Trojitý díl velkého seriálu RadioTV.cz opět s Jacquesem Antoinem, tvůrcem Pevnosti Boyard

annekaVIDEA S CELÝMI EPIZODAMI UVNITŘ – Dnes se vracíme s velkým seriálem RadioTV.cz, který mapuje velké herní soutěže a formáty známé i neznámé českému divákovi. Představíme vám tři formáty, o nichž možná nevíte. První a poslední z nich má na svědomí Jacques Antoine, který se nesmazatelně zapsal do našich myslí legendárními formáty Fort Boyard (Klíče od pevnosti Boyard) či La piste de Xapatan (Po stopách Xapatanu). Seznámíme vás též s jedním charitativním projektem Challenge Anneka. A mám jeden bonbónek

Vítáme vás u dalšího dílu velkého seriálu RadioTV.cz, v předposledním díle vám představíme tři (u nás) neznámé formáty, které by vás ovšem mohly zaujmout. Věříme, že i tentokrát nabídneme několik zajímavostí. Už nyní vás upoutáme na příští díl, speciální vydání zmapuje celou historii nejoblíbenějšího formátu u nás – Her bez hranic, chystáme videospeciál, s nímž zavítáme hluboko do historie, ale podíváte se i na ty díly, které následovaly poté, co Česká televize ukončila své působení v panevropském projektu. Ale nyní už ke třem hlavním aktérům. Jak už jste zvyklí, čekají vás celé epizody.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ DÍLY SERIÁLU RadioTV.cz:
Legenda Klíče od pevnosti Boyard stále žije, ve Francii už 22. rokem

Pátrejte s námi „Po stopách Xapatanu”
Aréna národů, pramáti Her bez hranic, se chystá na obrazovky TV Prima

Křišťálové bludiště aneb tak trochu bláznivá Pevnost Boyard

Survivor – reality show o přežití je v USA již 22. sezóny

Trezor Pago Pago otevíráme v 90. letech. Kvůli vážným zraněním soutěžících však záhy ukončena!

Kdo bojuje naposled, aneb „Poslední bojovník“

The Amazing Race aneb na cestě kolem světa, natáčelo se i v České republice!

Letní formát Desert Forges v zimních měsících na France 2 neuspěl, v zahraničí se dařilo

Bláznivé japonské formáty: Takešiho hrad a Ninja Faktor

Faktor strachu obnoven, sedmá speciální série s původním moderátorem

radiotv_face_n02

Treasure Hunt: Vysílá se dokonce i v rádiu!

Populární britská televizní soutěž Treasure Hunt (Lov pokladu) se zakládala na francouzské předloze La Chasse az Trésor, autorem nebyl nikdo jiný než Jacques Antoine. Objevila se na Channel 4 poprvé 28. prosince 1982 a skončila 18. května 1989, obnovila jej až BBC Two (16. 12. 2002 – 2. 8. 2003). Původním formátem provázela Anneka Rice, moderátorka následujícího formátu, k němuž se dostaneme za chvíli.

Pár soutěžících musel ve studiu použít knihovnu, která obsahovala mapy a důležité materiály vedoucí k řešení pěti indicií. Současně komunikoval tento pár s dalším hráčem, běžcem, který používal helikoptéru. První nápovědu dostali soutěžící zadarmo, jeho řešení je zavedlo k místu s druhou nápovědou a takto se postupovalo k závěrečné indicii. Za každé vyřešené vodítko získali peněžní obnos.

Úspěch formátu byl skutečně velký, několikrát byly již odvysílané epizody znovu reprízovány. Na základě formátu byla vytvořena desková stolní hra, počítačová hra a mnoho jiných. Velkou zajímavostí je fakt, že se formát svým způsobem vysílá dodnes. Ne sice v televizi, nýbrž na regionálním veřejnoprávním rádiu BBC Three Counties Radio, vysílá se pravidelně každou neděli v čase 9-12 (v České republice, budete-li si chtít naladit, zapněte webový stream v čase 10-13).

Poslechněte si upoutávku na pořad stanice BBC Three Counties Radio

Během tří hodin dostanou soutěžící šest vodítek, ukrytý poklad musí soutěžící najít spolu s moderátorkou Andy Gelder ve studiu. V terénu jim pomáhá speciální rozhlasové auto. Vlastní verzi má i BBC Radio Norfolk, Treasure Quest vysílá od roku 2008 ve stejném čase jako předchozí stanice. Londýnská stanice LBC přináší ve středu v poledne The Treasure Hunt. Posluchači volají do studia s tím, že shánějí nějaké potřebné věci, tedy jakási rozhlasová burza. Ačkoli nemá tento formát mnoho s televizní obdobou společného, program zahajuje pravidelně znělka s hudbou z televizního pořadu a hlas ve znělce patří právě moderátorce jménem Anneka Rice.

Celá epizoda formátu Treasure Hunt, série 1, epizoda 1, 1982

Celá epizoda formátu Treasure Hunt, série 6, epizoda 1, 1988

Challenge Anneka: Soutěžící staví i dětská hřiště

Britský televizní formát se poprvé objevil na obrazovkách veřejnoprávní BBC One, původně startoval v roce 1987 vždy v pátek večer, později se přestěhoval na sobotní večery. Cílem byly charitativní práce. Formát byl ukončen v roce 1995, o jedenáct let později se formátu „Challenge Anneka“ přestěhoval na komerční ITV, kde se vysílala od 26. prosince 2006 do 6. června 2007.

Formát vytvořili Anneka Rice a Malcolm Heyworth, právě po první osobě je soutěž pojmenována. Skupina osob měla za úkol zvládnout zadaný úkol během určitého časového limitu, ten byl poněkud delší – dva až tři dny. Anneka na počátku dané epizody neměla být s tímto úkolem obeznámena. Nebyla jen moderátorkou, ale zároveň i jakousi průvodkyní a rádkyní, známá byla zejména díky svému světle modrému vozítku.

radiotv_googleplus_03

Na rozdíl od předchozích formátů byla družstva většinou úspěšná a časový limit dodržela. Nepodařilo-li se soutěžícím úkol dokončit, mohli pokračovat další den. Hlavním posláním formátu ovšem byla pomoc někomu, kdo ji potřeboval. Renovovaly se sirotčince, stavěla dětská hřiště (ta nicméně byla někdy shledána jako nebezpečná a musela být rekonstruována).

Challenge Anneka se stal úspěšným formátem, dočkal se adaptace v mnoha evropských zemích, dokonce v druhé polovině 90. let se show přesunula do Spojených států pod názvem „Challenge America“, průvodcem byla Erin Brockovich, ano, ekologická aktivita a soudní úřednička.

Celá epizoda formátu Challenge Anneka, série 1, epizoda 1, 1989

Interceptor: Vrtulníkem s Jacquesem Antoinem

Britská komerční stanice ITV představila na přelomu osmdesátých a devadesátých let formát Interceptor, který vytvořil opět Jacques Antoine. Vysílal se ovšem jenom jednu sezónu, konkrétně od července 1989 do ledna 1990. To vše přesto, že sklidil kladné ohlasy jak u kritiky, tak zejména u samotných diváků. Podle hlasování jednoho internetového projektu zaměřujícího se na britské herní formáty je třináctou nejlepší britskou televizní soutěží všech dob.

Možná se ptáte, proč byl formát zrušen, když dosahoval ve středečním hlavním vysílacím čase solidní výsledky sledovanosti. V této době procházela ITV většími změnami, proto padl jako oběť, nehodil se do nové koncepce. Osm natočených a odvysílaných epizod se nicméně vysílá na stanici Challenge alespoň v reprízách. Připomeňme, že stanice se na podobné formáty zaměřuje.

Stejně jako Treasure Hunt se každá epizoda odehrávala vždy v nějakém regionu Spojeného království. Během jedné epizody představila moderátorka Annabel Croft, bývalá tenisová hráčka, soutěžící – ženu (žluté oblečení) a muže (modré oblečení). Každému byl dán balíček, jeden obsahoval jeden tisíc liber v hotovosti, druhý byl prázdný (ovšem vážil stejně). Na zádech měli oba hráči pět infračervených receptorů. Úkolem bylo na základě radiových instrukcí získat kláč k balíčku druhého hráče, vše během 40minutového časového limitu. Během hledání klíče samozřejmě soutěžící museli plnit různé úlohy.

Celá epizoda formátu The Interceptor, série 1, epizoda 1, 1989

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .