Televize Seznam má za sebou první týden. Satelitní diváky překvapila kódováním

ová informační Televize Seznam má za sebou první týden vysílání. Na běžnou anténu si ji naladíte volně, na satelitu však svůj signál kóduje a omezuje pouze pro území České republiky, ačkoliv vysílá většinou pořady vlastní tvorby.

Modré studio, z něhož se vysílá například pořad Duel, autor: Martin Petera

Modré studio, z něhož se vysílá například pořad Duel, autor: Martin Petera

Satelitní diváci mohou sledovat zpravodajství a publicistiku pouze s aktivní kartou svého operátora

Program s oficiálním označením Seznam.cz TV se tak na pozici 23,5 st. východně zařadil ke kódovaným programům, které jsou dostupné pouze s aktivní přístupovou kartou Skylink. Samotný program je dostupný pro diváky se zaplaceným servisním poplatkem. Stejná situace je i u operátora DIGI CZ, jenž rovněž nabízí divákům tento program z pozice 1 st. západně.

Zjišťovali jsme, proč se Televize Seznam rozhodla svůj signál kódovat, když si své pořady sama vyrábí. Kódování většinou vysílatelé požadují s cílem znepřístupnit svůj program mimo území České republiky, nebo z komerčních důvodů – když chtějí vystupovat jako placený kanál.

Televize Seznam kóduje kvůli několika převzatým pořadům

Jak serveru RadioTV.cz potvrdila PR manažerka Seznam.cz Aneta Kapuciánová, primárním důvodem kódování byla nutnost omezit vysílání pouze na území České republiky. U některých pořadů má totiž provozovatel ošetrena vysílací práva pouze pro ČR. Tento problém se týká i seriálů z dílny Stream.cz, kde smlouvy s externími producenty zavazují vysílatele šířit tyto pořady jen na území ČR.

Kdybychom vysílání u našich distributorů nezakódovali, mohlo by se stát, že se dostane mimo hranice České republiky a to by pro nás znamenalo vysoké pokuty. Některý obsah, který v TV máme – například seriály z dílny Stream.cz – mají licenční podmínky, které musíme ctít, a v některých je vysílání omezeno právě na region ČR,“ řekla Kapuciánová.

Pohled do programového schématu odhaluje, že problém se týká poměrně malého počtu pořadů, které podléhají geoblokaci. Provozovatelé na českém trhu ale v těchto případech vždy přistupují k plošnému zakódování celého programu.

Skupina Prima připravuje osmý kanál

Televizní skupina Prima podala na Radu pro rozhlasové a televizní vysílání žádost o novou licenci pro svůj osmý kanál. Oficiální název programu je Prima 8, před zahájením vysílání by se měl změnit.

....

Geoblokace se týká i portálu Stream.cz

Společnost Seznam.cz uplatňuje geoblokaci i u svého portálu Stream.cz. Část pořadů je dostupná jen z českých IP adres. „Jedná se typicky o některé pohádky, které nejsou z naší vlastní produkce, jako například Krteček nebo Jen počkej!,“ vysvětluje Aneta Kapuciánová.

V Seznamu prozatím neuvažují o úpravách smluv, aby svůj program mohli vysílat i mimo region ČR. Pokud by ale provozovatel chtěl do budoucna zpřístupnit své vysílání na satelitu volně, teoreticky by tak mohl učinit i bez úpravy smluv. Plošné kódování celého programu není vždy nutné.

Pohled na příklady z okolních zemí ukazuje, že některé televize například kódují jen vybrané pořady, jinak vysílají volně. Podrobněji toto téma rozebíráme v článku Volné vysílání přes satelit: jak jej řeší televize v okolních zemích.

Autor článku:

Komentáře (1)

  1. zuna63

    Kodováním překvapila i jinak. volal jsem na skylink proč nehraje seznam i když byla karta reaktivovaná . Odpověděli,že mám UNIčtečku a potřebuji dekodér SKYLINK READY . Kvůli seznamu ho pořizovat nebudu ,obvzlášť po ohlášeném zdražení základních balíčků SKYLINK od 1.3.18.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .