Prima řeší sledovanost, Barbora Tachecí se jí nehodí

prima-destnikMEDIÁLNÍ DIÁŘ – Televize Prima začala řešit nelichotivou sledovanost večerní talkshow Barbory Tachecí, kterou odsouvá z hlavního vysílacího času. Místo ní zařadí do vysílání formát Krimi zprávy, a Fakta B.T. se stanou součástí regionálního bloku televizí R1. Společnost Slovak Telekom uvedla do komerčního provozu svou platformu Magio Sat.

Český rozhlas se rozhodl zachovat své zahraniční vysílání na krátkých vlnách, modernější způsob šíření přes platformu DRM ale ukončí. Válku bavičů v USA vyhrál Jay Leno, jeho konkurent Conan O’Brien oznámil svůj odchod z televize NBC. Jeden problém tedy tato televize vyřešila, jenže další se záhy objevil. Vedení korporace oznámilo, že v souvislosti s vysíláním zimní olympiády ve Vancouveru očekává ztrátu ve výši 200 milionů dolarů. Podívejme se i na další temata, o kterých se v tomto týdnu mluvilo…

Prima řeší zpravodajství, Tachecí se zbavuje

Televize Prima řeší další osud své nejznámější publicistiky Barbory Tachecí, a především i osud svého zpravodajského bloku v sedm večer. Od února přesune talkshow Barbory Tachecí z večerního zpravodajského bloku do podvečerního regionálního vysílání. Fakta Barbory Tachecí budou běžet každý večer v rámci Minut regionu, uvidí je diváci regionálních televizí, které vysílají pod značkou R1. Prima si od tohoto kroku slibuje lepší náběh do hlavního vysílacího času.

Programová změna v hlavním vysílacím čase sice není překvapivá, ale bude pro televizi znamenat zvýšené náklady. Když Prima v září startovala Fakta Barbory Tachecí, cílem bylo ušetřit prostředky, které šly do produkce zpravodajských reportáží. Zprávy TV Prima byly zkráceny, návazná talkshow byla z produkčního hlediska výrazně levnější. Přesunem této talkshow na podvečerní vysílací čas uleví Prima svým regionům, které budou moci omezit investice do některých doplňkových pořadů a soustředí se jen na krátké zprávy.

J. Koiš: Prima odsouvá Barboru Tachecí z prime time
J. Koiš: Přestane Prima šetřit na zpravodajství?

Diskusní pořad po večerních zprávách nahradí Krimi zprávy podle vzoru slovenské televize Joj, která podobný formát kdysi úspěšně nasadila vůči tehdy rozmělněným zprávám na konkurenční Markíze. Fakta Barbory Tachecí ale následně poběží jen na regionálních televizích, které Prima přímo kontroluje. Diváci konkurenční sítě RTA, která rovněž sdílí kmitočty s Primou, tento pořad neuvidí. Mluvčí televize Jana Kocová je odkazuje na kabel nebo satelit.

krimi-novinyKrimi noviny na TV Joj slaví úspěch, Prima to vyzkouší s Krimi zprávami. Grafika: TV Joj

Platforma Magio Sat v komerčním provozu, Astra v Česku roste

Pokud jde o satelit, společnost Slovak Telekom v pondělí uvedla svou satelitní platformu Magio Sat do komerčního provozu. Do pilotní fáze se počátkem listopadu zapojilo prvních tisíc zákazníků. Od 15. ledna 2010 si mohou Magio Sat objednat i další zákazníci buď prostřednictvím bezplatné linky 0800 123 456, nebo přes stránku www.t-com.sk. Do konce loňského roku prý společnost obdržela téměř 10 tisíc předběžných registrací. V základním balíčku start se nachází všechny slovenské stanice, z českých tu najdeme ČT1, ČT2 a překvapivě i TV Prima. V úvodní nabídce se nachází i 2 prémiové balíčky na 3 měsíce zdarma, prvním je filmový HBO+Cinemax, druhý buď HD (History, Eurosport, National Geographic) anebo Maďarský balíček.

M. Petera: Telekom uvedl Magio Sat do komerčního provozu
J. Babor: Satelitním operátorům přibývají diváci, chystají pro ně další lákadla

Docela jiné problémy má provozovatel platformy Digi TV, který bude muset zvážit, co udělá nově nabytými právy na vysílání anglické fotbalové Premier League v regionu České republiky, Slovenska, Maďarska a Rumunska. České televize nicméně už hledají alternativy a zdá se, že absence Premier League pro dva největší hráče na českém trhu skutečně zvedne zájem o vysílací práva pro českou fotbalovou Gambrinus Ligu. Podrobnosti si můžete přečíst v naší analýze, kterou jsme přinesli v pondělí.

EXKLUZIVNÍ ANALÝZA: Provozovatel Digi TV si hraje s českými televizemi o fotbal

tv-premier-league2Boj o Premier League bude ještě pokračovat, zdroj: www.premierleague.com

Satelitní platformy Skylink a CS Link jsou nyní dostupné pro více než jeden milion domácností, které pokrývají prostřednictvím pozice 23,5 stupně východně. Informovala o tom společnost SES Astra, která zmíněnou pozici provozuje. Podle údajů provozovatelů slouží Skylink více než 600 000 a CS Link více než 400 000 uživatelů, kteří přijímají digitální programy z orbitální pozice 23,5E. Tímto Skylink a CS Link pronikli do více než jedné pětiny všech českých televizních domácností.

J. Koiš: Platformy Skylink a CS Link mají přes milion diváků

Český rozhlas ukončí digitální vysílání DRM

Český rozhlas už nebude vysílat svůj sedmý program do zahraničí prostřednictvím digitálního vysílání DRM na středních vlnách. Tento kompromis je důsledkem zachování tohoto vysílání na krátkých vlnách, které mělo být původně zrušeno. Ministerstvo zahraničí nakonec zkrátilo rozpočet pro zahraniční vysílání Českého rozhlasu 7 Rádia Praha celkem o 15 procent, přičemž původně plánovalo zkrácení o 20 procent. Částečné zachování vyšší dotace však umožnilo tomuto programu pokračovat v krátkovlnném vysílání z jediného vysílače v Litomyšli. Nakonec ale musí ukončit digitální vysílání prostřednictvím DRM, které se šíří z Velké Británie a pokrývá významnou část Evropy.

J. Koiš: Český rozhlas 7 ukončí DRM vysílání
J. Prohaska: Kolik stanic mluveného slova potřebuje Český rozhlas?

K mírné redukci pokrytí by mělo dojít i na krátkých vlnách. „Pokrytí našich cílových oblastí se o něco sníží, ale nebude to nic dramatického. Většina našich posluchačů, kteří stále poslouchají na krátkých vlnách, by neměla nic pocítit. Nyní pracujeme na novém vysílacích schématu, který začne platit 1. února. V souvislosti s redukcí krátkých vln vzroste význam ostatních vysílacích platforem – např. vysílání na partnerských stanicích a internetu (vedle živého vysílání především podcasting), které budeme muset víc propagovat,“ vysvětlil ředitel ČRo 7 Rádia Praha Miroslav Krupička.

cro-vinohradska01Prostor ve zrekonstruované historické budově Českého rozhlasu, foto: Český rozhlas

K Českému rozhlasu se váže ještě jedna informace, která souvisí s loňskou volbou generálního ředitele této instituce. Ústavní soud ve středu zamítl stížnost bývalého ředitele komerčních rádií Country, Bonton a Hey Jana Zilvara, kterého Rada Českého rozhlasu vyřadila z konkurzu ještě před prvním kolem. Důvodem měl být fakt, že Zilvar nemá vysokoškolské vzdělání. Vyřazený kandidát tento fakt považoval za diskriminaci protože disponuje dlouholetou manažerskou praxí v komerčních rádiích, a Zákon o Českém rozhlase ani nepožaduje, aby měl kandidát na generálního ředitele vysokoškolský diplom. Podle soudu však nelze postup rady považovat za dotčení stěžovatelova práva na svobodný přístup k voleným a jiným veřejným funkcím.

J. Koiš: Šéf ČRo potřebuje vzdělání, praxe až na druhém místě

Česká televize musí pozměnit svůj HD kanál

Česká televize nezískala od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání souhlasné stanovisko k modelu svého HD vysílání na satelitu. Vedení ČT plánovalo na satelitu vysílat kombinaci pořadů ve vysokém rozlišení, kde by se střídalo vysílání ze všech čtyř programů ve dne. RRTV ale tvrdí, že by fakticky šlo o nový kanál, a televize tak musí svůj plán přehodnotit. HD vysílání tak bude probíhat v jiném režimu s nižším podílem nativního obsahu. Původní představa vedení televize byla, že se na satelitním HD programu bude ve dne střídat několik kanálů České televize. Fakticky mělo jít o mix pořadů z ČT1, ČT2 a ČT4, aby divák dostal co největší porci zábavy ve vysokém rozlišení.

Vedení ČT se po poradě s právníky shodlo na tom, že formálně nepůjde o úplně nový program, ale toto vysílání bude sloužit jen jako další distribuční trasa pro všechny programy České televize. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání ale byla jiného názoru. Pro kombinované vysílání čtyř programů ve vysokém rozlišení na satelitu požadovala standardní registraci. ČT se tedy rozhodla, že nenabídne mix HD tvorby, ale pouze vysílání jednotlivých programů předělené o půlnoci. Program ČT HD tak nebude vysílat žádné vlastní pořady ani upoutávky, a tudíž skutečně ani technicky nepůjde o nový kanál. Pouze o půlnoci se přepne vysílání z jednoho programu na druhý, přičemž prioritu pro daný den bude mít vždy ten program, který nabídne nejatraktivnější obsah v HD.

J. Koiš: Česká televize přehodnocuje HD kanál, ovlivní i olympiádu

vypravej1Vyprávěj – jeden z prvních původních seriálů České televize ve vysokém rozlišení, foto: Česká televize

Válka bavičů v USA končí, NBC se ale bojí olympiády

Válka dvou nejznámějších bavičů televizní stanice NBC je u konce. Conan O’Brien ustoupil svému konkurentovi a z NBC odejde. Dostane přitom pohádkové odstupné ale několik let nebude moct pracovat pro konkurenci. Poslední díl The Tonight Show uváděné Conanem O’Brienem uvede NBC zřejmě v pátek 29. ledna. Šéfové NBC nabízejí O’Brienovi odstupné ve výši 40 milionů dolarů za to, že nepřejde ke konkurenci. Není jasné, jak dlouho by se na něj vztahoval zákaz působení u konkurence, američtí novináři nicméně spekulují o jednom až třech letech. To je dostatečně dlouhá doba na to, aby známý bavič „sešel z mysle“ a nebyl v budoucnu pro NBC hrozbou.

J. Koiš: Válka bavičů končí, Conan O’Brien opustí NBC
J. Koiš: NBC bude na olympiádě ztrátová

Nečekanou hrozbou pro televizní síť NBC se ale stává zimní olympiáda ve Vancouveru. Její vedení odhadlo, že na hrách kvůli nižším příjmům z reklamy zaviněným hospodářskou recesí bude tratit 200 miliónů dolarů. NBC práva získala v roce 2003, když zaplatila 820 miliónů dolarů za Vancouver a 1,18 miliardy dolarů za Londýn. Její tehdejší vlastník, společnost General Electric, pak ještě přihodila dalších 200 miliónů dolarů jako sponzorský dar. Ekonomickou krizi v té době nikdo nečekal, NBC tedy ponese důsledky nesprávných prognóz, zatímco Mezinárodní olympijský výbor bude muset v budoucnu prodávat práva mnohem levněji.

Víte o další zajímavé události tohoto týdne? Podělte se v diskuzi pod tímto článkem…

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .