Česká televize přehodnocuje HD kanál, ovlivní i olympiádu

cd-hd-logoČeská televize nezískala od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání souhlasné stanovisko k modelu svého HD vysílání na satelitu. Vedení ČT plánovalo na satelitu vysílat kombinaci pořadů ve vysokém rozlišení, kde by se střídalo vysílání ze všech čtyř programů ve dne. RRTV ale tvrdí, že by fakticky šlo o nový kanál, a televize tak musí svůj plán přehodnotit. HD vysílání tak bude probíhat v jiném režimu s nižším podílem nativního obsahu.

Místo kombinace čtyř jen jeden kanál denně

Veřejnoprávní televize v září zprovoznila vysílání svého prvního programu na satelitu v HD kvalitě. Kanál ČT1 odvysílal několik dramatických děl a jednu sportovní událost ve vysokém rozlišení a přinesl i přenos ze Svaté mše, kterou celebroval papež Benedikt XVI. v Brně, rovněž ve vysokém rozlišení. Až do letošního února jde o testovací vysílání prvního programu na satelitu, dlouhodobý záměr s HD vysíláním je ale mírně odlišný.

Původní představa vedení televize byla, že se na satelitním HD programu bude ve dne střídat několik kanálů České televize. Fakticky mělo jít o mix pořadů z ČT1, ČT2 a ČT4, aby divák dostal co největší porci zábavy ve vysokém rozlišení. Vedení ČT se po poradě s právníky shodlo na tom, že formálně nepůjde o úplně nový program, ale toto vysílání bude sloužit jen jako další distribuční trasa pro všechny programy České televize. Fakticky tak budou moci na Kavčích horách provozovat pátý program ale v mezích současné legislativy, která povoluje zatím čtyři televizní programy.

RRTV nepovolí kombinované vysílání bez registrace

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání ale byla jiného názoru. Pro kombinované vysílání čtyř programů ve vysokém rozlišení na satelitu požadovala standardní registraci. Na tu ale Česká televize nechce ani nemůže přistoupit, a tak jsou na Kavčích horách nuceni přehodnotit celý koncept HD vysílání na satelitu. Jak na úterní konferenci Milníky digitální televize podle serveru Digizone.cz řekl šéf digitalizace ČT Pavel Hanuš, televize bude na HD kanálové pozici kombinovat jednotlivé programy po celých dnech, a nikoliv po hodinách.

V praxi to tedy znamená, že tento kanál nabídne mix tvorby České televize, ale k „přepínání“ nebude docházet mezi jednotlivými pořady, ale až na konci dne. Program ČT HD tak nebude vysílat žádné vlastní pořady ani upoutávky, a tudíž skutečně ani technicky nepůjde o nový kanál. Pouze o půlnoci se přepne vysílání z jednoho programu na druhý, přičemž prioritu pro daný den bude mít vždy ten program, který nabídne nejatraktivnější obsah v HD…

vypravej2Seriál Vyprávěj byl jedním z prvních děl odvysílaných ve vysokém rozlišení. Foto: Česká televize

HD kanál exkluzivně pro ČT4?

Praktická podoba nového programu tak nepřinese tolik nativního vysílání ve vysokém rozlišení jak se původně předpokládalo. Pokud dva kanály v jednom dni přinesou různé pořady dostupné i v HD, divák uvidí pouze jeden z nich. Lehce se tak může stát, že programovou pozici s HD obsahem si na dlouhou dobu „rezervuje“ sportovní kanál ČT4, který nabídne výrazně víc nativního HD vysílání než ostatní programy. Nový model se může výrazněji dotknout i nasazování pořadů do programového schématu na všech kanálech.

Programové oddělení by mělo v zájmu co největšího podílu HD obsahu přizpůsobit jednotlivé pořady, které budou dostupné ve vysokém rozlišení. Může se tedy stát, že se některé relace přesunou mezi ČT1 a ČT2 v rámci téhož dne tak aby mohly být vysílány ve vysokém rozlišení. Totéž platí o sportovních přenosech, které se můžou výjimečně objevit na programu ČT2 nejen z důvodu vysílacích práv ale i pro to, aby tento kanál v jednom dni odvysílal co nejvíc obsahu v nativním vysokém rozlišení. I když zatím jde v tomto smyslu o pouhé hypotézy, programové oddělení bude muset svou strategii přizpůsobit tak, aby HD kanál České televize přinášel divákům očekávaný efekt – tedy co nejvíc produkce v nativním vysokém rozlišení.

Nová filozofie ovlivní i vysílání olympiády

Otázkou je, jak tento postup ovlivní vysílání České televize z olympiády. ČT původně plánovala kombinovat na HD kanálu přenosy z ČT2 i ČT4 v rámci jednoho dne tak aby efektivně kombinovala noční přímé přenosy atraktivních disciplin na ČT2 s denními záznamy na ČT4. Nyní zřejmě bude vysílat jen jeden z těchto dvou programů ve vysokém rozlišení – patrně ČT2, který nabídne nejatraktivnější disciplíny s účastí českých sportovců. Přenosy na ČT4 tak budou dostupné pouze ve standardním rozlišení, ale půjde vesměs o méně atraktivní disciplíny bez účasti českých olympioniků.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .