, na níž jsme zvyklí v České republice, se objevuje až na počátku 90. let. Kreslená znělka představuje postavičky reprezentující dominanty daných států (například Eiffelova věž představuje Francii). Znělka je snad i jednou z nejpovedenějších za celou dobu konání těchto her. Kromě úvodní znělky můžete zhlédnout i celou epizodu z roku 1988.

Úvodní znělka Her bez hranic, 1988

A nyní slibovaná celá epizoda z roku 1988:

Celá epizoda Her bez hranic, 1988.

V roce 1990 se znělka opět mění, kreslená zůstává, novou dominantou je ovšem začlenění sponzorů JVC a McDonald do jinglu.

Celá epizoda Her bez hranic, 1990, Bergamo.

Celá epizoda Her bez hranic, 1990, Guimaraes.

Známá znělka od roku 1991-1997

V roce 1991 se objevuje vůbec poprvé známá znělka Her bez hranic tak, jak ji známe. Na začátku Hez bez hranic má své místo od roku 1991, ještě v roce 1997 (dva roky bez české účasti) zahajuje populární soutěžní klání. Nyní se můžete podívat na několik epizod, vždy jednu z každého roku.

radiotv_googleplus_02RadioTV.cz je na sociální síti Google+.

Hry bez hranic, 1991 – Montpellier

Hry bez hranic, 1992 – Alfortville

Hry bez hranic, 1993 – Loèche Les Bains

Hry bez hranic, 1994 – Batalha

Hry bez hranic, 1995 – Milano

V roce 1996 jsme Hry bez hranic kvůli financím opustili, nicméně z evropských televizních obrazovek formát nezmizel a pokračoval nadále. Podívejte se na dvě epizody, které jste patrně ještě neviděli.

Hry bez hranic, 1996 – Turín

Hry bez hranic, 1997 – Lisabon

Modernizace znělky v roce 1998, do konce zbývají dvě sezóny

Nové neznamená nutně vždy lepší. Modernizace úvodního jingly formátu Hry bez hranic má sice „švih“, přesto se ale částečně zdá, že se stanice snaží učinit modernizaci za každou cenu. Podívejte se na poslední dvě epizody, první z roku 1998 a ještě jednu z roku 1999, jedná se o poslední ročník soutěže.

Hry bez hranic, 1998 – Lien

Hry bez hranic, 1999 – La Castella

Autor článku:

Komentáře (2)

  1. Maxx

    Tak Hry bez hranic jsou sice finančně náročné, ale udělat by se daly. Při společných projektech EBU přispívá k vysílání a zhotovení pořadu každá členská televize. S výjimkou ČT ale každý člen EBU jednoznačně preferuje vůbec největší projekt EBU – Eurovision Song Contest, kam se sypou obrovský prachy, takže na Hry bez hranic už finance samozřejmě nejsou. Je to na jednu stranu škoda, protože tato soutěž má něco do sebe, na druhou stranu je Eurovize nejsledovanější nesportovní akce na světě s ohromnou popularitou po celé Evropě, srovnatelnou s Olympiádou, takže preference jsou jasné. A ruku na srdce, souboj pěveckých hvězd z daných zemí je ještě o něco zajímavější a přínosnější než tajtrdlíkování neznámých lidí v bazénu. Jen Češi jsou zase revolucionáři a jako jediní chtějí raději ten druhý projekt. A tak se Evropa baví na Eurovizi každý rok bez nás. Ale už jsme si tu asi zvykli, že jsme jiní :D

    1. Martin Petera Autor příspěvku

      Když se chce, všechno jde :) Aréna národů na TV Prima vypadá hodně dobře a podobně. Když jsem se ptal přímo České televize, zda by nechtěli Hry bez hranic obnovit, bylo mi odpovězeno, že jedním z hlavních důvodů, proč se nechtějí zapojit, je samotný koncept nových Her bez hranic. Ty už by se nevysílaly střídavě v různých zemích a celá pravidla by se hodně lišila. Shrnu-li to do jedné věty, tak „nové Hry bez hranic mají s těmi původními pramálo společného“.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .