Česká televize vrací na dva letní měsíce Hry bez hranic

hrybezhranic_jsf

Ano, neklame vás zrak. Jeux Sans Frontiéres nás čekají jednou týdně krátce po obědě, vyplnily se tak naše předpovědi z loňského roku. Česká televize vrací do prázdninového vysílacího schématu reprízy legendární soutěže Hry bez hranic. Po loňských pětadvaceti epizodách pokračuje Česká televize s těmi díly, které jsme v uplynulém roce nemohli vidět.

Po roce se můžeme těšit na další porci legendární zábavy se značkou „Hry bez hranic„. Ač reprízy, po devíti letech se jedná o velmi příjemné osvěžení. Rovněž výsledky sledovanosti z uplynulého roku dokazují, že diváky lákají Hry bez hranic i po tolika letech od premiéry. Historie fenoménu se datuje od roku 1965, jejich popularita se nesla i těmi státy, které se jí přímo neúčastnily.

Hry bez hranic se vrací jednou týdně na ČT1

Fanoušky mezinárodního zápolení týmů z různých koutů Evropy (i Afriky) budeme moci být svědky každou středu ve 12:30 (po skončení Poledních událostí) na ČT1. První díl zhlédneme už ve středu 13. července a zavede nás na Azorské ostrovy, mezi sebou se v soutěži Hry bez hranic utkají týmy z Francie, Itálie, Švýcarska, Portugalska, Španělska, Tunisu, Walesu a Československa. Jedná se o reprízu z roku 1992, minulý rok ji ale ČT neuvedla.

NENECHTE SI UJÍT: Legenda jménem Hry bez hranic se vrátila, jen na čas

Už o týden později nás však Hry bez hranic na Jedničce zavedou do Říma, v roce 1994 svedla boj družstva Itálie, Portugalska, Malty, Švýcarska, Řecka, Maďarska, Slovinska, Anglie a České republiky. V případě, že nebudete moci sledovat aktuální vydání ve 12:30, naplánovala ČT1 reprízu na následující neděli v 03:45.

hrybezhranic_foto2Sice jen v reprízách, ale i v létě roku 2011 budeme moci sledovat legendární Hry bez hranic. Zdroj: Archiv České televize.

Loňské reprízy znamenaly nadprůměrné výsledky sledovanosti

V roce 2010 Česká televize odvysílala 25 dílů vždy před desátou hodinou dopolední. Tiskový útvar České televize nám loni poskytl informace o sledovanosti, epizody dosáhly průměrné sledovanosti 110 tisíc dospělých diváků (rating 1,2%), přičemž podíl na trhu činil vysoce nadprůměrných 21,53%. Lze očekávat, že také epizody z roku 1994 sklidí u diváků značný úspěch.

K TÉMATU: Wipeout na Nově zabodoval

Pozdějšími díly nás provázela také Barbora Kroužková, současná tvář ČT24 (moderuje Studio ČT24). Soutěžících družstev bylo hned devět, v každé disciplíně jedno družstvo vynechalo a vsadila si na soupeře. Součástí posledních dílů byla i tzv. Červená nit, jednalo se o disciplínu, kterou plnila jednotlivá družstva samostatně. Zatím naposledy jsme mohli Hry bez hranic sledovat vždy v létě 2000 a 2001, ČT1 ji nasadila vždy ve všední dny rovněž po poledních zprávách. Roku 2001 dosahovala soutěž průměrné sledovanosti 226 tisíc dospělých diváků (tj. 2,7%) při podílu na trhu 31,29%.

Z ARCHIVU: Televizní zábava v devadesátých letech, příliš mnoho soutěží

Formát soutěže Hry bez hranic se měl vrátit v roce 2007. Původně jednala Česká televize s Evropskou vysílací unií EBU o vzkříšení celého projektu. Problémů ovšem bylo tolik, že ČT od jednání odstoupila. Svou roli samozřejmě sehrály velké finanční nároky (i proto ČT v roce 1995 ukončila svou účast), ČT se nelíbily zejména podmínky organizace. Novou verzi měla pořádat jedna společnost vždy na stejném místě. Inu nový projekt by patrně diváky zklamal: „Pokusy opakovat ho sice byly, ale Česká televize je odmítla proto, že měly s tím původním jen málo společného,” uvedla pro RadioTV Anna Freimanová z Tiskového útvaru České televize.

Jedny z prvních Her bez hranic s českou účastí v roce 1991 v Itálii.

Wipeout generuje slušnou sledovanost. Co Prima a Aréna národů?

Televize Nova nasadila do svého letního programového schématu licencovanou soutěžní hru „Wipeout Souboj národů„. První vydání ve středu 29. června zhlédlo celkem 1,181 milionu diváků starších 15 let při podílu na trhu 36,74%. Hlavní cílová skupina 15-54 let vynesla 771 tisíc diváků (share 47,81%). Jedná se o česko-slovenskou adaptaci, v níž česko-slovenský tým soupeří s týmy z Polska, Běloruska a Ukrajiny. Druhé vydání poté zaujalo 1,045 milionu (share 33,14%) v kategorii 15+. V cílové skupině 15-54 zaznamenala hra též nižší skóre – 644 tisíc diváků při podílu na trhu 41,77%. Zahraniční verzi pod názvem Drtivá porážka vysílá i TV Barrandov.

DOPORUČUJEME: Aréna národů – stane se u nás novou legendou jako Hry bez hranic?

Televize Prima natáčí velkou „game-show“ s názvem Aréna národů. V mnohém připomíná právě Hry bez hranic. Kapitánem českého týmu je Aleš Valenta, akrobatický lyžař a olympijský vítěz. Moderátorem her bude Aleš Háma, jehož TV Prima vyslala s celým štábem do Francie. O tom, kdy televize Prima hru Aréna národů nasadí do vysílání, zatím není rozhodnuto. Marek Singer, generální ředitel TV Prima, uvedl, že jej nasadí možná už na podzim letošního roku, uvažuje se o 13 až 15 epizodách.

hrybezhranic_foto1Roztodivné kostýmy patří k Hrám bez hranic neodmyslitelně. Na snímku čeští bojovníci. Zdroj: Archiv České televize.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .